Web Deploy Konusu

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
serbek_tr
Üye

Web Deploy Konusu

Mesaj gönderen serbek_tr »

Hayırlı çalışmalar arkadaşlar.
projeyi webde yayınlama konulu bir çok soru ve cevaba baktım. ancak hepsinde bunun nasıl yapılacağından ve activex formların çalıştırıldığında çağrılan bilgisayara download edildiğinden ve o şekilde çalıştığından bahsedilmiş. Benimde bu şekilde çalışacak çok ufak bir programa ihtiyacım var. Şöyleki forma bir memo ve buton koyarak bu memo alanın kayıt edilmesini istedim ve çalışan bilgisayara kayıt yaptı. Ben bunun çalışan bilgisayarda değilde bu projenin barındırıldığı yere kayıt yapmasını istiyorum.

Mesela projenin çağrıldığı adres
http://www.xsayfasi.com/deneme/memo.htm olsun, açılan htm sayfasındaki memo alana yazılanın
http://www.xsayfasi.com/deneme/ içinde bir yere veya bu yer içindeki bir klasöre kayıt olmasını istiyorum bunu nasıl yapabilirim.
Teşekkür ederim.
Procedure Forum.Imza(Sender: TObject)
Begin
ShowMessage('Her türlü fikire, Her zaman açığım')
End;
Kullanıcı avatarı
conari
Üye

Re: Web Deploy Konusu

Mesaj gönderen conari »

bunun için hosting firması ile görüşmeniz gerekir sanırım.
çünkü bu bir upload olayı olacaktır.
Bir kelimenin anlamını öğretsen bile yeter..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
serbek_tr
Üye

işin hosting kısmını göz ardı edelim şimdilik. local de denerkende yani paylaşılan bir klasörden çağırdığımda da çağırdığım bilgisayara kayıt yapıyor paylaşılan klsörde değil. şimdilik bunu nasıl yapacağımı söyleyebilirseniz
sevinirim
Begin
End;
danaci
Üye

Mesaj gönderen danaci »

bu iş için en uygun ortam oracle AS.
Formsları hiç bir değişikliğe tabi tutmadan direkt webde deploy edebilirsiniz.
clientte bir browserin olması yeterli ve girilen verilerinizde db nin bulunduğu yere kayıt edilir.
Yapılması gereken sizin AS olarak kullanacağınız alana çalışmalarınız atmanız. Bu server sizde değilse hosting firmasıyla görüşerek bunu elde edebilirsiniz. Dah ayrıntı isterseniz yardımcı olabilirim.
iyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
serbek_tr
Üye

danaci, alakanıza teşekkür ederim, ancak oracle hakkında bilgi ve tecrübe sahibi değilim ve yapmak istediğim şey çok profesyonel bir olay değil işin aslı şu gerçekleştridiğim bir yazılım mevcut ve dışarıdan herhangi bir yerden bir text yazı ve resim girişi yapılacak , aslına bakarsanız ufak bir yazılım ile dışarıdan bağlantıda gerçekleştirilebilir ancak bu defa sürekli yazılım yanlarında taşıma problemi olacak oysaki istenen internet bağlantısı olan herhangi bir yerden bunu gerçekleştirmek. benimde aklıma webte çalışabilecek ufak bir arayüz ile bunları içe almak ve bu bahsi geçen yerin kendilerine ait webserver ları mevcut zaten. Kısaca yapıalcak iş yama işi çok profesyonelce düşünülmesini gerektiren oracle lı işin içine katmaya değer birşey değil ve ayrıca firebird kullanıyorum
Begin
End;
muratturan
Üye

Mesaj gönderen muratturan »

Amacini anladim. yazi ve resim yüklemek istiyorsun. bunun icin activex yazmana gerek yok. asp upload yapan bir cok kod var. asp bilmiyorum diyorsan ftp bağlantısı ile yaparsın. Hosting firmasi ile görüşmene gerek yok : ) Indy client 'in altında IdFtp var. bu componentte host username ve pass port adresinide 21 yaparak IdFtp1.connect; diyerek sunucuya baglanabilir istedigin dizine istedigin dosyalar atabilir hatta ordan geri cekebilirsin. ftp programi orneklerine bakman yeterli. oldukca kolay bir is. Bende activex ile ilgili arama yapiyordum. benim problemim ise activex formdan link vermek. yani activexin ustunde oldugu sayfayı bir baska sayfaya yonlendirebilmek. ornegin adini soyadini yazdi gönder dedi sayfa kayit.asp ye gidecek. kayit.asp?ad=bilomene&soyad=onudabilmemne gibi.. bunu yaptiramiyorum. Aslinda internetexplorerin handlesini alip onu kapatip yerine shellexecute ile yeni sayfa açtırabilirim ama bu sağ kulağımı sol elle tutmaya çalışmak gibi olur : ( yada internetexplorer degilde mozilla yada googlechrome gibi browserlar kullanıyorlarsa da sorun olur.. bilen varsa yardim etsin pls. : )
Kullanıcı avatarı
serbek_tr
Üye

Arkadaşım konu biraz eskidiği için pek bakmadım. ama ilgine teşekkür ederim. Seninle aynı fikirdeyim ve o şekildede hallettim. Aynı çüzümü başkalarınında düşünüyor olması güzel.
Teşekkür ederim.
Begin
End;