active-x ile veritabanında bde

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
EeCOMP
Üye
İletişim:

active-x ile veritabanında bde

Mesaj gönderen EeCOMP »

selamlar
ben active-x ile web sayfasına benzer birşey yaptım şimdi web sayfasında veritabanı kullanıcam bildiğiniz paradox veritabanı db dosyalarını internete atıcam ve tablenin yolunu oraya yönlendiricem böyle birşey yapsam internet ortamında kişiden bde istermi deneyeniniz varsa bana bir bilgi versin
:roll:
Kullanıcı avatarı
maxwalker
Üye

merhaba..

Mesaj gönderen maxwalker »

merhaba..

valla bende böyle bişey aradım fakat bulamadım. bilen varsa

lütfen yardım etsin..

teşekkürler. :(
Kullanıcı avatarı
mehmet_turecan_cakmak
Üye
İletişim:

activex

Mesaj gönderen mehmet_turecan_cakmak »

iyi akşamlar...

formun diğer saylarında bu konu ile ilgili bilgiler vra ama ben yinede yardımıcı olmaya çalışayım avtivex sayfaları intenette yayınlanmıyor ki bir de veritabanı olunca hiç yayınlanmaz ama hatırladığım mustafa hocamın şöyle bir yayınalama yöntemi var onuda yazayım

ActiveX dosyasını IIS e register edip (regsvr32 komutu ile veya direk Delphi içinden Run kısmındaki Register ActiveX ile) kullanabilirsin. Ben ActiveX i ASP ile kullanıyorum. Global.Asa da bazı şeyler ayarlayıp komutlar yollayabilirsin.

bu mustafa hocamın cevabından bir alıntı...

iyi akşamlar...
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

hocam Mustafa olarak beni kastediyorsan ben ActiveX ile sadece birkça kez deneme mahiyetinde öylesine uğraştım. Bahsettiğin mesajı Mehmet Avşar kardeşimiz atmış. Kendisi bir ara ActiveXuğraşıyordu. Pazartesi mesajınızı görünce, bilgisi varsa paylaşacaktır bizimle.

Benim bildiğim birşey varsa mutlaka yazıyorum zaten.

Kolay gelsin.
EeCOMP
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen EeCOMP »

db ve mb dosyalarını internete upload ettim delphiyi açıp bir dbedit koydum tablede db dosyalarının yolunu
emrebbb.sitemynet.com/ab.db
ve
http://emrebbb.sitemynet.com/ab.db
olarak yazarak ikisinide denedim
bunları yapınca hata veriyor file not found veya ınvalid felan bu türden hatalar veriyor tableyi internetteki bir dbye bağlamak için başka yol yokmu bu arada veritabanı paradox
EeCOMP
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen EeCOMP »

sanırım benim tablenameye yazdığım yolu hardiskteymiş gibi algılıyor http yazsam bile baktımda hata verdiğinde c:\programfiles\borland\delphi6\...
böyle bir adres bulunamadı diyo veya c:\emrebbb.site... felan bulunamadı diyo bunu nasıl çözebilirim
EeCOMP
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen EeCOMP »

bu konuyla ilgili başka bir konu başlığı açtım mustafa hocamda kitlemiş kusura bakma kardeş ben o konu başlığını veritabanı bölümünde yaptığımı zannettim orda olması daha iyi olur diye düşündüm ama burda açmışım kusura bakma
mavsar

Mesaj gönderen mavsar »

Selam arkadaşlar olayın mantığı şu sizin bir makineniz var ve birileri oradan görüntü talep ediyor. Yani aslında sizin ziyaretçinize gösterdiğiniz gerçek değil imaginer bir görüntü. Bu nedenle karşı taraftan BDE istemez. Sizin yapmanız gereken IIS Manager'a register ettiğiniz activex nesnesi için bir obje create etmenizdir. Daha önce bunun nasıl yapıldığına ilişkin bir cevap yazmıştr. Eğer arama kısmını kullanırsanız bulabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
mehmet_turecan_cakmak
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mehmet_turecan_cakmak »

mustafa hocam kusura bakmayın benim aklımda siz yazdınız diye kalmış ufak bir yanlışlık oldu :(
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

olur böyle vakalar, Admin hemen yakalar :lol:
mavsar

Mesaj gönderen mavsar »

E tabi Mehmet Adminin karşısında oturuyorsa :)
EeCOMP
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen EeCOMP »

iyide ben şimdi internetteki db dosyalarına neden table ile erişemiyorum ,
not found diye hata veriyo internetteki db dosyalarına erişim için başka yol yokmu ?