Memik Yanık'tan açıklama

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Misafir

Mesaj gönderen Misafir »

Saygılar sabah yazdığım yorum biraz sert oldu ise kusura kalmayın yorum yapıcılıktan çıkmış gibi göründü gözüme. yeni kitabınız doğuya yani elazığ a ne zaman gelir bilmiyorum ama alıp incelemeye çalışacağım. buraya kitaplarınız geç geliyor belki bu konuda dağıtıma baskı yapabilirsiniz. ve birşey daha soracağım bilgisayar kitapları hep burada
%20 indirm ile satılıyor tabi kitapçı önce zam yapıyor sonra indirim. 20 milyondan 50 milyona hatta daha yukarıya kitap satıyorlar bilgi pekte cuz değil. merak ettiğim istanbulda damı bu fiyat geçerli. bana pahalı gibi geliyor. elimiz mahkum alıyoruz. birde mikisoft burda yeni bilgisayar öğrencilerine bedava .net kitabı filan veriyor. ileride kendisinin yazılımlarını tercih edecek bilgisayar mühendisleri yetişsin ve mikisoft ordusuna yeni bir fert olsun istiyor. resmen tekelcilik. mikisoft diyen abim kimdi hatırlamıyorum ama çok hoş bir isim bulmuş:) dilime dolandı düşmüyor. Memik Bey delphide bazı şeyler sabit ve pek değişmiyor. eğer yapabilirseniz bu sabit değişmeyen şeyler için yani edit componentini ve diğerlerini basitleştirilmiş bir kitapta toplayın. ve bu kitap 5-10 yıl geçerli kalsın. ve her yeni delphi sürümü içinde özel bir kitap çıkarın yenilikleri anlatan . neyse işim var kusura kalmayın kısa keseceğim. Herkese saygılar.
Kullanıcı avatarı
TRSoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen TRSoft »

Arkadaşlar Merhaba;

Öncelikle Memik Bey'e aramıza hoşgeldiniz demek isterim.

Bence Memik Beyin kitabı veya .........'nın kitabı diye bir ayrım yapıp kitabınız yetersiz, eksik falan filan demek yanlış arkadaşlar. Ben bu işe ilk başlarken Memik Bey'in kitaplarından yararlanmadım desem yalan olur. Ancak şuda bir gerçektir ki ben aynı anda kıyaslayarak farklı eserlerden de faydalandım. Aynı konuları birden çok kitapdan takip ettim. Mutlaka birinde anlatılmış olsa bile (belkide benim anlayamadığım bir şekilde yazılmış) başka bir kitapdan bu konuyu daha iyi kavrayabildiğim yerler oldu.

Bir kere bu konuda emek sarfedilmiş. Memik bey zamanın şartlarına göre bir eser oluşturmuşdur. Bu bence sanatkarlıktır. Yorum yapmadan önce düşünelim bundan beş altı ay önce bir Muhasebe programı yazdınız ve YTL uygulaması yok.. Ama programınız gayet güzel ve işlevsel..
Hadi bakalım 2005 de bu programı görenler için bu program berbat bir program mıdır?
Evet çünkü işlerini görmüyor..
Ne yapmak lazım ?
Yeni versiyon çıkarıp YTL uygulamasını eklemeniz lazım..

Bu noktada Memik Bey'de gelişmeleri takip ettiğini ve yeni kitaplarını yayınlayacağını söylüyor. Ancak Delphi 8 Kitabını yazana kadar Delphi 2005 çıkmış bu kimin suçudur. Bence burda da Memik Beyin suçu yok. Çünkü yukarıda Admin hocamında söylediği gibi bir makaleyi yazmak bile bazen 1 ayımızı alabiliyor ise bir kitabı yazmak o kadar da kolay iş değildir. Tabi burada Memik Bey'in bu gibi durumlara hazırlıklı olup elinden gelen gayreti de göstermesi gerekmektedir.

Son olarak bir emek sarf edip ortaya çıkarılmış bir herhangi bir eser size olmasa da bir başkasına mutlaka faydalı olacaktır.
İlimle geçen bir gece,
ibadetle geçen bin geceden hayırlıdır.
HZ. MUHAMMED (S.A.)
mbt
Üye

Mesaj gönderen mbt »

Memik Bey, size yapıcı bir eleştiri yapmak istiyorum. Çıkardığınız kitapları delphi 1-2-3.... gibi isimlendirme yerine "Delphi'nin Temelleri" vs.. gibi genel isimler koyarak çıkartın. Hiç çoktan böyle bir kitabınız olsun. Böylece daha kalıcı ve verimli olur kanaatindeyim. "Vampirin" de dediği gibi değişmeyen bazı işlemleri anlatan genel bir kitap yazmanız yerinde olurdu. Böylece bu kitap kaynak olarak raflarda uzun süre durabilirdi.
Siz kitaplarınızda daha çok Delphi'nin RAD işlemleri üzerinde durarak mantığını karşı tarafa anlatmıyorsunuz.

Meselâ, Marco Cantu'nun yazmış olduğu "Essential Pascal" adında bir kitap vardır. Bu kitapın "e-kitap" şeklindeki hali internette dağıtılmakta ve bir sürü insan halen istifade etmekte. Sebebi budur. Marco Cantu yeni çıkarttığı Delphi 6-7... gibi kitaplarda delphi temellerini "Essential Pascal" kitabına havale ederek Delphi'deki yeni özellikleri detaylı bir şekilde ele almaktadır.

Örneğin Türkçe olarak "ModelMaker"i, Borland TeamSource'yi Rave'yi, XMLMapper'i ve daha "Winsight"nin ne işe yardığını adam akıllı anlatan Marco Cantu haricinde hiç bir kaynağa hiç rastayamadım. Bunları ben ingilizce döküman ve kaynaklardan, böyle delphiTurkiye gibi sitelerdeki değerli arkadaşların bilgileri ile öğrendim. Kitaplarınızda bu tür konulara da yer verin ve mantığını karşıya verdirmeye çalışın.
memiky
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen memiky »

Huzurlarınızda "mbt" arkadaşa teşekkür etmek istiyorum. Önerisini değerlendireceğim ve yayıncıya götüreceğim.
Misafir

Mesaj gönderen Misafir »

çok özür dileyerek sormak istiyorum. memik beyin forumumuza katılma kararında yeni kitaplarının reklamı amaçlanmış olamaz değil mi? yok yok olamaz ben çok kötü bi çocuğum. tukaka bana. burnuma bi koku geldi de. paylaşım dedim. belki gerçekten bu sitedeki eleştirileri yeni duymuştur.
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

çok özür dileyerek sormak istiyorum. memik beyin forumumuza katılma kararında yeni kitaplarının reklamı amaçlanmış olamaz değil mi? yok yok olamaz ben çok kötü bi çocuğum. tukaka bana. burnuma bi koku geldi de. paylaşım dedim. belki gerçekten bu sitedeki eleştirileri yeni duymuştur.
Arkadaşlar,
bilinmesi gereken teknik bir konu var. Şöyle ki yakın bir geçimşe kadar ki bu galiba 2-3 hafta kadar öncesi oluyor. Forumumuzu üye olmayanlar okuyamıyordu. Malumunuz bir takım sebeplerden dolayı epey bir süredir de yeni üye alımı kapalı idi.... Dolayısıyla foruma üye olmayanların forumdaki meselelerden haberdar olmaları mumkun degildi. Fakat artık foruma uye olmayanların da meseajları okuyabilmesi sayesinde Google gibi arama motorlarında da forum icinde gecen konulara erismek mumkun olmaya basladi. Bu degisim ile birlikte arama motorlarından gelerek seminer cd lerimizden isteyen kisiler, üye olmak isteyen kişiler bile oldu. Velhasıl onumuzdeki dönemde daha çok izleyicimiz olacak.

