Delphi Kod Yarışması - Resmi Duyuru

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Delphi Kod Yarışması - Resmi Duyuru

Mesaj gönderen mrmarman »

Herkese merhaba...
Resmi Duyuru yazdı:Yarışma Projesi Borland Interbase / ResimFireBird Database Manager

Firebird; geçmişi 1984 yılına dayanan Interbase tabanlı çok etkin bir veritabanıdır. 2000 yılından bu yana açık kaynak kodlu (OpenSource) olduğundan kullanımı tamamen ücretsizdir. Sürekli geliştirilmiş ve yaygınlaşarak, küçük ve orta ölçekli veritabanı projelerinin vazgeçilmezi olmuştur.

InterBase (IB) / FireBird (FB) Database Manager (Veritabanı Yöneticisi); IB/FB veritabanına dışardan erişip gereken düzenleme ve kontrollerin yapılmasına olanak sağlayan programlardır.

Veritabanı projeleri geliştirirken, bir projeye gerekli olup / olmayacağı bilinmeyen, ileri düzeyde (Veritabanı/System Düzeyinde) fonksiyonların tasarlanıp eklenmesi ve / veya her proje için bir de o projeye yönelik yönetim programı hazırlamak rantable bir üretim şekli değildir.

Bir FB/IB veritabanının yedeklenmesine, alan ismi değişikliğinin yapılması, yeni bir StoredProcedure eklenmesi, mevcut bir tanesinin güncellenmesi vb. veritabanı tasarımcısına yönelik görevleri, programa ve programcının vaktine yük getirmeksizin yapmak için üniversal olarak tasarlanmış üçüncü parti yazılımlara Veritabanı Yönetim Aracı (Database Manager Software) diyoruz. Benzer örnekler IBExpert (http://www.ibexpert.com/), EMS (http://www.sqlmanager.net/products/ibfb/manager), SQLHammer (http://metadataforge.com/) vb.

DelphiTürkiye Forum (http://www.delphiturkiye.com/forum) olarak bir yarışmaya imza atıyoruz.

Düzenlenen bu yarışmada, forum üyelerinin önerileri ve oyları çerçevesinde yukarda bahsi geçen IB/FB Veritabanı Yönetim Aracı projesine karar verilerek, Haziran 2005 tarihinde hazırlıklarına başlanmıştır. Aynı zamanda katılımcılar ve diğer üyeler gibi Delphi severlerin buluşmasına katkıda bulunacak bir etkinlik olacaktır. Dereceye girenler ödüllendirileceği gibi tüm katılımcıların kodları açık olarak sunulacaktır.

Eğitici yönüne gelince; yarışmaya katılanlar ve/veya takip edenler, farklı bilgi birikim ve tarzları olan programcılar tarafından hazırlanmış bu projeleri inceleyerek, kodlama ve çözüm üretme çeşitliliğini görme imkanı bulacaktır.

Yarışma birincisi proje, açık kaynak kodlu olarak geliştirilmesine olanak sağlamak üzere mercek altına alınacaktır. Dolayısıyla yarışmaya katılanlar, kodların dağıtılmasını ve daha sonradan dereceye girdikleri taktirde açık kaynak kodlu (open source) olarak geliştirilmesini önceden kabul etmiş sayılırlar.

Amaç, Interbase/Firebird hakkındaki Türkçe en büyük bilgi kaynağını yine Türk Delphi Programcılarına sunmak.

Yarışma Süresi:
Yarışma 13 Haziran 2005 Pazartesi günü başlayıp, 31 Ağustos 2005 Çarşamba günü sona erecektir. Daha önce forumlarda sözü geçen; katılımcıların önceden haber verme şartı aranmayacaktır. İsteyen herkes, yarışma süresi içindeki dilediği zaman diliminde yarışmaya katılabilir. :idea: Dereceye girenlere 1., 2., 3. ödülleri ile ve Mansiyon ödülleri verilecektir.

Kullanılacak Araçlar :
Yarışmada Delphi 5, 6, 7 sürümleri kullanılacaktır.

Bileşen (Component) Kullanımı :
- Yarışmada standart Delphi componentleri kullanılabilir.
- Jedi componentleri (JVCL) kullanılabilir.
- Kendi yazdığınız componentleri kullanılabilirsiniz.
- Bunlar dışında 3. parti component kullanımı durumunda proje değerlendirme dışı kalabilir!

Proje Teslim Şekli :
Projenin sadece kodları, belirlenen mail adresi olan delphicontest@gmail.com sıkıştırılmış tek dosya (.rar, .zip) halinde gönderilecektir.

Eğer JVCL dışında kendi yazdığınız componentler varsa, onlarında source kodları da eklenmelidir.

Bir text dosya (benioku.txt) içinde proje genel olarak tanıtılmalı ve hangi özellikleri olduğu tanıtılmalıdır.

