Dosya işlemleri

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
arcthonia
Üye

Dosya işlemleri

Mesaj gönderen arcthonia »

merhabalar ben delphide yeni yeni kod yazmaya başladım takıldığım 1-2 dosya işlemi var, hemen anlatıyorum. 1 adet directory listbox aldım ve oradaki seçtiğim dosyanın içindeki diyelimki txt formatındaki bütün dosyaların ilk satırını tmemo üzerinde göstermek istiyorum basit bir şekilde anlatısanız ssevinirim. İyi forumlar.
Kullanıcı avatarı
Commandx
Üye

Re: Dosya işlemleri

Mesaj gönderen Commandx »

İlk satırdan kastınız nedir?
Dosyanın sadece adını mı? uzantısı olmayan ad mı sadece mesela dosya1.txt -> dosya1 olarak mı?
yoksa İlk dosyayı mı?
Eğer Sadece Dosya adını uzantısız istiyorsan şöyle olmalı...

Kod: Tümünü seç

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
VAR
   i,LEN:integer; // Len = Length Uzunluk değişkeni + i = Döngü Miktarı değişkeni
   FN:STRING; // FN = dosa adı FileName
begin
   Memo1.Clear; // Memo1 temizle
       for i:=0 to FileListBox1.Items.Count-1 do Begin   // Dosya kutusundaki Eleman Sayısını Bul
       FN:= FileListBox1.Items.Strings[i];             // Döngü Sayısınca Dosyalar Sırayla FN değişkenine alınıyor 
       LEN:=  LENGTH(ExtractFileExt(Fn));          // Dosya uzantısı+Nokta harf sayısını bul...
       Memo1.Lines.Add( Extractfilename(copy(fn,1,pos(ExtractFileExt(Fn),Fn)-1)));    // Memoya Dosya adından uzantısını düş
 //    Memo1.Lines.Add(COPY(FN,1,LENGTH(FN)-LEN)); // Bu da kullanılabilinir...    // Yukarıdaki ile aynı işi yapıyor
 //    Memo1.lines.add(ChangeFileExt(ExtractFileName(fn), ''));   // Bu da alternatif 3 olsun   // Dosya uzantısını temizle
End; End;
http://www.delphibasics.co.uk/RTL.asp?Name=DaysBetween
http://www.neonhaber.com/Static/mega-co ... index.html
www.delphican.con
Function PARSE( text, ilk, son:String ): String; //
begin
Delete(Text, 1, pos(ilk, Text) + Length(ilk)-1);
Result := Copy(Text, 1, Pos(Son, Text)-1);
end;