Bunun dışında Memik Bey'in foruma üyeliği meselesi ise, kendisi hakkında konusulmasina istinaden doğan cevap hakkını kullanabilmesi icin bizim tarafımızdan teklif edilmiştir.

Bilgilerinize......
* http://www.fahrettin.org Manzara Fotoğraflarım... :)
* http://delphiturkiye.gunduz.info Seminerler... ;)
* http://www.hakmar.com.tr Kalite bir haktır... 8)
hakkus
Üye

Yazmak Zordur

Mesaj gönderen hakkus »

Merhabalar
Memik bey i yazdıkları kitaplar için kutlarım. Konuşmak kolaydır. Ama yazmak zordur. Yazılı bir döküman önce yazıldığı için asgari saygıyı haketmesi gerekir. Geri kalmışlığımızda yazım hayatının son yıllara kadar gelişmemiş olmasının katkısı büyüktür. Memik beyin kitaplarından bazılarını okudum. Hatta birisini 2 saat içinde bitirdim. Sonuçta birkaç cümle benim için faydalı oldu. Onları not aldım. Geriye kalanı zaten bildiğim şeylerdi. Ama o birkaç cümle için kendisine teşekkür ederim. Amaç ticari de olsa yazmak söylediğim gibi zordur. Yazılan kitapların içeriğini delphi helpten veya internet sitelerinden de edinebilirsiniz. Ancak bunları kesip yapıştırarak bir kitap oluşturamazsınız. Bunu deneerseniz yapmak istediğiniz şeyin en az 6 ayınızı alacağını göreceksiniz. Konuşulanlar unutulabilir. Ama yazı herzaman kaynaktır.
Tekrar her konuda yazanlara, bir döküman oluşturanlara teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.
saygılar
Kullanıcı avatarı
sychorax
Üye

Mesaj gönderen sychorax »

Delphi'ye ilk başladığımda Charlie Calvert'ın Delphi 4 kitabını almıştım. Doğrusu hiç bişey anlamamıştım(belki yaşımla ilgilidir belkide çeviriyle). Baya bi zaman sonra Memik Yanık'ın Delphi 6 kitabını aldığımda konular gayet anlaşılır geldi.Fakat ömrü sadece 15-20 gün oldu.Çünkü kitap sürekli kendini tekrar eden bir kitap.Yani delphi kodlamaktan çok belli başlı VCL bileşenlerini anlatmış.Daha yeni başlamama rağmen döngülerle "Nasıl Paradox Tablosu Oluşturulur?" bölümleri haricinde fazla işime yaramadı.

Kitap yazmak kolay bi iş değil.Şahsen php için yazdığım 3 makalede bile(ki derin konular değildi) "Ya kullanıcıda Çalışmazsa" diye ne kadar korktuğumu hatırlıyorum.Ama nacizane görüşüm (Sadece Memik Yanık'ın kitapları için değil) sorunun temelinde çoğu yazarın teknik yerine belli bi programı göstermeleri.Mesela çoğu php kitabında size oturum kontrollerinin,cookie'lerin püf noktalarını vermek yerine direkt üyelik sistemi örneği veriyorlar.Delphi kitaplarında durum dahada vahim bence. Hala veritabanı bölümünde rdbms'den çok paradox gösteriliyor.Bir delphi programcısının belkide en çok ihtiyaç duyacağı şeyler SP'ler ve Trigger'lar 5 sayfalık ufak bi bölüm olarak bile gösterilmiyor.Eminim site ziyaretçilerinin büyük kısmı SP nedir nasıl kullanılır gibi konuları Veritabanı forumundan ve makalelerden öğrenmiştir.Ama dediğim gibi.Yazmak kolay birşey değil ama Memik bey gibi tanınmış ve satan yazarlarında yazdıklarının okuyucuya neyi ne kadar verdiğini düşünmesi.Çünkü programlamadaki en önemli şey formun üstüne bileşen koymak değil..

Not:Memik bey Ezel Balkan'ın yazdığı Delphi 7 kitabını incelediniz mi?Bana sizin Delphi 6 kitabının biraz özeti gibi geldi :)
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

Memik Bey, aramıza hoş geldiniz, maalesef cevap hakkınızdan dolayı aramıza katılmanıza üzüldüğümü belirtmek zorundayım.
@mikrocu senin nickin bikere reklam Mikro yazılım evi nin reklamını yapıyorsun deseler sanırım sende sinirlenirsin. Mikro yu ben çok eskiden beri biliyorum hatta ticari programlarında kurduğu mantığı kendime uyguladım ve halada ondan esinlenirim. Mete bey i yani ilk yazan ve şirket sahibinide tanırım İzmir de kuzeninin açtığı ege bölge şubesi nin daha büroyu tutmadan mikroya destek verirdim. Şu anki genel müdürüde çok samimi arkadaşımdır. Her İzmir e gittiğimde yanlarına uğrarım ve hepte gerçek fikrimi söylerim DOS versiyonu harika ama windows versiyonu ki daha kimse bilmiyorken sadece menüleri konulmuş halini (8mb exe) inceledim demek yersiz olur baktım ve İĞRENÇ olmuş sakın bunu piyasaya sürmeyin demiştim. :) Fikrim hala geçerlidir. 10 versiyonu yeni gördüm Devexpress i almışlar ve kullanmışlar, 11 versiyonu çıkmış yada çıkacakmış diye duydum.
Yukarıdaki paragrafı reklam olarakda algılayabilirsiniz ama ben örnek olsun diye yazdım. Yani kötüden iyiye doğru bir gelişme var yani. Memik bey in reklam yaptığını sanmıyorum.
@Fahrettin nin dediği gibi eleştirin ama yerden yere vurmayın, çelme çakmayın tökezliyorsa düşmesine engel olun, düştüyse yerden kaldırın. O sizde olabilirsiniz.
Kitabı yani şu roman gibi denilen kitabı hatırlamıyorum ama aldığım kitaplar arasında oda vardı, daha önce yazmıştım, delphiyi hiç görmeden önce piyasada gördüğüm her kitabı aldım ve ROMAN gibi okudum. Ve mutlaka bir kelimede olsa öğrenmişimdir.
Benim gerçekten kızdığım yazar maalesef adı aklıma gelmiyo Faruk Çubukçu'nun bir kitabı, pascal x olabilir. Piyasada btrieve lafı ve içinde yazısı geçen tek kitap. içinde örnek bir program bile vardır,Almadan önce kitapçıda şöyel hızlıca bakmıştım Her alacağım kitabı almadan önce yaptığım gibi Yani kapağında Btrieve yazıyor diye almadım içinde açıklamalar ve özellikle örnek var diye aldım.
Kitabı okumaya başladığımda içinin gerçekten fos çıktığını gördüm. açıklamalar btrieve ile gelen bir readme nin tercümesinden farklı değildi. Buraya kadar mantıklı olabilir, ama işte bence esas aldatmaca örnekte idi. bir programdan bölümler inanın öyle 3-5 sayfa değil. sayfalarca örnek. evirdim çevirdim, işin içinde çıkamadım ki günler sürdü. örneğin son sayfasında ne yazıyordu biliyormusunuz? kelimesi kelimesine olmıyabilir, Bazı arkadaşlar bu örneği hemen denemek isteyebilirler ama bu örnek ÇALIŞMAZ inanabiliyormusunuz. bunu en başına yazsa kabul ederim ama ta en sonuna böyle bir not düşülürmü ? ve işte aldatmaca bu çünkü bu kodu çıkartsaydılar kitap yemek kitabı gibi incecik kalıcaktı.

Sözün özü, Memik beyin kitabının içeriğini hatırlamıyorum ama çoğunluk bu yönde fikir beyan ediyorsa demekki bu konu doğrudur. e napıcaz ozaman çamurun içine gömelim mi bu adamı ? Hayır . ne yapalım ? 1000 kişilik bir üye potansiyelimiz var kitab yazanı varmı ? yok, makale onlarda Allah razı olsun işi gücü bırakıp gece gündüz çabalayıp 1-2 sayfa bişiler yazmış.
Önerilerim, Arkadaşı dinliyelim bir bakalım, eski kitabı bırakın yenisini yazdım ona neden bakmıyorsunuz diyor. Bu kitabı birisi alsın çıkacak olanı da alsın. okusun incelesin. daha sonrada bir başka arkadaşa versin böylece hem ticari bir çıkar sağlıyamış olur yani herkez değil sadece 1 kitap alınmış olur ve bizde yargısız infaz yapmamış oluruz. Unutmayın Kul hakkı afolmayan günahtır. Okuyan fikirlerine yazar hatta bir anket düzenleriz ve konu layığını bulur, yani yazılmış kitap ya kağıt israfı ve orman katliamı olur yada başımızın ucunda, koltuğumuzdan kalmadan ulaşabileceğimiz bir yerde durur.

Memik bey e önerimse yukarıda arkadaş yazmış benden önce :) Marco Cantu nun mantığını kullanın Object mantığı size çok yardımcı olacaktır. Delphi yi satın alan arkadaşlar bilir, koca çarşaf gibi Object ağacı çıkar kutudan. Bunlar ilk delphi 1 den 2005 e kadar olan tüm bileşenlerin temelleri. Her yeni versiyonda yada update te bu classlarda ufak tefek değişiklik yada ekler oluyor. bunları her yeni sürümden sonra yaparsanız kanaatimce üst seviyede bir kitap çıkartmış olursunuz. Kitabın ilk çıktığında delphi bilen kimseyi mumla arardınız ama şimdi bilmeyen kalmadı dense yeridir. Dolayısıyla artık eskisi gibi roman tadında kitaplar para verip kitap alanlar için can sıkıcı

Eleştirmekten kesinlikle çekinmeyim ama sakın edebinizide bozmayın.size söylenmesini istemediğiniz cümle kelimeleri başkasına kullanmaya hakkınız yok, buna hiç bi zaman izin vermedik vermeyiz. Bu sözler birisi böyle yaptı diye değil sadece uyarı :) yani testi kırılmadan önce yazayım dedim. :)

Memik bey, forumda makale veya verilmiş cevapları kitaplarınız da yada yazılarınızda kullanabilirsiniz(bizim adımızı vererek), ama bunların tamamını yada bir kısmını kendinize maaletmek, yada bu yazıları derliyerek, maddi yada manevi bir kazanç sağlamak için yayınlıyamaz dağıtamazsınız. Bu forumun tüm hakları bize aittir.

Son olarak, bu foruma katıldıysanız ve bir kelime dahi kazandıysanız, en az 3 soruya cevap verip, sorunu olan arkadaşlar yardımcı olmak vebali altındasınızdır bilgilerinize. (Bu bir yaptırım yada forum kuralı değildir, şahsa özel bir söz değil tüm üyeleri kapsayan bir gönül koymadır :) )

Kolay gele

Not:
sabah yazdım ama gönderemedim bu arada @sychorax yazdığına katılmakla beraber, SP ve trigger databse programlamayla beraber bu SQL konusuna girer oysa kitap Delphi ile ilgili. Dün yaşadığım sorunu örnek vereyim hemen mssql de isnull function ı olması lazım ama FB de yok :) herkezi memnun edemezsiniz. Önemli olan mumnun olanlar ile olmıyanlar arasındaki orandır.
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
memiky
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen memiky »

Arkadaşlar Merhaba;

Borland(Delphi'de) ve Microsoft(Visual Basic'te) okus-pokus yaparak yıllarca programcıları nesneye yönelik programlama kavramlarından uzak tutmaya çalıştı. Microsoft sonra .NET ortamında "Class'sız birşey yapamazsın" dedi. Çok sayıda Delphi ve Visual Basic programcısı hayatında tek Class yazmadan işe yarar programlar yazdılar(Umarım yanılmıyorum). Benim Pascal'ın Object kısmına uzak durmamın nedeni buydu. Belki Delphi'nin ilk sürümleri için bu doğru bir tercihti ama sonrası için birşey diyemem.

Burada ekmeğini program yazarak kazanan çok sayıda usta programcı var(buradan bakınca...). Bu konudaki görüşleri merak ediyorum. Not: forumu tek başına doldurmamak için kendimi tutuyorum ve yazan arkadaşlara özel mesaj gönderiyorum.. Herkese saygılar..
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

herhangi bir sınırımız yok. İstediğiniz sayıda ve büyüklükte mesaj atabilirsiniz. Sanırım Fahrettin abinin ve mrmcop'un eski mesajları size boyut hakkında fikir verebilir :D Hepsini de zevkle okumuştuk.

Ben kendi adıma Borland konusundaki yargınızın doğru olmadığı kanaatindeyim. Delphi'de Object oriented için gerekli herşey var ve bizzat Delphi'nin kodları Object Oriented. Ama programcılar konusunda haklısınız, yurtdışında nasıldır bilmiyorum ama Türkiye'de OOP kullananların sayısı çok azdı. Biz Delphi ve veritabanı tarafında bu bilinci oluşturmaya gayret ediyoruz elimizden geldiği kadar. Daha dün paradox kullanırken, bugün SP, trigger soruları soranları gördükce de başarılı olduğumuzu düşünüyorum.

Bizim insanımızın doğru yönlendirlirse çok büyük işler yapacağı inancındayım.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

@memiky öncelikle forum kurallarını okuyun. Özel mesaj konusunda biraz katı kurallarımız var. bunlar olmak zorunda ve değişmezler, Adı üzerinde ÖZEL mesaj kişiyle ilgili sadece kişiye özel bir şeyse kullanın. Yukarıda ki gibi genel e yönelik bir soru söylem veya makale gibi bir yazı yazacaksanız forumun ilgili bölümlerini istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Tüm üyelerimizin hakkı aynıdır.
Üyelerimiz ki artık sizde bu sıfatı taşıyorsunuz bildiklerini paylaşmayı bir meziyet olarak düşünmektedirler, Aralarında henüz çekingen olanlarda yok değil hani :) ama onlarda bilgi topluyorlar ve boynuz kulağı geçicektir :)

kolay gele
FreeMan 35.5

memiky
Üye
İletişim:

Visual Object

Mesaj gönderen memiky »

Bundan 10-15 yıl önce piyasaya çıkıp ta hiç tutmayan bir çok programla dili var. Bu dillerin bazırlaı saf OOP olduğu için benimsenemedi. Bu konuda Visual Object'i örnek olarak gösterebilirim. 1993-4 yılında Clipper'ın sahibi olan fima CA tarafından satın alındı. Ardından CA, Clipper'ın Windows versiyonu olarak Visual Object'ı çıkardı. Clipper kitabı yazmış bir kişi olarak ekrana adımı yazmak için akla karayı seçmiştim. Çünkü Visual Object %100 OOP idi ve bizler(Clipper programcıları) buna hazır değildik. Sonra Visual Object unutuldu gitti. Boland'ın yaptığı ise kimseyi OOP kavramları ile ilgilenmek zorunda bırakmamasıdır.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Borland OOP u pascaldayken başlamıştı yanılmıyorsamda pascal 6 ile yada şöyle söyliyeyim ben pascal 6 ile gördüm ve bunu ilk MİKRO :D programlarının box larında görmüştüm. ve merak üzerine araştırdım ve öğrenmeye başlamıştım.
Bence OOP çıkma sebebi aynı şeyleri defalarca yazmaktan çok Memory problemleri yüzündendi. OOP için ilk okuduğum yazı şöyleydi. Bir hesap makinası procedure ü yazdınız ve diyelim 100kb memory ihtiyacı var, bunun 10kb is variable lar için kullanılıyor. eğer düz mantıkla kendi içinden bu procedure ü 10 kez çalıştırırsanız 100x10=1000kb memory ihtiyacınız olur, ama OOP ile yazarsanız sadece ilk i için 100kb daha sonrası içinse sadece değişkenler için yer kaybı olur yani 10x10=100kb
şimdiki sistemlerde bu okadarda önemli sayılmaz, ama DOS zamanında byte değil bit hesabı yapıyorduk :) peki şimdi bu OOP işe yaramazmı demek, kesinlikle hayır, temel class ları yazıyorsunuz bir kere daha sonra ondan türetip yani aynı kodu bidaha yazmadan hem vakit hem bilgi bütünlüğü sağlanıyor. Örnek
TEdit ile TDBEdit. TDbEdit TEdit ten türetilip db Class ları eklenmiş.
TDBGrid TstringGrid den türetilmiştir. bunlar böyle sürer gider.
Ben Bu OOP u merdivene benzetiyorum. sürekli üste bir basamak ekleniyor ve hep sağlam bir şekilde yukarıya gidiyor.

mikisoft un tek başarısı pazarlama kabiliyeti yani kıl kapılar(gates) in iyi bir tezgahtar olması. Kiloyla bile olsa bi halta yaramayan bir şeyi çuvalla paraya satmayı başarıyor.

kolay gele
FreeMan 35.5

Abrak
Üye

Mesaj gönderen Abrak »

Merhaba Arkadaşlar ve Syn Memik Yanık bey;
Delphi 6 kitabınızı inceleyen biri olarak arkadaşların basitlikteki sözlerine katılıyorum fakat unutulan birşey var burdaki siz kullanıcı arkadaşlar delphideki birçok konuyu kavrayan birileri olarak bu kitapları basit görmeniz normal zira asıl unutulan bu sitenin formların ismini daha öğrenmeyen delphinin ne olduğu konusunda bilgi edinmeye çalışan arkadaşların ise bizlerin aksine çok anlaşılan ve basit bir dil olmasında gayet hoşnut olacaklardır vede asıl Memik Yanık beyin kitabını kullanan okuyucularda onlar olsa gerek fakat benim anlamadığım bir konu var;
Mbt arkadaşımızında değindiği gibi kitaplar neden delphi4.5.6... diye çıkar bence;
aralarındaki kullanım ve companent farklarını anlatmak;
yeni eklentileri ifade etmek ve öğretmek için
bu şuanda olduğu gibi birçok aynı konu üzerinde dönülüp duruluyorsa kitap sayfa sayısını şişirmek ve dolasıyla fiyatını artırmaktan başka birşey değildir.
Hatam varsa düzeltin lütfen; ben örneğin
form2.(ctrl+k)
form2.Action (fonksiyonu ve kullanış formatı)
form2.ClientHandle (fonksiyonu ve kullanış formatı)
form2.DockManager (fonksiyonu ve kullanış formatı)
......................
şeklinde bir kaynak görmedim neden bu şekilde bir kitap çıkartılıp kütüphanemizde vazgeçilmez bir kitap olarak hatta çocuklarımıza bırakabileceğimiz bir kaynak yazılmıyor.
daha sonra delphi3.4.5.. aralarındaki farklar izah edilmeye çalışılmıyor?
acaba yanıtı ozaman pek sürekliliği ve sık kitap basımını kaldırıp gelirin düşeceği göz önünde tutulacağı içinmi olduğuda ayrı bir tartışma konusu sanırım.

Genede yeni başlayan arkadaşlar adına size teşekkürü borç bilirim Memik bey;
Saygılarımla

Bu vesile ile burda olmamı sağlayan arkadaşlara çok teşekkür ederim;