mikrofon port numarası

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
h_murat61
Üye
İletişim:

mikrofon port numarası

Mesaj gönderen h_murat61 »

selam arkadaşlar.
nasılsınız.
mikrofonu dinleyebilmem için mikrofonun giriş port numarasına ihtiyacım var.
bunu nasıl bulabilirim.
ya da port numarasını biliyorsanız, yazar mısınız.
hepinize ilginizden dolayı teşekkür eder, hayırlı çalışmalar dilerim.
Allah yardımcınız olsun.
Allah ın rahmet ve bereketi üstünüze olsun.
Kullanıcı avatarı
undefined
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen undefined »

Mic için Port numarası diye bir şey yok. Varsa ses kartı için vardır. I/O portu olayı Nt çekirdekli sistemlerin öncesinde kaldı. Microfondan ses alman için ya DirectSoundu yada MMC apilerini kullanman lazım. İnternette AudiIO componentlerini araştır bunlar ses kartını kullanabilmen için kolaylık sağlayan componentler.
Kullanıcı avatarı
tuanna
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen tuanna »

Jedi de vardı sanırım ...yanlış hatırlamıyorsam...
Siz hayal edin...Biz yapalım TuannaSoft...
cozturk
Üye

Mesaj gönderen cozturk »

Şİmdi her nevi ses (mic vs cd farketmez) hepsi bir stream olarak hafızaya gelir orda toplanır. memorystream.

bu streami ister alıp kaydederiz. başına sonuna bazı baytlar yazarız wav dosya olur. PCM dalga için sadece 46 bayt yazmamız yeterli. Bkz: wave format

İstersek acm convert yaparız bir codec ile sıkıştırırız, sıkıştırılmış wav yaparız. (mp3 de olur)

istersek şifreleriz , bitrate vs ayarlarız özel bir wav olarak kaydederiz. robotik ses, yankı efektler vs hepsi mümkün.

Port numarasından ziyade ihtiyacın olan şey şudur h_murat61 arkadaşım:
  • Memorystreami al dosyaya kaydet
  • Bunu wav dosyaya çevir (ki bu pcm dalga için çok kolay. başına sadece 46 bayt ekleyeceksin)
  • Ses kayıt için kullanacağın komponent (ne ise artık) aynen şöyle çalışıyor: periyodik olarak oluşan ondata gibi bir olay var. Datalar birikince bu olay oluşuyor. atıyorum saniyede bir oluşuyor. Bu olayda biriken datayı memorystream olarak alıp ne yapacaksan yaparsın. sen işlemlerini devam ettiriken arka planda yeni datalar birikiyor. data için en az 2 buffer kullanılıyor komponentler bunu başarıyla yapmış. KOmponent ismi çok çeşitli googlda aramak lazım. ücretsiz olanları da var.
Kullanıcı avatarı
undefined
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen undefined »

http://rapidshare.de/files/15709762/sndrec.rar.html

Ben önceden(2003te) böyle ufak bir program yapmıştım. Sen soruyu sorduğun zaman bulamamıştım. Şimdi buldum. Kodlarıyla upload ettim.