runtime error 217 hatası

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
NewMember
Üye

runtime error 217 hatası

Mesaj gönderen NewMember »

Arkadaşlar windows 7 ile çalışan pclerde hepsinde değil ama bazen programlarım açılmıyor ve şu aşağıdaki hataları veriyor.

Resim

Kod: Tümünü seç

Sorun imzası:
  Sorunlu Olay Adı:	APPCRASH
  Uygulama Adı:	KPRSoft.exe
  Uygulama Sürümü:	2.0.1.4330
  Uygulama Zaman Damgası:	2a425e19
  Hata Modülü Adı:	KERNELBASE.dll
  Hata Modülü Sürümü:	6.1.7601.17514
  Hata Modülü Zaman Damgası:	4ce7b8f0
  Özel Durum Kodu:	0eedfade
  Özel Durum Uzaklığı:	0000b760
  OS Sürümü:	6.1.7601.2.1.0.256.1
  Yerel Kimlik:	1055
  Ek Bilgiler 1:	9490
  Ek Bilgiler 2:	94909fe1fd1c544e5092cb1f80a28196
  Ek Bilgiler 3:	2a15
  Ek Bilgiler 4:	2a157ea9dc6f645034a0470be3fe1447

Çevrimiçi gizlilik bildirimimizi okuyun:
  http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid=104288&clcid=0x041f

Çevrimiçi gizlilik bildirimi yoksa, lütfen çevrimdışı gizlilik bildirimimizi okuyun:
  C:\Windows\system32\tr-TR\erofflps.txt
Google de ve bir çok forumda verilen önerileri denedim ancak her zaman çözüm olmuyor.Sadece bazen windows updatelerini yapınca bu sorun düzeliyor.O da her zaman olmuyor.
Denediklerim ise şunlar.
1.Programın tüm kullanıcılar tarafından yönetici olarak çalıştırılması seçeneği ve Uyumluluk Modu Seçeneklerinin seçilmesi.
2.Microsoft C++ Redistable kaldırılıp yeniden kurulması.
v.s.

Delphide boş bir projeoluşturup üzerine bir button v.s. koyup ShowMessage çalıştırma seçeneği gibi deneme yaptım ama bir sorun çıkmadı.
Bu durumda projemde kullandığım bir komponentten kaynaklanma ihtimalini getiriyor ama bunu bulmak o kadar zorki.Ayrıca dediğim gibi bu olay %1 düzeyinde bile değil.Çok nadir oluyor.Program 200-300 pc de sorunsuz çalışıyor ama arada birde böyle çıkıyor ve çok sinir bozucu.
Bu tür bir problemle karşılaşanınız var mı acaba?
Öneri ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler....
Kullanıcı avatarı
G.Arkas
Üye
İletişim:

Re: runtime error 217 hatası

Mesaj gönderen G.Arkas »

Merhaba;

- Uygulamanızın görevi nedir acaba? Ne işe yarar?
- Otomatik Update özelliği var mı?
- Çoklu kullanıcı özelliği var mı?
- Ve en önemlisi açılış anında mı yoksa uygulama çalıştıktan belli bir zaman sonra mı bu hatayı alıyorsunuz?
Resim
Kullanıcı avatarı
NewMember
Üye

Açılış anında.Firebird kullanan bir veritabanı uygulaması.
Firebird bağlantılarını yapan kodları devre dışı bıraktım ana formun sadece form olarak açılmasını sağladım denemek için sonuç gene aynı.
Otomatik update özelliği yok.
Zaten exe açılmadan bu hata veriyor.Yani program hiç başlayamıyor.
Kullanıcı avatarı
G.Arkas
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen G.Arkas »

Tekrar merhaba;

Açılış anında olması önemli. Bu demek oluyor ki açılışta Create edilen/edilemeyen bir şeylerin sorun çıkardığı anlamına geliyor. Bu dinamik bir kütüphane de olabilir ya da 3.parti bir component'te olabilir. Harici kullandığınız component-ler var sa eğer onları boş bir uygulamaya koyup hiç kod yazmadan test eder misiniz? Benim üzerinde çalıştığım bir voice uygulamam vardı. Bir kütüphanesinde bu sorun ile karşılaşmıştım. Açılırken bu hatayı veriyordu. Bende o sınıfı dinamik olarak oluşturup runtime'da create ediyordum. Sorun çözülmüştü.
Resim
Kullanıcı avatarı
NewMember
Üye

