ZeosLib'de Türkçe Karakter Sorunu...

Diğer veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.

MySQL veritabanına erişimde hangi bileşen paketini kullanıyorsunuz?

Anket 08 Eki 2003 10:34 tarihinde bitecek

ZeosDBO
0
Oy yok
MyDAC
0
Oy yok
BDE
0
Oy yok
TMySQL
0
Oy yok
DAC For MySQL
0
Oy yok
Diğer
0
Oy yok

Toplam oy: 0

msucgun
Üye
İletişim:

ZeosLib'de Türkçe Karakter Sorunu...

Mesaj gönderen msucgun »

Merhaba Arkadaşlar,

Delphi 6.0 ile bir "Bilet Rezervasyon Sistemi" geliştiriyorum. Deployment tarafında poblem yarattığından dolayı projeyi BDE bileşenleri ile geliştirmekten vazgeçip Zeos kütüphanesiyle geliştirmeyi düşünüyorum.Ancak yapmış olduğum birkaç deneme uygulamada ZConnection ile kurduğum bağlantıyı kullanan ZQuery nesnesi ile aldığım sorgu sonuçlarını DBGrid kontrolü içerisinde görüntülediğimde Türkçe karakter içeren kayıtlarda sorun çıktı.Bu sorunu halletmemin bir yolu yok mu? Bilgisi olan arkadaşım varsa beni de bilgilendirmesini rica ediyorum.

Bilgiyle ve sevgiyle kalın
En son msucgun tarafından 29 Eyl 2003 03:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Mustafa Samet ÜÇGÜN
Öğrenci-Yazılım Geliştirici
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

merak ettim. Bahsettiginiz bilet rezervasyon sistemi ne tür biletlerin rezervasyonlarını yapmaya yönelik?
Bizim de boyle bir projemiz var da.

http://www.ramsnet.com.tr/tr/etis.htm

kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

Veritabanına erişim bileşenleri konusu çok defa konuşuldu burda. Bence en güzeli veritabanına uygun bileşeni kullanmak. Mesela

Oracle için : ODAC veya DOA
SQL Server için : ADO
Interbase/FireBird için : IBX
Sysbase için : BDE+ODBC

vs. vs.

Hangi veritabanını kullandığınızı söylerseniz daha uygun çözümler bulabilirsiniz.

Bu açıdan anketinizi de ona göre güncellerseniz daha da güzel olur. Filanca veritabanına ulaşmak için hangi bileşen setini kullanıyorsunuz gibi.

Kolay gelsin.
msucgun
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen msucgun »

Fahrettin Bey,

Geliştirmekte olduğum proje otobüs ile seyahat hizmeti veren işletmelere yönelik bir projedir.

Mustafa Bey,

Kullandığım veritabanı MySQL.Konu başlığı için atmış olduğum mesajda da belirtmiştim...projeyi BDE komponentleriyle geliştirmekteydim,ancak deployment tarafında zorlanılacağından dolayı projeyi MySQL'e direkt erişim sağlayacak bileşenlerle yapmaya karar verdim.Bildiğiniz gibi hangi veritabanını kullanırsanız kullanın BDE ile bir proje geliştiriyorsanız paket içerisine BDE motrounu da eklemeniz gerekiyor.Projede bir değişiklik olduğunda bütün istemcilere teker teker müdehale etmeniz söz konusu.Bu da maliyeti arttırıyor.Projeyi satış amaçlı geliştirmiyorum.Önlisans bitirme projem olduğu için sektörün pratiğine uygun olsun diye uğraşmaktayım.
Karakter sorununu halledebilirsem yoluma ZeosLib ile devam edeceğim.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Saygılar ve iyi çalışmalar.
Mustafa Samet ÜÇGÜN
Öğrenci-Yazılım Geliştirici