Web Server Application

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
3ddark
Üye

Web Server Application

Mesaj gönderen 3ddark »

Arkadaşlar masaüstü olarak çalışan Delphi 7 ile yazılmış CRM - ERP hepsinden bir şeyler bulunan programımız var.
Veri tabanı olarak postgresql kullanılıyor.

Bu uygulamayı web servis şeklinde dönüştürmek istiyoruz. Client tarafını her şekilde Delphi ile yapacağız. Fakat Server tarafını nasıl yapmamızı önerirsiniz.

Elimde windows server yok. Linux server kullanıyorum. Gerekirse tabi ki alınacak fakat şahsen çok sıcak bakmıyorum.

C# veya delphi ile yazıp Windows server mi kullanmalıyım yoksa Java ile linux server mi kullanmalıyım.

Not : profesyonel olarak uygulamalı yaptığım web servis bilgim tecrübem hiç yok. Ama Delphi 7 fazlasıyla (makul seviyede var). Delphi tarafında OOP kısmında sorun yok. Diğer dillerde de çok fazla sorun yaşayacağımı sanmıyorum.
Fakat C# veya Java dediğimizde o dilleride öğrenmem gerekecek.

Tecrübelerinize dayanarak önerileriniz nedir. Şimdiden teşekkürler
PostgreSQL - Delphi - Linux :!:
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Re: Web Server Application

Mesaj gönderen mrmarman »

Windows Server kurup yola devam edecek olursan bilgi birikimin ile kolay sonuç alacağına inandığımdan buna neden soğuk baktığını merak ettim.
Resim
Resim ....Resim
3ddark
Üye

Re: Web Server Application

Mesaj gönderen 3ddark »

Web tabanlı uygulama için neredeyse hiç yok diyebileceğim kadar bilgim olduğundan ve aynı zamanda Java tarafında çok fazla kaynak ve örnek uygulama olduğundan böyle dedim.
Tabi ki aynı zamanda Microsoft tarafına lisans parası ödemekten ve daha da önemlisi virüs illetinden bir nebzede olsa uzak durmuş olabiliyorsunuz.

Yoksa tabi ki uzun zamandır Delphi kullanıyorum ve o kadar bilgi birikimim var. Bu birikimi tecrübeyi kullanarak karşılaştığım sorunları çözmek daha kolay olacaktır.

Peki Windows Server kullanarak Delphi tarafında Web Server-client uygulaması yapacak olursak. Sadece Windows lisansı yeterli olacak mı?
Yani windows server alımının yanında birde kullanıcılar CAL Lisans almamız gerekiyor mu?

Birde yapının nasıl olması gerekiyor.

Kod: Tümünü seç

Client -----> Firewall -----> Web Application Server(Windows) [DLL - CGI - StandAlone] -----> Database Server(Linux)
Aynı zamanda da bu server tarafında hangi mantıkla gitmek gerekiyor. SAOP - DataSnap daha öncede belirttiğim gibi Server uygulamada çok fazla bilgim olmadığın doğru yolda ilerlemek istiyorum. Zor kolay olması önemli değil. Önemli olan doğru yolda ilerlemem. Zamanla yol alırım.
Teşekkürler
PostgreSQL - Delphi - Linux :!: