cari hareket tablosu

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
yusuf simsek
Üye
İletişim:

cari hareket tablosu

Mesaj gönderen yusuf simsek »

S.A.

iyi çalışmalar..

Stok,cari ve kasa hareketlerinin olduğu biç proje üzerinde çalışıyorum..

Daha önce herbir kasa tablom ayrıydı. (müşteri cari,firma cari, nakit, banka) tabi bu yapı beni epeyce zorladı..Bir hocamdan "TEK tabloda topla" şeklinde bir fikir geldi.

Yapı olarak biraz daha kolaylaştırıyor ama bu yapının sağlıklı olup olmayacağından emin olamadım :!:

Böyle bir yapının kullanılması sağlıklı olurmu?
çalışma mantığı sizce nasıl olmalıdır? tablonun alanları nasıl şekillendirilmelidir?

(ben Müşteri ve firma yı ayırmak için tur alanı, ödeme şeklini belirtmek içinde odeme alanı ile çözüm yolu düşündüm..

Yanlız çek ve senet ödemelerini nasıl tutacağım ve cari hesaba nasıl işleyeceğim hakkında net bir çözüm bulamadım)

Şimdiden üstadlara teşekkür ederim
Bugün bir kez daha,
Hiç Birşey Bilmediğimi Öğrendim!!!

https://extrayazilim.com
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

Cari kart ları Tur_id integer ile ayırabilirsin bu kullanımı çok kolay oluyor. Odeme yerine Tipi_ID integer diye bir alan kullan bunun faydası SQL yazarken istediğini seçme kolay oluyor, mesela 1-Tahsilat 2-tediye 3-Alış Faturası 4-Satış Faturası vs vs mesela tek sayılar Alacak çift sayılar Borç olarakda seçersen pratik olabilir.
Tavsiye Alacak ve Borç diye 2 alan olsun table da Alacak yazılıysa Borç 0 Borç Yazılıysa Alacak sıfır olsun mutlaka, bu toplam alırken mesela cari hesap durmu alırken basit bir SQL ile kolayca alabilirsin

Kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
snofru
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen snofru »

S.A.
Hocam aynı yada +/- birkaç alanın bulunduğu ancak bir amaç için kullanılabilecek (misal tüm Stok olaylari; Sair giriş çıkışlar, irsaliye giriş çıkışlar vs... ) olayları tek tabloda yapabilirsin. Ben kendi projemde bu yolu seçtim. FISTURU değişkeniyle ayırt ediyorum. SSG -> Stok Sair Giriş, gibi... FreeMan (Avatar süper olmuş!) hocamında bahsettiği gibi Borç/Alacak mevcut ise kayıt girilirken FISTURU'nü okutuyorum ve bu firmaya giren bişeyse Alacak alanı aktif Borç alanı ya Visible False yada ReadOnly True yapıyorum. Birde +/- alanların gösterilip gösterilmemesi de o anda oluyor. Ben bu yolu kullanıyorum şimdilik iyi gidiyor :)
Ve tabi önemli bir olayda; misal Stok durum olayları için de SP yazmak lazım. Giriş, Düzeltme ve/ya Silme olaylarında faklı bir haraket tablosuna stok GIREN/CIKAN değerlerinin duruma göre artırımı ve/ya azaltımı yapılmalı. Bu anında Stok durumunun bulunması için güzel bişii olayor. Yapmazsak nolur? Stokğa etki eden tüm olaylardan SQL ile devşirme yapmak lazım ki elimizdei A ürününe ait MEVCUT miktarı bulalım. Bu da kasıntıdan başka bişi değildir. Keza aynı işlem CARI içinde geçerli. CARI olaylarını CARI HARAKET tablosunda anında işlersen Ali nin bize borçlumu alacaklımı olduğunu haraket tablosundan tek satır çekerek bulabiliriz.

Umarım anlatabilmişimdir. Bakma sen bana bende birkaç hafta önce böyle bişii sormuştum ama sanırım artık olayı öğrenmişim. :) [Kafam biraz bulanık Çek/Senet modülünü yapıyom bende deli-dülü anlaması zor cümleler kumuş olabilirm affedin]

Saygılar, sevgiler...

Taner DOĞAN
yusuf simsek
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen yusuf simsek »

S.A.
arkadaşlar ilginize teşekkür ederim...
cari hareket
cari_tur // m , f
cari_turno //
fis_no
kasa_tur
kasa_no
giris
cikis
bloke // kredi kartı ile ödeme durumu için
şeklinde bir yapı tasarlamıştım. Burada KASA TÜR ile sadece nakit, banka ve evrak durumu ,KASA NO ile de banka nosu veya evrak nosu giriliyor..

Bu dogrultuda hangi bankada ne kadar olduğunu da KASA TUR ve KASA NO sorgusu ile almayı düşünmüştüm...Ama @sinefru nun dediği gibi bir yapı ile fazla sorgudan kurtulabilirim...
Giriş, Düzeltme ve/ya Silme olaylarında faklı bir haraket tablosuna stok GIREN/CIKAN değerlerinin duruma göre artırımı ve/ya azaltımı yapılmalı. Bu anında Stok durumunun bulunması için güzel bişii olayor. Yapmazsak nolur? Stokğa etki eden tüm olaylardan SQL ile devşirme yapmak lazım ki elimizdei A ürününe ait MEVCUT miktarı bulalım. Bu da kasıntıdan başka bişi değildir. Keza aynı işlem CARI içinde geçerli. CARI olaylarını CARI HARAKET tablosunda anında işlersen Ali nin bize borçlumu alacaklımı olduğunu haraket tablosundan tek satır çekerek bulabiliriz.
Bloke alanı ise kredi kartı ile yapılan kasa girişlerinin BLOKE durumunu izlemek için düşündüm...Efer tutar bloke ise kasa nakit tutarını etkilemeyecek(yani toplam bloke olarak görünecek) Bloke çözülme tarihi geldiğinde de bloke çözülecek ve tutar nakit toplamına eklenecek...

:!: Ya bide çek senet durumunu aynı şekilde BLOKE yolu ile çözümlemeyi düşündüm... EVRAK KART ta çek-senet giriş ve çıkış bilgileri olacak ama ödeme tarihi gelmeden evrak tutarı nakit kasayı etkilemeyecek...
Bu olay biraz çelişkili geldi ama şimdilik başka bir çözüm yolu şimdilik aklıma gelmedi...

Sizce böyle bir yapı uygun mudur :?: (veya çalışma mantığı dogrumudur ) ...
Şimdiden teşekkür ederim
Bugün bir kez daha,
Hiç Birşey Bilmediğimi Öğrendim!!!

https://extrayazilim.com