Diğer :
Yarışma sırasında ve sonrasında kurallarda belirtilmeyen bir durum çıkması halinde, yarışma yönetim komitesi olayı iyi niyet çerçevesinde kurala bağlayacaktır.

Yarışma projesi için belirlenen kriterler aşağıda sunulmuştur. Mümkün olduğunca kolaydan zora doğru sırlanmaya çalışılmıştır. Katılımcı projeler için ilk şart aşağıdaki kriterlerin mümkün olduğunca çoğunu yerine getirebilmeleridir. Diğer kriterler ise şunlardır.

· Proje, istenen fonksiyonları yerine getirebilmesi.
· Delphi kodlama standartlarına uyulması
· Comment (bilgi / kod içerisindeki açıklama satırları) eklenmesindeki titizlik..
· Ekran kullanımı (göze hitap, kullanıcı dostu)
· Değişken kullanımındaki titizlik
· Programcılık adına, Create edilen nesnelerin gereği bittiğinde Free edilmesi
· Çoklu dil desteği olup olmadığı

Tüm katılımcılara iyi şansalar dileriz...

DelphiTürkiye Forum Admin ve Moderasyon Grubu adına
Muharrem ARMAN
(Ankara)

Programdan Beklenen Özellikler :

HIZLI VERİTABANI YÖNETİM ve YÖNLENDİRME
· Çoklu Database Bağlantısı (Multiple host/database connections)
· Sadece çalışmak üzere gereken veritabanlarının kayıt altına alınması (Registering databases for working with the required databases only)
· Sadece seçilmiş veritabanı nesneleriyle çalışma yapma… (Projects to work with the selected database objects only)
· Host adına göre veritabanlarını Gruplama (Grouping/Ungrouping registered databases by host name)

TÜM IB/FB NESNELERİNİ KOLAY YÖNETİM
· Veritabanı oluşturma/düşürme(silme) (Creating/dropping databases)
· Tabloları tüm alt nesneleri (alanlar (Fields), kısıtlama(constraints), index ve tetikleyiciler(Triggers)) ile yönetme. (Managing tables and all their subobjects: fields, constraints, indices and triggers)
· View ve Stored Proc’ları yönetme (Managing views and stored procedures)
· Alan (domain), üretec (generator), istisna mesajları (exception) ve kullanıcı tanımlı fonksiyonlar (UDF) (Creating/altering/dropping domains, generators, exceptions and user-defined functions (UDF))
· Tüm veritabanı nesnelerinin kopyasını çıkarabilme. (Duplicating all database objects)
· Veritabanı nesneleri arasındaki bağlantıları gösterebilme (Viewing dependencies between database objects)
· Stored Procedure kontrol edip olası hataları bildirme (Stored procedure debugger)

İLERİ DÜZEY VERİ İDARE FONKSİYONLARI (Advanced data manipulation tools)
· Birkaç çeşidi olan BLOB verilerini gösterebilme/edit etmeye olanak sağlama. (BLOB viewer/editor with several types of viewing BLOB data)

· Grid veya Form olarak kayıtların sunulması (Two kinds of data representation: as a grid or as a form)

· Verileri kolayca sıralama veya filtreleme (Sorting and filtering data in a few clicks)

· Verileri yazdırabilme (Printing sata)

· SQL Scriptlerini, INSERT satırları olarak alabilme (Exporting data to SQL script as INSERT statement)

GÜVENLİK YÖNETİMİ (Security management)
· Kullanıcı yöneticisi ve kullanıcı ve özel haklarını idare etme (user manager for administering users and privileges )

· Grant (Tahsis) Yöneticisi tüm veritabanındaki nesne tahsislerini grid formunda gösterme. (Grant manager displaying all database object grants in a form of a grid)

SORGU ÜRETİMİNDE GÖRSEL TEXT ARAÇLARI (Visual and text tools for query building)
· Görsel sorgu üreteci. SQL yazım kuralını çok bilmeyen birisi için bile sorgu hazırlamaya imkan tanıma (Visual query builder allowing you to build complicated queries without any knowledge of SQL syntax)

· Sorgu parametreleri, kod tamamlayıcı ve yazım kuralı renklendirici ile çoklu SQL düzenleme aracı (Multiple SQL editors with query parameters, code completion and syntax highlight)

· Büyük boyutlu script çalıştırabilme (Large script executing (SQL script editor) )

· SQL plan analizcisi (SQL plan analyzer )

· SQL script karşılaştırıcısı (SQL script comparer)

VERİ İHRAÇ VE İTHAL KABİLİYETİ (Data export and import ağabeylities)
· Verileri en popüler formatlara ihraç edebilme. MS Excel, MS Word, HTML, PDF, TXT, CSV, DBF, XML, vb. (Exporting data to most popular formats: MS Excel, MS Word, HTML, PDF, TXT, CSV, DBF, XML, etc. )

