forum girişini ana sayfadan yapmak?

Web tabanlı uygulama geliştirme araçları(PHP, ASP vb...) ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
sherlockholmes
Kıdemli Üye

forum girişini ana sayfadan yapmak?

Mesaj gönderen sherlockholmes »

selamlar ,

snitz asp forum kullanarak bir site hazırladım. sitenin ana sayfasından kullanıcı girişini sağlamak istiyorum. login.asp dosyasını olduğu gibi alırsam forum başlıkları vs... istenmeyen yazılarda geliyor bu dosyanın içerisindeki her şeyi sildim yine başka yazılar da geliyor. 2 tane inputbox olsun istiyorum birine kullanıcı adı diğerine şifresini girsin butona basınca da foruma girişi sağlansın. cookie ilke kayıt etsin sitede diye. sitenin başka yerlerinde de eğer şifre ile girişi yapılmışsa gizli içeriği göstersin istiyorum?

portal sitelerinde sağ tarafta kullanıcı girişini sağlayan bir bölüm var , onun işlevinde bir şey yapmak istiyorum? ama nasıl?

iyi günler...
y = e^x fonksiyonu hangimizi etkilememiştir ki? Küllerinden hayat bulan Zümrüd-ü Anka kuşu gibi, türevi yine kendisidir.
Kullanıcı avatarı
pentiumkivanc
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen pentiumkivanc »

login.asp deki formun action una bakın. Hangi sayfaya gidiyorsa, ana sayfaya da bir form koyup aynı isimlerde input ları koyun. sonuç itibariyle login.asp kullanıcı kontrolünü kendi içinde bile yapsa yine de farklı bir bölümüne action veriyordur. eğer action kısmı şunun gibi bişeyse :

Kod: Tümünü seç

"form name="kullanicikontrol" method="POST" action="loginkontrol.asp"
ne ala sizde aynı form elemanlarını ana sayfaya koyup bu şekilde yaparsınız submit direkt bu kısma olur ama eğer login kontrolünü login asp kendi içinde yapıyorsa action şu şekilde olur: action="?step=loginkontrol" veya action="login.asp?step=logincontrol" her ikisi de aynı durumu ifade eder bunun anlamı login asp ilk başta kendisine get yöntemiyle gelen step değişkenini sonra da bunun taşıdığı değeri alır. Eğer değer boşsa (yani browserın adres çubuğundaki sayfa login.asp ise) o zaman kullanıcı login ekranı çıkar, eğer adres çubuğunda login.asp?step=logincontrol gibi bişey yazıyorsa o zaman kullanıcı kontrol işlemlerini çalıştırır. Buna dikkat edersen formunu buna göre yönlendirip login.asp den kurtulabilirsin. Include etmene lüzum kalmaz
Kullanıcı avatarı
sherlockholmes
Kıdemli Üye

söylediğiniz yöntemi teorik olarak ben de düşündüm , yapabilirim diyordum hatta ancak uğraşyama başladıktan sonra işin içinden çıkamadım ... her asp dosyası bir başkasını include ediyor ,bu arada login işleminde basit bir karşılaştırma filan yapmıyor SHR ile bitleri kaydırıp bir şeyler yapıyor ben öyle anladım en azından... aşağıda login.asp de yer alan form action kısmını iletiyorum ...

