Programa online hava durumu ekleme?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Begin.End
Üye

Programa online hava durumu ekleme?

Mesaj gönderen Begin.End »

S.a arkadaslar yapmıs oldugum programa online hava durumu ekledim.. bu ıslemı meteorolojı nın sıtesınden bı kac ilin sayfasını download edıp kaynagından kopyalayarak yaptım ancak burda benım asıl ıstedıgım sayfayı download etmeden dırek sıteden kopyalayarak yapmak..bunu nasıl yapabılırım..sımdıden tesekkurler
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

- Öyle olmuyor malesef... Meteorolojiden tanıdığın varsa sana saece verilerin olduğu bir metin hazırlasınlar onu çek.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
Begin.End
Üye

abıcım maalesef oyle bı ımkanım yok pekı sole bısey yapam olurmu..mesela hava durumu programları var onu exe ye gomup ıstedıgım bı formda actırabılırmıyım hıc denemedım ama sızce uygun olurmu yada yapılabılırmı?
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Zaten espiriydi... :lol:

- Neden sağ kulağını soldan gösteriyorsun. Parse ediver bitir işini. Başka programı gömmek vs. nerden getiriyorsun aklına böyle şeyleri. Diğer programlar sanki web'den okumuyor da havaya bakıp mı anlıyor ???
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
Begin.End
Üye

hımm forumda bı konu acılmıstı parse hakkında ama hıc bı bılgım yok o konuda..nasıl yapabılırım bunu mantıgı nedır?
davut
Üye

Mesaj gönderen davut »

Forum sayfasının üst tarafında arama düğmesi var,

aranacak kelimeye "parse" yazıyorsun

ikinci bir anahtar kelime için arasına and koyuyorsun

mesela "html and parse" bu şekilde içinde html ve parse geçen sayfaları arayabiliyorsun :)

kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
Begin.End
Üye

cok saol davut kardes valla kafam dondu ıyıce aramayı falan unutmusum..hatırlattıgın ıcın cok saol:)
deltas
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen deltas »

hocam istersen yahoo kullanan bir program var bi onu incele. Ama orada tum iller yok.
http://www.shenturk.com/projects.html#havaciva
Nice İnsanlar gördüm üstünde elbise yok;
Nice elbiseler gördüm içinde insan yok.
Kullanıcı avatarı
Begin.End
Üye

o programı bılıyorum hocam ındırdım onu.. zaten bana buyuksehırlerın hava durumları lazım program fena degıl bıraz ınceledım hatta kaynak kodu da var dedıler ama yokmus maaleseff
deltas
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen deltas »

kodlar bende var. msn'e gel.
Nice İnsanlar gördüm üstünde elbise yok;
Nice elbiseler gördüm içinde insan yok.
Kullanıcı avatarı
Begin.End
Üye

tekrar Selam arkadaslar. bu hava durumu ekleme ısını soyle yaptım..

Kod: Tümünü seç

begin
i:=0;
Memo1.Text:=IdHTTP1.Get('http://www.havadurumu.com.tr/index.asp?c=212&p=9427');
for i:=0 to length(memo1.Text) do
  begin
     if copy(Memo1.Text,i,33) = '<strong>&nbsp;Hissedilen</strong>' then
      begin
        Edit1.Text:=copy(Memo1.Text,i+72,2);
      end ;
  end;

end;

ıstedıgım verıyı alabılıyorum ancak bu arama ıslemını yaparken pc yı acayıp kasıyor ve uzun sure bekletıyor..bunu nasıl duzeltebılırım?
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Merhaba sana hızlı bir teknik önerebilirim.

- Kendine özel bir WEB Host vardır. Oraya küçük bir FTP hesabı aç. name / password sana güvenlik açığı vermeyecek şekilde seç ve 100 kb'lık bir alan ayır.

- Bu ftp'de 20070925.txt benzeri günün tarihiyle isimlendirilmiş ama içeriğinde günlük veri olan bir dosya her gün için üretiliyor olacaktır. Üretim işinin otomatik olacağını söylememe gerek yok ama söyleyim.. :lol:

- Bu arada anlatacaklarım üreteceğin yazılım tarafından otomatik yapılacak bir işlemdir.

- Yazılımının örnek veriyorum 100 tane kullanıcısı var diyelim. Günün ilk kullanıcısı o günün tarihiyle bir TXT dosya arar. Tabi ilk kullanıcı o dosyayı bulamayacağından WEB'den yavaş dediğin şekilde sorgu yapar. Sonra da sorgu sonucunu FTP'ye günün tarihi ile upload eder. Böylece gün içerisinde kendi yapacağı diğer sorgular ile henüz sorgu yapmamış diğer kullanıcılar için zahmeti çekmiş olur.

- Nasıl fikir ? Sevdiysen hemen uygulamaya başla. Başarılar dilerim.. :o
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
Begin.End
Üye

bırde soyle bır sorun var hocam gun ıcerısınde o aldıgımız hava durmunu guncellememız gerekıyor.. onun ıcın kullanıcı ıstedıgı anda program o verılerı netten guncel cekmesı gerek..buda yenı bı sorgu ve kasmanın dvm etmesı demek..ancak ben oncekı yazdıgım kodu degıstırerek pos metodunu kullandım suan yıne bıras kasma var ama oncekı gıbı uzun surmuyo artık..sımdılık o olayı hallettım gıbı..cok saolunn
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Hava durumu peryodunu belirle mesela 2 saatte bir diyelim. Çektiğin TXT dosyanın içinde tarih saat de bulunsun. Bu saat eskimişse yeni sorgu yapar yenisini göndertirsin. Böylece diğer sorgu yapanlar hep güncel verş görürler.
Resim
Resim ....Resim