· MS Access veritabanına ihraç edebilme (Exporting data to MS Access )

· MS Excel, DBF, TXT ve CSV’den veri ithal olanağı. (Importing data from MS Excel, DBF, TXT and CSV )

· MS Access veritabanından veri ithal edebilme yeteneği (Importing data from MS Access)

GÖRSEL VERİTABANI TASARIMCISI (Visual database designer)
· Görsel olarak Tablo Create (oluşturma), Edit(Güncelleme) ve Drop(Silme) imkanı ile tablolar arasın bağlantılar kurabilme (Possibility to create, edit and drop tables and table fields, set links between tables visually )

· Mevcut veritabanının aynısını oluşturmak isteyen birisi için kod hazırlama (Reverse engineering)

· Veritabanı diyagramını resim olarak kaydetme veya yazıcı çıktısı alabilme (Saving as image or printing database diagram)

IB/FB OPERASYONLARI İÇİN SİHİRBAZ (Easy-to-use wizards performing InterBase/FireBird operations)
· Veritabanı Yedekleme (Backing up database )

· Veritabanı Yedekten Açma (Restoring database)

· Veritabanı Tutarlılığı Kontrolü (Database validation )

· Veritabanı İstatistikleri (Database statistics )

· Veritabanını OnLine erişim (Bringing database online )

· Veritabanını kapatabilme (Shutdowning database)

FB/IB ÇALIŞMALARINDA KOLAYLIK SAĞLAYACAK DİĞER KULLANIŞLI ARAÇLAR (Other useful tools to make your work with InterBase/FireBird as easy as it can be)
· Meta Verileri Text dosyaya veya SQL editor’e açma (Extracting metadata into text files or SQL script editor)

· Özel Meta Veri raporları oluşturup yazıcıdan çıktı alma (print metadata module for creating customizable metadata reports)

· Veritabanı hakkında detaylı HTML raporlar üreten HTML Rapor Üreteci (HTML report generator to create a detailed HTML report about your database quickly )

· Görsel olarak rapor hazırlamaya yarayan Rapor Tasarımcısı (Report designer for building reports visually )

· SQL izleyicisi (SQL Monitor )

· Tablo değişikliklerini izleme (Monitoring of table alterings )

· IB mesajlarını güncelleme/ değiştirme (Editing InterBase messages)

DİĞER KULLANIŞLI ÖZELLİKLER (And other useful features)
· Klavye şablonları (Keyboard templates)

· Nesne Hazır Kod şablonları (Object templates )

· Yapılacaklar listesi (To-do list )

· Harici araç yöneticisi (External tool manager )

· Üçüncü parti eklenti desteği (Third-party plugin support)
En son mrmarman tarafından 13 Haz 2005 11:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

- Yarışmaya katılımın önceden bildirilme şartı ortadan kalktı ama yine de kimler cesaretini toplayıp yarışmaya katılıyor onu bildirirse hiç de fena olmaz.. 8)

- Mesela ben bir tane hazırlıyorum. @t-hex'in de hazırladığını biliyoruz. Başka bu proje ile uğraşan veya uğraşacak var mı :?:

- Proje hakkında karışık ve zor gelen varsa lütfen onlar da çekinmeden girsin, çünkü proje zaten finale erdiğinde geliştirilmek üzere herkese açılacak. Kim daha çok özellik yaparsa o değil, altyapısını düzgün kuran ama daha az özelliği tamamlayabilmiş arkadaşlar da dereceye girebilecek, bunu unutmayın. :idea:

- Hepimiz biliyoruz ki, yukardaki özelliklerin tümü kolay kolay hazırlanamaz. Sadece çıtayı yüksek tuttuk ki, herkes bir yerinden tutsun... :wink:
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
Fatih!
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Fatih! »

katılmayı düşüyorum ama korkuyorum walla :)
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

- Yarışmaya katılmadığım halde firebird'i ve daha da derinlemesine inceliklerini öğrenmek adına ben de başladım ve vakit buldukça da zevkle uğraşıyorum. :o

- Hocam neden korkasın ki ? Buradaki program özellikleri, EMS programının Features kısmının -bilgim yettiğince yaptığım- Türkçe çevirisi. Piyasadaki örneği olan bir programa yakın bir proje oluşturucaz o kadar. Geçmeyi bu ilk aşamada planlamıyoruz.

