Firebird Veritaanları arası senkronizasyon nasıl olur

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
SieS
Üye

Firebird Veritaanları arası senkronizasyon nasıl olur

Mesaj gönderen SieS »

S.A.
Arkadaşlar iki fabrikayı ADSL den VPN ile bağladım.
Birisi A Binası Diğeri B binası, B binasından A binasındaki servera ulaşılarak Firebirde bağlanılıyor bilgi girişi yapılıyor buraya kadar sorun yok herşey güzel.
Sizlerde biliyorsunuzki ADSL zaman zaman öyle yavaşlıyorki işlerde aksamalara yol açıyor.

Benim aklımdan geçen, aynen ana makinalarda RAID özelliği varya hani, onun gibi, her iki fabrikayada server kurup aynı veritabanını hem A da hemde B de kullanmak ama iki veri tabanı kendi arasında senkronize olsun.
A daki işlemler B ye B deki işlemler A ya otomatik gitsin bu şekilde bir çalışma yapılabilirmi yada yapan varmıdır.
Aklıma böyle bir fikir geldi ama olup olmayacağı konusunda bilgim olmadığı için sizlere sormak istedim.

Şimdiden cevap veren arkadaşlarıma teşekkür ederim..
Ben Toprağın Sinesinde İnsan Denilen Bir Canım
Hem Düşünür, Hem Severim Budur Taştan Faklı Yanım.
Her maddenin zevlesini bedenimde taşıyorsam.
Ben ne bir taş ne bir ağaç, insanlığımla insanım.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

Arama yaparsanız bunun ile ilgili bilgi bulabilirsiniz. Ancak Firebird'de sistemin tamanını bu hale getirmek zahmetli olacaktır. Binalar arası bağlantıyı sağlamlaştıracak başka çözümler düşünebilirsiniz. Kiralık hat (ISDN), uzun mesafe wireless gibi.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Arama için sihirli kelime replikasyon :idea:
Başlangıç noktanız burası olabilir :wink:
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Replikasyon zahmetli bir iş + bence zorunlu durumlarda tercih edilmesi gereken bir yapı olmalı. Şu an derdiniz birse yanlış bir replikasyon ile 10 hatta 100 olabilir. O kayıt oraya gitmedi, orda var burdakiyle farklı gibi veri güvenirliliğini kaybederseniz çok kötü olur.

Programın yavaş kaldığı noktaları tespit edip, bunları gidermek için yöntem geliştirmek daha uygun olacaktır. Kullanıcılara sorarak başlayabilirsiniz.

NOT : Bu arada yazıları kocaman yazmak cevap alma ihtimalinizi artırmıyor : )

Kolay gelsin.