G.Arkas yazdı:Tekrar merhaba;

Açılış anında olması önemli. Bu demek oluyor ki açılışta Create edilen/edilemeyen bir şeylerin sorun çıkardığı anlamına geliyor. Bu dinamik bir kütüphane de olabilir ya da 3.parti bir component'te olabilir. Harici kullandığınız component-ler var sa eğer onları boş bir uygulamaya koyup hiç kod yazmadan test eder misiniz? Benim üzerinde çalıştığım bir voice uygulamam vardı. Bir kütüphanesinde bu sorun ile karşılaşmıştım. Açılırken bu hatayı veriyordu. Bende o sınıfı dinamik olarak oluşturup runtime'da create ediyordum. Sorun çözülmüştü.
Söylediğiniz şeyler önemli.Bunu deneyeceğim ancak şu an pcye ulaşamıyorum.O yüzden deneyemedim.Peki çalışırken durup dururken çalışmaması sorunun windowsta olduğunu göstermez mi acaba?
Mesela en son ki pc 1 aydan beri çalışan bir uygulamanın, müşteri beyanına göre pc yeniden başladı çalışmaz oldu diyor acaba sorun ne olabilir ki?
Kullanıcı avatarı
G.Arkas
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen G.Arkas »

Problemin Windows'ta olması için bazı kullanılan Framework-lerin (Örn:Microsoft C++ Redistable) çökmeye maruz kalması gerekir. Ancak şunu unutmamak lazım bu framework'ü başka uygulamalarda kullanıyor olabilir. Eğer genel olarak kendi yazılımınız dışında kalan yüklü uygulamalardan bu hatayı almıyorsanız problem framework-ten olmayabilir. Geriye tek seçenek kalıyor Bit farkı. Hata aldığınız işletim sistemleri 64 bit/32 Bit olarak test etme şansınız oldu mu? Mutlaka atladığımız birşeyler olmalı.
Resim
Kullanıcı avatarı
NewMember
Üye

Geliştirdiğim yani projeyi derlediğim pc 64 bit windows 7 ve Delphi 7.
Sorunun olduğu pc ise 32 bit windows 7.

Ayrıca dediğim gibi çok rutin olan bişey değil bu.Dedim ya şu an için o pcye ulaşamıyorum diye.
Şimdi arasam uğraşsam öyle sorun çıkacak bir pc bulamam.Bulsam hemen bir önceki yazıklarınızı deneyeceğim.Yüzde 1 de olsa ara ara bu sorun çıkıyor.Ve şöyle bir şey daha söyleyeyim.Diğer programlarımı da bu hata veren pc de denedim.Hepside aynı hatayı veriyor.
Sadeece Runtime error 217 at ifadesinden sonraki ABCDEXXX ifadesi değişiyor.
Ortak birşey var aralarında.Ama enteresan olan bunun sadece bazı pclerde olması ve o pclerde de hiçbir zaman ilk kurulumda bu hatayı görmemem.Örneğin program kurulmuş ve 1 ay sonra çalışmadığı ihbarı ile pcye bağlanıyorum ve bu uyarıyı görüyorum.
Kullanıcı avatarı
greenegitim
Üye

Mesaj gönderen greenegitim »

Benimde başıma gelmişti soruna geçici olarak çözüm teker teker firebird versiyonlarını denemiştim bir defa firebird 2.1.4 işe yaramıştı diğerinde windowsta yeni bir kullanıcı hesabı açıp yeni kullanıcıda çalıştırabilmiştim benim anladığım kadarıyla sorun windows update bazen işleri karıştırabiliyor diğer çözüm de çözüm sayılmaz ama kullanıcının bilgisayara yeniden windowsu kurmak olmuştu.
Mücadele güzelleştirir!