Interbasete yazdığım trigger Delphiden tetiklenmiyor, neden?

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
goksenin
Üye
İletişim:

Interbasete yazdığım trigger Delphiden tetiklenmiyor, neden?

Mesaj gönderen goksenin »

Sa.
IB Expert araçılığı ile Interbase 'te bir tableda Before Insert için bir trigger yazdım...
IB Expert veya EMS kullanarak bu table'a yeni bir kayıt girdiğimde trigger sorunsuz çalışıyor ancak Delphi ile yeni kayıt girince bana o field'ın boş kaldığını girmem gerektiğini söylüyor ki bende trigger ı zaten o fielde default değer atmak için kullanacağım...

İlgilenirseniz sevinirim. Sorun Delphi demi yoksa farklı birşey mi var?

Hayırlı çalışmalar...
Göksenin.
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

trigger'in ozelligi zaten hangi ortamdan data girerseniz girin tetikleneceginden şüpheniz olmamasıdır....
Dolayısıla eger bir ortamdan girişte tetikleniyorsa sorun tirgger taqrafinda olmamalı.

Sanırım delphi'de ilgili alan'in Required ozelligi True oldugu icin Delphi tarafinda post edilmeden once o alanın dolu olması gerektigi kontrolu yapılıyor.

Table ya da query'nin uzerine cift klik yapin alanlarin tamamini secerek Required ozelliklerini False yapin.

Sorun olmaması lazım...

Kolay gelsin....
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

autoinc (otomatik artan) bir alan yapmak istiyorsanız, bir generator oluşturup, IBDataset'in GeneratorField özelliğini de ayarlarsanız,sorunsuz kullanırsınız.

Kolay gelsin.
sair
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen sair »

Bu bi kaç kez benimde başıma geldi. Sebebini çözebilmiş değilim. Bazan triger tetiklenmiyor. Hatta hiç bir triger çalışmıyor. İnterbase 6.01 versiyonunda ve firebird de bu hata yok. IB 6.0 da başıma gelmişti ve ben bütün trigerleri silmiştim bu yüzden. 6.01 de ise çok nadir de olsa bazan triger tetklenmeyebiliyor. Hatta bi kaç arkadaşımda bu konuda bana soru sormuşlardı. IB yi silip 6.01 i kurmaya çalışın. Veya doğrudan firebird ile çalışın. Sorun Delphiden kaynaklanmıyor, Ib den kaynaklanıyor.
Sevgiler...