BDE kullanan bi program Ağ üstünde birden alışmaz hale geldi

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
muskut
Kıdemli Üye
İletişim:

BDE kullanan bi program Ağ üstünde birden alışmaz hale geldi

Mesaj gönderen muskut »

Merhaba arkadaşlar,

Uzun süredir buralar soru sormuyorum (programlama kısmına). Soruma geçeyim direk; şimdi paradox db kullanan bir program var. DB sini başka makinalar ağ üzerinden ortak kullanıyor. Bu güne kadar sorunsuz çalışıyordu. Takii bi problem çıkana kadar. Ne olduğunu anlayamadğım bir problem ile karşılaştım. Bilgisayarlardan birinde program çalışmaz oldu. Client makinalarda BDE ayarlarını ana makinayı (db lerin tutulduğu makina) görecek şekilde ayarladım. PDOXUSRS.NET dosyalarını falan silip (client makinadan) tekrar çalıştırdım falan filan. Yani normalde çalışması gereken tüm ayarları yaptığım halde çalışmadı. Sonra BDE bozulmuş olabilir düşüncesi ile BDE yi tekrar kurdum gene düzelmedi. Artık windowstan şüphelenmeye başladım. Daha sonradan aklıma, yeni bir kullanıcı (windows için) açıp orada programı çalıştırmak geldi. Öyle yaptım, BDE ayarları zaten aynı geldi ve program çalıştı. Sorum şu, program çalıştı da niye eski kullanıcıda çalışmamış olabilir. Benim bilmediğim bi yerlere bi dosyalarmı kopyalanıyorduki onlar bozuldu da çalışmadı? Bir fikriniz varsa çok sevinirim.

Allah kolaylık versin...

vesselam.
Kullanıcı avatarı
Murat DİCLE
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Murat DİCLE »

ekran renk derinliği eğer 256 renk ise çalışmıyor.. (dalga geçmiyorum)
16bit yada 32bit renk derinliği yap..
Kullanıcı avatarı
muskut
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen muskut »

ekran renk derinliği 32 bit zaten :)
Kullanıcı avatarı
White Rose
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen White Rose »

yazıcı tanımlamasına bakın, ağ üzerinden yazıcı tanımlaması varsa ve bunu görmüyorsa hata verir, default yazıcı olarak yerel bir yazıcı tanımlayın
Kullanıcı avatarı
hbahadir
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen hbahadir »

aldığınız hata mesajını tam olarak yazarsanız daha fazla yardımcı olabiliriz.
ertemsoft
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ertemsoft »

slm

Eğer işletim sistemi Milenyum Edition ise bunu yapabilir. Buna benzer bi
problem yaşamıştım işletim sistemini değiştirince düzelmişti.

saygılar
Bilgi Paylaştıkça Çoğalır
erdoganturkmen

Mesaj gönderen erdoganturkmen »

Hayırlı günler.. Ya benim sorunum biraz farklı ama konuyla alakalı olduğu için başlık açmayayım dedim.. Bende paradox iel yapmış olduğum veritabanını başka bir terminal bilgisayardan çalıştırabiliyorum. Ancak programda aynı kayıt üzerinde her iki bilgisayarda değişiklik yapamıyo. Zaten normaldede böle olması gerekiyo ama hata mesajını ben kendim nasıl verebilirim. Yani Aynı kayıt üzerinde değişiklik yapıldığı esnada ekrana hata mesajı nasıl verebilirim :?:
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

@erdoganturkmen

- Kayıt girişi yapman bir hata mesajı ile engelleniyorsa, bu mesajı veren yeri (post ettiğin yerdir) Try Except bloğuna alarak gerçek hata mesajını bertaraf edip, kendi mesajını verdirebilirsin.
Resim
Resim ....Resim
erdoganturkmen

Mesaj gönderen erdoganturkmen »

Ancak kaydedilirken değil ; örneğin 2 bilgisayardada Dbedit nesnesi üzerindeki bilgilerle değişiklik yapıldığı zaman hata veriyoo. Acaba bunun için ne yapmalıyım :shock: