Lazarus varyasyonları

Kylix, Lazarus, Freepascal ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Cevapla
boreas
Üye
Mesajlar: 120
Kayıt: 05 Tem 2007 12:39
Konum: Ankara

Lazarus varyasyonları

Mesaj gönderen boreas »

Lazarus
http://www.lazarus-ide.org/

Lazarus geliştirme ekibi tarafından geliştirilen sürümdüm. Kararlılığa önem verirler. Hızlı sürüm güncellemezler, kararlı az sayıda bileşenle gelir.

Typhon
http://www.pilotlogic.com/sitejoom/index.php/codetyphon

Lazarus'a nerdeyse bilinen tüm bileşenleri ekleyerek daha geniş bir ide haline getiriyorlar. Farklı işlemciler ve işletim sistemleri için uygun bir sürüm. Aynı zamanda hem 32bit, hem 64 bit lazarus'a 100den fazla bileşen ile kullanabiliyorsunuz.GetLazarus
http://www.getlazarus.org/

Lazarus 1.7 sürümü üzerine kendi düzenlemelerini ekleyerek farklı bir seriden giden kişisel denebilecek bir çalışma. Ama kişisel olmasına rağmen ciddi oranda başarılı bir varyasyon.
....
SmokingFrog
Üye
Mesajlar: 14
Kayıt: 22 May 2017 06:37

Re: Lazarus varyasyonları

Mesaj gönderen SmokingFrog »

Selamlar,

FPC/Lazarus projesini neredeyse doğdugundan beri takip ederim,Haliyle proje ile ilişkili CodeTyphoon da oyle.

Yıllar once CodeTyphoon forumuna "Orca" lib ile ilgili bir soru sormuş, bu lib'in ucretli ve KS-DEV firmasina ait olan VG-SCENE ile ayni oldugunu belirtmişitim.Bu library ayni zamanda sourgeforce de commercial kullanilmamak sarti ile codlari ile paylasimdaydi.
Gelen yanit " bu bizim bizim lib' imizdir ve ucretli ucretsiz her turlu kullanima aciktir" ( Yalan ) olmustu.Bu bilesenler Embard. tarafından satin alindi ve simdinin " Firemonkey" platformu oldu.

CodeTyphoon..Yani PilotLogic ,
Compnent ve codlardaki lisans ve telif haklarini silerek kendininmiş gibi gosteriyor.Bununla ilgil ingilice makaleler de bulablirsiniz.
Kısacasi Codetyphoon projesini indirerek,kullanarak destek vermeyiniz,kendilerina ait olmayan comp'lari sahibini refere etmeden projelerine katmaktadirlar.

Lazarus icin yapilmis cok component mevcut,Lazarus resmii surumu bunlarin cogunu ihtiva etmez..Debian in Stable versiyonu gibi dusunun.
Ote yandan yakin zamanda Online Package Manager ( "http://wiki.freepascal.org/Online_Package_Manager" )duyuruldu..Lazarus default distribitonun disinda zengin component isteyenler kullanabilirler.
Ayrica "FpDeluxe" (https://github.com/newpascal/fpcupdeluxe) .

Sevgiler...
boreas
Üye
Mesajlar: 120
Kayıt: 05 Tem 2007 12:39
Konum: Ankara

Re: Lazarus varyasyonları

Mesaj gönderen boreas »

Dediğin çok öenmli bir detay. Dikkatinden dolayı tebrik ederim. Ben genel olarak standart lazarus uygulamasını kullanıyıryorum. Codetyphon bütün kitaplıkları şahsına münhasır düzenliyor. Birde bu olaydan sonra hiç gerek yok.
....
Cevapla