- Sizin de yapacağınız şey kendi Firebird bilginizi sınayıp geliştirmeniz. Özel fikrimdir, bu tip bir proje edinmeden boşa kürek sallamak olurdu.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

yaw arkadaşlar neden korkuyosunuzki? bunun adı sadece yarışma kimse kimseyle yarışmıyor, aksine herkez bilgisini, bildiklerini paylaşıyor. Projeyi bu yüzden opensource şartı getirdik, üstelikte @mrmcop daha önceki mesajlarında belirttiği gibi, proje ileride açılacak ve tüm yarışmaya katılanların kodları yayımlanıcak, eminimki her kez farklı bir bölümünü yapmış olucak, İsteyenlerde bunları birleştirip özelliği daha fazla olan bir proje geliştirebilir.

Ayrıca çekinilecek bir şey yok ki, İnanınki ben o yazılmış özelliklerin üçte 1 ini ancak yapabilirim :) sakın ha bunu çok zor anlamında algılamayın, benimde bilemediğim hatta beceremiyeceğim şeyler var anlamında söyledim. Jüriye katılacak olmasam, inanın katılırdım, ya aslında kendime bir üye hesabımı açsam acaba :P :lol:

Size tek tavsiyem, kesinlikle katılın yarışmaya, kaybedeceğinizden çok çok fazlasını kazanacaksınız

Herkeze kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
Fatih!
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Fatih! »

bence yapacaksak en iyi olmalı. bu sebeple fastreport ve devexpress bileşenlerini kullanma izni olursa şahsen daha az uğraşmamı sağlardı. birde zaman kısıtlı :roll:
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

@mrmcop seninle son sistem tablolarında çalışmamızdan bu yana, ben de birşeyler geliştirmeye başladım. Kodlarımı yayımlanmaya değer görürsem ve ilgilenip tamamlayabilirsem eğer yarışmaya göndereceğim.
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

FAOsoft yazdı:bence yapacaksak en iyi olmalı. bu sebeple fastreport ve devexpress bileşenlerini kullanma izni olursa şahsen daha az uğraşmamı sağlardı. birde zaman kısıtlı :roll:
Böyle ücretli bileşenleri kullanarak açık kaynak kodlu özgür bir yazılım geliştiremeyiz FAOsoft.
Kullanıcı avatarı
Fatih!
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Fatih! »

Haklısın ama baya kolaylık sağlıyor.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Korkacak birşey yok arkadaşlar, emin olun çok eğlenecek, ok şeyler öğreneceksiniz. Güzel bir tecrübe olacak sizin için.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

FAOsoft yazdı:Haklısın ama baya kolaylık sağlıyor.
evet hocam ben de DevExpress olmadan bir projede napardım kestiremiyorum ama sırf bunu denemek için güzel bir fırsat ;)

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Yarışma diye bir forum açıldı. Programlama dışındaki konuları orda konuşabilirsiniz, sorabilirsiniz.

Kolay gelsin.
mcihad
Üye

Mesaj gönderen mcihad »

coderlord yazdı:
FAOsoft yazdı:bence yapacaksak en iyi olmalı. bu sebeple fastreport ve devexpress bileşenlerini kullanma izni olursa şahsen daha az uğraşmamı sağlardı. birde zaman kısıtlı :roll:
Böyle ücretli bileşenleri kullanarak açık kaynak kodlu özgür bir yazılım geliştiremeyiz FAOsoft.
Sanki delphi ücretsizmiş gibi konuştun coderlord.
madem özgür bir yazılım olacak devpascal - virtualpascal - freepascal var onlarla geliştirilsin
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

Oluşturulan projenin ileride lazarus ile derlenememesi için hiçbir sebep yok ;)
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

mcihad yazdı:Sanki delphi ücretsizmiş gibi konuştun coderlord.
madem özgür bir yazılım olacak devpascal - virtualpascal - freepascal var onlarla geliştirilsin
Onlarla da geliştirilebilir ancak geliştirme süresi uzun olurdu. Delphi şu anda RAD alanında tartışmasız lider konumundadır. Lazarus gibi IDE'ler henüz gelişme aşamasındadır. Ancak Delphi ile hazırlanan çoğu proje herhangi bir değişikliğe gerek kalmadan Lazarus altında da derlenebilmekte. Yukarıda da bahsettiğim gibi ileride Lazarus'a taşınmaması için bir sebep göremiyorum. Ancak 3. parti ücretli, DevExpress bileşenleri kullandığımızda, bu bileşenlerin Lazarus'taki özgür karşılığını bulabilmemiz mümkün görünmüyor. Ancak Lazarus, Delphi VCL'indeki birçok bileşeni kod tabanında destekliyor.

Eklemem gerekirse DevExpress bileşeni kullanılması halinde, projeyi derlemek isteyen vatandaşların bu bileşenlere sahip olması gerekecektir. İstenilen satın almasıdır tabii ancak çoğu kişinin satın almayıp ortalıkta QuantumGrid Full Source nereden bulurum diyerek dolaşacaktır. Bu da projeye zarar verebilecek bir etkendir.