VCL bileşen yazabilen, değişim yapabilen arkadaşların desteğine ihtiyacım var...

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
baloglurecep
Üye
İletişim:

VCL bileşen yazabilen, değişim yapabilen arkadaşların desteğine ihtiyacım var...

Mesaj gönderen baloglurecep »

Değerli dostlar okulum başta olmak üzere okulların kullanımına ücretsiz olarak sunduğum bir projemi güncelleme yapıyorum. Delphi 7 ile geliştirmeye devam Smile Kişileştirme için görsel tema seçeneği ekledim. Her şey güzel yalnız projenin görsel olarak projenin direği de diyebileğim formun altındaki kayan yazı bileşeni. Tema için kullandığım companet setinde kayan yazı yok. Timer nesnesine bağlı labelin texti kydırma yaptığımda durarak takılarak hareket ediyor. bu da gözü çok yoruyor. Rz kompanet seti var onda kayan yazı nesnesi var ama onda da seçenek az ve transparan özelliği yok. Bir tane runtext adında bir bileşen buldum. Özellik itibari ile isteklerimin yüzde sekseni karşılıyor. Çok yönlü hakeret seçeneği en önemlisi... Yazının merkezden ortalanması... Ancak aradığım en önemli özellik transparan(şeffaf) özelliğinin olmaması. Tema değişince yazı arkasında temayı görebilmeliyim. ve wordWrap özelliğinin olmaması. Labellerdeki gibi resim üzerine konulduğunda transparant özelliğini açıldığında sadece karakterlerin kaldığı gibi bir şeffaflık istiyorum. Bir de çoklu satırı desteklemesini. Bu konuda uzman arkadaşlar bana destek olabilirse çok sevinirim.
runtext.zip
Kayan yazı bileşeni
(2.92 KiB) 172 kere indirildi
Ekte runtext bileşeni yükledim. İstediğim sadece transparan özelliği (pas dosyasını açtım. Transparan özelliği // kapatılmış. açtım ama işlevi yok. ) ve çoklu satır olan wordWrap özelliği. Eklebilirse başta benim için sonra ihtiyacı olanlar için güzel bir kayanyazı bileşeni olmuş olur. Şimdiden çok teşekkürler.