İnternetteki bir veritabanı ile işlem yapmak

Diğer veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
erdoganturkmen

İnternetteki bir veritabanı ile işlem yapmak

Mesaj gönderen erdoganturkmen »

Hayırlı günler..
Ben MS Access kullanarak Asp destekli bir web sayfası hazırladım. Bu sitede iletişim kurmak için ve işbaşvurusu için forum hazırladım. Bu kayıtlar veritabanına sağlam bir şekilde kayıt yapmakta. Ancak veritabanındaki bilgileri okumak veya değiştirmek için delphide küçük bir otomasyon yapmak istiyorum. Delphide Bde nesnelerini kullanarak veritabanına bağlanıyorum.
Path kısmına ne yazmam gerekiyoki internetteki veritabanından yararlanayım. Veya ne gibi ayarlar yapma gerekiyo. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...
Kullanıcı avatarı
Trial_Cooder
Üye

Mesaj gönderen Trial_Cooder »

En Kolay Yolu, İnternetteki Veri Tabanını (Forum.mdb) Kendi Klasörüne Download Edip, Ordan Okutmak :idea:
Kullanıcı avatarı
Murat DİCLE
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Murat DİCLE »

Ya da WEB servisi ile yapmak. Tam emin değilim ama web servisi ile oradazki MDB'ye direk bağlantı kurulabiliyor.

Ama web servisi ile hiç olmazsa XML ile çıktı alıp delphi içinde kullanabilrsin. Hoş direk bağlantı içinde XML çıktı oluturulacaktır.
erdoganturkmen

Mesaj gönderen erdoganturkmen »

Trial-Coder Hocam peki veritabanının en son halini almak için her seferinde download mı yapmam gerekiyoo :roll:
heskin35
Üye

Mesaj gönderen heskin35 »

download etmek kısa vadeli bi çözüm gibi görünüyor. ileri doğru dosya boyutu çok büyüyebilir bu durumda download zamanı uzayacaktır. Ayriyeten bi de upload etmek gerekecek.
bildiğim kadari ile mdb datasına direk bağlantı yapabilirsiniz. yani internet adresi ile şu şekilde bi deneyin htpp://www.siteadresi/data/data.mdb
Kullanıcı avatarı
Trial_Cooder
Üye

Evet Aynen Öyle, Herseferinde Download Gerekli. Heskin35'in Dediği Gibi Bi Zaman Sonra İnternetteki DataBase Şişicek Ve Dosya Boyutunun Artmasına Yol Açıcak. Bu Senin Program Açılırken Bekleme Süreni Fazlalaştırıcak. 1 Gün 10 Saniye Beklersin Öbür Gün 30 Saniye :arrow:
Kullanıcı avatarı
Trial_Cooder
Üye

http://www.advantageturk.com/
Advantage Internet Sunucusu
Veri Tabanınıza Internet üzerinden Erişim
Advantage Internet Sunucusu veri tabanınıza var olan uygulamalarınız ile internet üzerinden erişebilmenizi sağlayan sunucudur. Advantage Internet Sunucusu, veri tabanı sunucusu ile entegre edilmiştir. Daha fazla bilgi almak için tıklayın.
:idea:
Kullanıcı avatarı
mege
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mege »

sorunuzu ilgili forumlara yazınız :!:
.-.-.-.-.-.-.-. ^_^
Ali Erdoğan
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen Ali Erdoğan »

heskin35 yazdı: bildiğim kadari ile mdb datasına direk bağlantı yapabilirsiniz. yani internet adresi ile şu şekilde bi deneyin htpp://www.siteadresi/data/data.mdb
- Bu şekilde bir bağlantının çalışacağını zannetmiyorum.
- İndir / Geriyükle olayı da olmaz çünkü siz indirip düzenleme yapıp geri yüklüyeyim derken web sitesinden bir kullanıcı veri girmiş olabilir. Siz geri yükleme yaptığınızda bu kayıt silinir.
- Bu iş için ideal yöntem kalan kısmı da asp ile yapmaktır :idea: .
- Diğer bir yöntem de Ms Sql Server ın import aracı ile veri tabanını Ms Sql Server a dönüştürmek, sonra sadece bağlantı cümlesinde değişiklik yaparak bu veri tabanından devam etmektir. Daha sonra otomasyondan bu veri tabanına bağlanılabilinir. Ancak bu işlem çoğu veb sunucusunda ek ücrete tabidir.
:ara Bu konu daha önce defalarca konuşuldu.