Cd içindeki veritabanı

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
sako
Üye

Cd içindeki veritabanı

Mesaj gönderen sako »

Arkadaşlar CD içindeki veritabanına kayıt yapılmıyormuş. Acaba bunun bi yolu yokmu ?
DOĞUNUN SINIR TAŞI ERZURUM'UN DADAŞ'I
EFE'Sİ VAR İZMİR'İN EĞİLMEZ TÜRK' ÜN BAŞI
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

cd read only bir ortqam oldugu icin bu gayet normal...

Ancak cd writer olan bir makinada. Dircect CD isimli program cd'yi formatlayim normal bir disk gibi windowsun kopyalama yapmasina da musade ediyor. O sayede cd'ye kopyalanan bir veritabanı üzerinde islem yapılabilir sanıyorum. Ama bu yontemin potansiyel bir cok riski olur diye dusunuyorum.

Bir de merak ettim. CD'deki bir veritabanına kayit yapma ihtiyaci neden var?
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

@fahrettin haklı. CD'ye yazamazsın.

- Programında yapacağın bir modifikasyonla bunu ancak idare eder hale getirebilirsin. Nasıl mı ?

- SQL ile Join zinciri kurmak üzere HDD'de gecici bir veritabanı ile CD'deki yazılamaz veritabanını birlikte okutarak işini halledebilir, sonra bu veritbanıyla CD'dekini birleştiren başka bir fonksiyon yazar, CD'ye CD-Writer programlarının biriyle (tabi CD Close edilmemişse) Append ettirirsin. Aynı ismi görünce eskisini iptal et dersen, aynı dizindeki aynı veritabanını kaydettiğinde eski ilk veritabanı görünmez kılınıp, sonraki kaydettiğiniz aktif edilir.

- Bu böyle sürüp gider. Başka bir çözüm ise CD-RW kullanmanız ki direk yazdırmanız yine mümkün olmamakla birlikte, Nero InCD gibi, CD-RW'ye HDD gibi işlem yapmanıza imkan veren yardımcı programlar kullanmanız gerekir. Yine @fahrettin'in yazdığına katılıyorum, veritabanı gibi önemli bir konuda risk doğurur.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

CD konusunda söylenebilecekler söylenmiş zaten. Ben başka bir noktadan ele alacağım.

Eğer taşınabilir bir veritabanı istiyorsanız, usb bellekkler bu iş için ideal. USB porttan takıyorsunuz, hiç bir işlem yapmadan bir disk olarak tanıyor. Yazma, okuma, silme vs. normal harddiskinizde neler yapabiliyorsanız, hepsini yapabiliyorsunuz. Kapasiteleri 2 GB'a kadar var. USB 2.0 alırsanız hız da yeterince tatmin edici olacaktır. Ayrıca bazı modellerde write protect var, onu açtığınız zaman usb'ye yazmayı engelliyor.

Kolay gelsin.