Response.Write	"      <table width=""100%"" border=""0"" cellspacing=""0"" cellpadding=""0"" align=""center"">" & vbNewLine & _
		"        <tr>" & vbNewLine & _
		"        <form action=""login.asp"" method=""post"" id=""Form1"" name=""Form1"">" & vbNewLine & _
		"        <input type=""hidden"" value=""" & strTarget & """ name=""target"">" & vbNewLine & _
		"          <td bgcolor=""" & strTableBorderColor & """>" & vbNewLine & _
		"            <table width=""100%"" border=""0"" cellspacing=""1"" cellpadding=""4"" align=""center"">" & vbNewLine & _
		"              <tr>" & vbNewLine & _
		"                <td align=""center"" bgcolor=""" & strHeadCellColor & """><b><font face=""" & strDefaultFontFace & """ size=""" & strDefaultFontSize & """ color=""" & strHeadFontColor & """>Member Login</font></b></td>" & vbNewLine & _
		"              </tr>" & vbNewLine & _
		"                <td align=""left"" bgcolor=""" & strCategoryCellColor & """><b><font face=""" & strDefaultFontFace & """ size=""" & strDefaultFontSize & """ color=""" & strCategoryFontColor & """>Member Login</font></b></td>" & vbNewLine & _
		"                <td bgcolor=""" & strForumCellColor & """>" & vbNewLine & _
		"                  <table border=""0"" cellpadding=""6"" cellspacing=""0"" width=""90%"" align=""center"">" & vbNewLine & _
		"                    <tr valign=""top"">" & vbNewLine & _
		"                      <td width=""49%""><font face=""" & strDefaultFontFace & """ size=""" & strDefaultFontSize & """ color=""" & strForumFontColor & """>" & vbNewLine
if RequestMethod = "POST" and strLoginStatus = 0 then Response.Write("                      <font face=""" & strDefaultFontFace & """ size=""" & strDefaultFontSize & """ color=""" & strHiLiteFontColor & """>Your username and/or password was incorrect.</font><br />" & vbNewLine) else Response.Write("<br />" & vbNewLine)
Response.Write	"                      <b>Login:</b></font>" & vbNewLine & _
		"                        <table border=""0"" cellpadding=""2"" cellspacing=""0"">" & vbNewLine & _
		"                          <tr>" & vbNewLine & _
		"                            <td><font face=""" & strDefaultFontFace & """ size=""" & strDefaultFontSize & """ color=""" & strForumFontColor & """>" & vbNewLine & _
		"                            Username:<br />" & vbNewLine & _
		"                            <input type=""text"" name=""Name"" size=""20"" maxLength=""25"" tabindex=""1"" value="""" style=""width:150px;""></td>" & vbNewLine & _
		"                            <td rowspan=""2"" valign=""bottom""><font face=""" & strDefaultFontFace & """ size=""" & strDefaultFontSize & """ color=""" & strForumFontColor & """>" & vbNewLine
if strGfxButtons = "1" then
	Response.Write	"                            <input src=""" & strImageUrl & "button_login.gif"" type=""image"" border=""0"" value=""Login"" id=""submit1"" name=""submit1"" tabindex=""3""></font></td>" & vbNewLine
else
	Response.Write	"                            <input class=""button"" type=""submit"" value=""Login"" id=""submit1"" name=""submit1"" tabindex=""3""></font></td>" & vbNewLine
end if 
Response.Write	"                          </tr>" & vbNewLine & _
		"                            <td><font face=""" & strDefaultFontFace & """ size=""" & strDefaultFontSize & """ color=""" & strForumFontColor & """>" & vbNewLine & _
		"                            Password:<br />" & vbNewLine & _
		"                            <input type=""password"" name=""Password"" size=""20"" tabindex=""2"" maxLength=""25"" value="""" style=""width:150px;""></td>" & vbNewLine & _
		"                          </tr>" & vbNewLine & _
		"                            <input type=""checkbox"" name=""SavePassWord"" tabindex=""4"" value=""true"" checked> Save Password</font></td>" & vbNewLine & _
		"                          </tr>" & vbNewLine & _
		"                        </table>" & vbNewLine & _
		"                      </td>" & vbNewLine & _
		"                      <script language=""JavaScript"" type=""text/javascript"">document.Form1.Name.focus();</script>" & vbNewLine & _
		"                      <td width=""2%""nowrap></td>" & vbNewLine & _
		"                      <td width=""49%""><font face=""" & strDefaultFontFace & """ size=""" & strDefaultFontSize & """ color=""" & strForumFontColor & """><br /><b>Login Questions:</b><br />" & vbNewLine & _
		"                      <span style=""font-size: 6px;""><br /></span>" & vbNewLine & _
		"                      <acronym title=""Do I have to register?""><span class=""spnMessageText""><a href=""faq.asp#register""" & dWStatus("Do I have to register?") & ">Do I have to register?</a></span></acronym><br />" & vbNewLine
if strEmail = "1" then Response.Write("                      <acronym title=""Choose a new password if you have forgotten your current one.""><span class=""spnMessageText""><a href=""password.asp""" & dWStatus("Choose a new password if you have forgotten your current one.") & ">Forgot your Password?</a></span></acronym><br /><br />" & vbNewLine) else Response.Write("                      <br />" & vbNewLine)
Response.Write	"                      Not a member?<br />"
if strProhibitNewMembers = "1" then
	Response.Write	"<font size=""" & strFooterFontSize & """ color=""" & strHiLiteFontColor & """>The Administrator has turned off Registration for this forum.<br />Only registered members are able to log in</font></font></td>" & vbNewLine
else
	Response.Write	"<acronym title=""Click here to register.""><span class=""spnMessageText""><a href=""policy.asp""" & dWStatus("Click here to register.") & ">Register Here!</a></span></acronymn></font></td>" & vbNewLine
end if
Response.Write	"                    </tr>" & vbNewLine & _
		"                  </table>" & vbNewLine & _
		"                </td>" & vbNewLine & _
		"            </table>" & vbNewLine & _
		"          </td>" & vbNewLine & _
		"        </form>
y = e^x fonksiyonu hangimizi etkilememiştir ki? Küllerinden hayat bulan Zümrüd-ü Anka kuşu gibi, türevi yine kendisidir.
Kullanıcı avatarı
pentiumkivanc
Üye
İletişim:

Buna göre form "Name" ve "Password" isimli iki veriyi login.asp ye yolluyor. Sizde aynı yolla göndermeyi deneyin. Ayrıca scriptin içinde değiştiremediğim metinler var demiştiniz. Bu metinler dwstatus fonksiyonuyla çağırılan metinler mi? "Do I have to register?" gibi
Kullanıcı avatarı
sherlockholmes
Kıdemli Üye

evet , "Do I have to register" gibi kısımlar ,ek olarak işte forum logosu da var ... Login.asp'ye action ile göndermeyi deneyeceğim de , login.asp'ye veriyi post ettikten sonra giriş işleminin yapılması için "Login" butonuna tıklanmasına yani login.asp de ki form action olayının çalışmaı gerekiyor , verileri göndererek bunu sağlamak mümkün mü , teorik olarak pek mümkün gözükmüyor bana? yanılıyor muyum?

ana sayfada:

<table border=1>
	<tr>
	<td align="right"> Adınız:</td>
	<td><INPUT max length=12 name=NAME size=15 ></td></tr>
	<tr>
	<td align="right">Şifre:</td>
	<td><INPUT type=password maxlength=15 name=PASSWORD size=16 ></td></tr></table>
<p align="right"><input type= submit value=Giriş>
<form action ="login.asp" method="post">
yazdım.

login.asp nin ilk satırlarına

name=request.form("name")
password=request.form("password")
satırlarını ekledim.
Kullanıcı avatarı
pentiumkivanc
Üye
İletişim:

<form action ="login.asp" method="post">
<table border=1>
<tr>
<td align="right"> Adınız:</td>
<td><INPUT max length=12 name="NAME" size=15 ></td></tr>
<tr>
<td align="right">Şifre:</td>
<td><INPUT type=password maxlength=15 name="PASSWORD" size=16 ></td></tr></table>
<p align="right"><input type= submit value=Giriş>
</form>
Diye deneyin.
Kullanıcı avatarı
sherlockholmes
Kıdemli Üye

ASP içerisinden değişkenleri gönderirken "" işareti arasında yazarsak , sabit string olarak algılayacaktır, denedim ve sonuç vermedi... biraz daha uğraşayım...

ilginize teşekkür ederim ...
Kullanıcı avatarı
pentiumkivanc
Üye
İletişim:

pardon eğer asp den response.write ile yapıyorsanız " değil "" dile tırnak işaretleri çıkarabilirsiniz