multiuser ile ilgili

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
mustafa_kaplan
Üye

multiuser ile ilgili

Mesaj gönderen mustafa_kaplan »

arkadaşlar makaleler kısmında interbase multiuser kullanımı ile ilgili bir yazı var. Bu yazıda .

Benim kullandığım pc yaklaşık 100 PC lik bir ağ içedisinde ve ana bilgisayardan internet ve kullandığımız bazı programlara ulaşım sağlanıyor. yazıda:
TCP/IP yi Statik Ip olarak tanımlayın (192.168.0.2) VS. denmiş.

ben kendi pc min ve programımım dağıttığım diğer pc lerin ip lerinde değişiklik yaptığım zaman ağ ile ilgili problemler yaşarım diye düşünüyorum. İkinci bir problem ben kendi PC mi ana dağıtıcı olarak nasıl tanımlayacam (kendi programım için).
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

eğer pc lerin her birine ağ ayarlarından birer ip verilmişse sabit ip var demektir. yok ana makinada dhcp server var ve her pc orada belirtilen iplerden alıyorsa ip sabit değildir dolaysıyla interbase server için problem olur. gerçi dhcp serverda her pc nin ethernet kartı mac adresi ile ip leri eşleştirip her seferinde aynı alma gibi bir uygulaması var. fakat yine de ara sıra kafası bozulup ip leri değiştirebilir. her pc nin sabit ip si olması önemli. ama sadece interbase server kuracağın pc nin sabit ip kullanmasını da sağlıyabilirsin. dhcp nin verdiği ip lerle uyumlu onun vermediği bir ip yi atayabilirsin. interbase server yaptığın makinanda veritabanının olduğu klasörü {full paylaşıma açıp - gerekmiyor} diğer pc lerden

Database.Params a aşağıdakileri yazarak ulaşabilirsin.

USER NAME=SYSDBA
PASSWORD=masterkey
SERVER NAME=192.168.0.15:/data/muhasebe.gdb
......
En son rsimsek tarafından 08 Eki 2003 10:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

Mesaj gönderen gkimirti »

interbase server yaptığın makinanda veritabanının olduğu klasörü full paylaşıma açıp diğer pc lerden

Database.Params a aşağıdakileri yazarak ulaşabilirsin.

USER NAME=SYSDBA
PASSWORD=masterkey
SERVER NAME=192.168.0.15:/data/muhasebe.gdb
......
sanırım recep hocam full paylasıma acmak gerekmiyor
ana bilgisayarda ki relative pathin
(mesela burada D:/data/muhasebe.gdb gibi)
verilmesi yeterli
hic paylasım maylasım yapmaya gerek yok diye biliyorum
Kullanıcı avatarı
mustafa_kaplan
Üye

yani bu daramda pc lerin ip si ile uğraşmama gerek yok mu
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

gkimirti haklısın interbase server ın üzerinden yapıldığı için gerekmiyor. ben biraz paradoks la karıştırdım sanırım.

ip lerle uğraşmadan ip ni öğrenip (winxx lerde winipcfg , w2k / xp de ipconfig ile) denemeni tavsiye ederim.
sair
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen sair »

O makaleyi yazan olarak kendi tecrübelerim ve bilgilerime dayanarak yazıyorum.

Databasein bulunduğu klasörü veya diski paylaşıma açmak gerekmiyor.
Paylaşımsız da ful çalışıyor. Hatta programı BDE ile bile çalıştırsanız paylaşmıma gerek duymuyor.

mustafa beyin sorusuna istinaden de şunları söyleyebilirim. IP atamadanda çalışabiliyor. Ancak rsimsek inde dediği gibi arada sırada abuk sabuk şeyler yapıyor. Hele XP tabanlı bi makinada sürekli ızdırap haline geliyor.
ancak bu ızdıraba katlanırım derseniz. Makinalara IP vermeden.

ANA_MAKİNA_ADI:DATABASE_PATH ( server:c:\prog\data\data.gdb) olarak ta bağlanabiliyor.

Ancak kesinlikle tavsiye etmiyorum.

mustafa bey. statik ip atamak makinalarda hiç bir sorun çıkarmaz. Ana makinaya 192.168.0.1 olarak ip atayın. diğer terminal makinaları da 192.168.0.2... 192.168.0.9 gibi devam eden ip ler tanımayın. Herahngi bir sorun çıkmayacak aksine ağ alışverişi daha sağlıklı olacaktır. Ancak tek kötülüğü şu ki terminallerde interneti paylaşarak kullanıyorsanız bu çalışmayacaktır. Her iki işlemi yapmak istiyorsanız yani hem internet paylaşımını kullanmak hemde IB yi statik ıp ile çalıştırmak istiyorsanız sadece IB nin yüklü olduğu makinaya ip verin ve internet çıkışını da bu makinaya verin. Terminallere ip tanımlamayın. Bütün her şey çalışacaktır.
Sevgiler...
Kullanıcı avatarı
mustafa_kaplan
Üye

bu arada unuttuğum biey daha veri tabanı olarak paradox kullandım ve 3 tane vari tabanım var. isimler.db,kodlar.db,aciklamalar.db adında.
sair
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen sair »

ee o söylediğin makale Interbase ile ilgili paradoxla ilgili değil ki.
Soruyu yanlış sormuşsun sen o zaman...
sair
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen sair »

Paradox ve dBASE tabloları için BDE ağ tanımları

isimli makaleyi okuman gerekiyor Mustafa bey.
sevgiler