Exe Yolunu Nasıl Bulurum?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
canset
Üye

Exe Yolunu Nasıl Bulurum?

Mesaj gönderen canset »

Merhabalar;

Amatör olarak yazdığım satış programının exe'sine ait vt yolunu bulamıyorum. (access vt) Klasördeki kayıtlarda .mdb var ancak güncellemesi 2017'de kalmış, halbuki program güncel kayıt tutuyor ve bu kayıtlara ait filtrelemeleri de yapıyor. Ama nereye ve hangi vt ye kayıt yaptığını bir türlü bulamadım. Pc de bakmadığım .mdb dosyası kalmadı. Acaba nasıl bulabilirim ilgili vt'yi?

Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
loaded
Üye
İletişim:

Re: Exe Yolunu Nasıl Bulurum?

Mesaj gönderen loaded »

https://docs.microsoft.com/en-us/sysint ... ds/procmon ilgili program;
Process Monitor , Windows için gerçek zamanlı dosya sistemi, Kayıt Defteri ve işlem/iş parçacığı etkinliğini gösteren gelişmiş bir izleme aracıdır.
Programda sadece Show File System Activity seçeneğini aktifleştirmeniz ilgili dosyayı daha çabuk bulmanıza yardımcı olacaktır.
Kalk ve işe yarar bir şey yap! Çünkü Allah (c.c.) yeniden başlayanların yardımcısıdır.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

canset yazdı: 16 Ağu 2021 02:48 Amatör olarak yazdığım satış programının exe'sine ait vt yolunu bulamıyorum. ....
Acaba nasıl bulabilirim ilgili vt'yi?
Konu başlığı ise "Exe Yolunu Nasıl Bulurum?"

- Sen yazdıysan source larından bulabilirsin.
- Pascal kodu soruyorsan "paramstr(0);"
- .mdb uzantısı olmak zorunda değil. yedek aldıktan sonra klasördeki dosyaları tek tek silerek deneyebilirsin.
- Dosyalrın sistem güncelleme ve oluşturma tarihleri farklıdır. Ama %100 doğru olmayabilir, yani çok güvenilir bir ayraç değil.
- (Dos) path olan bir yerde de dosya olabilir.
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
canset
Üye

Mesaj gönderen canset »

Tarif ettiklerinizi uygulamaya çalıştım ancak sonuç alamadım.

Exe dosyayı yükledim.

https://dosya.co/lyf05afdz13g/ProjectBSAX.rar.html

Klasördeki vt'yi sildim, zaten içinde güncel olmayan kayıtlar vardı, ona rağmen uyarı veriyor...

Resim

Tamam butonuna 2 kez basınca da tekrar güncel vt'ye bağlanıyor, eski vt'yi sorgulayıp başka bir yere mi gidiyor anlamadım. Program açıldığında da güncel verilerle çalışmaya devam ediyor.
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

canset yazdı: 16 Ağu 2021 02:48 Merhabalar;

Amatör olarak yazdığım satış programının exe'sine ait vt yolunu bulamıyorum. (access vt) Klasördeki kayıtlarda .mdb var ancak güncellemesi 2017'de kalmış, halbuki program güncel kayıt tutuyor ve bu kayıtlara ait filtrelemeleri de yapıyor. Ama nereye ve hangi vt ye kayıt yaptığını bir türlü bulamadım. Pc de bakmadığım .mdb dosyası kalmadı. Acaba nasıl bulabilirim ilgili vt'yi?

Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür ederim.
Programın kaynak kodları elinizde yok mu? Sadece EXE dosya ile mi disk üzerinde hangi veritabanına bağlandığını bulmaya çalışıyorsunuz?
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

canset yazdı: 17 Ağu 2021 07:28 Klasördeki vt'yi sildim, zaten içinde güncel olmayan kayıtlar vardı, ona rağmen uyarı veriyor...
klasördeki vt yi sildiysen, dosyayı bulamadım hatası normal değil mi? :)
canset yazdı: 17 Ağu 2021 07:28 Tamam butonuna 2 kez basınca da tekrar güncel vt'ye bağlanıyor, eski vt'yi sorgulayıp başka bir yere mi gidiyor anlamadım. Program açıldığında da güncel verilerle çalışmaya devam ediyor.
" güncel vt'ye " bunu sen biliyorsun, bizim bilmemiz mümkün değil. Açılışta bağlanmaya çalışması, tasarım halide table lar açık bırakılmış olabilir, bu yüzdende exe nin olduğu yerde vt arıyor. vt ye nasıl bağlanıyor? odbs ise odbs ayarlarını kontrol et.
canset yazdı: 16 Ağu 2021 02:48 Amatör olarak yazdığım ......
kodunu göndermezsen başkasında yardım alman zor. Binlerce olasılık çıkar.
FreeMan 35.5

Kullanıcı avatarı
canset
Üye

Mesaj gönderen canset »

freeman 35 hocam, exe'yi upload edip yukarıya linkini kopyalamıştım...

İfade eksikliğim de oldu sanırım. vt yi silme amacım, o path'de gösterdiği vt'yi hakikaten kullanıyor mu onu test içindi. Sildikten sonra uyarı verdiğine göre evet o vt ile ilişkili...Ancak o vt'yi access de açtığımda içerisinde güncel kayıt yok...Oysa program güncel kayıt tutuyor, mükemmel çalışıyor, amacım zaten güncel vt'nin ne olur ne olmaz diye yedeğini almaktı.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

sadece exe yi göndermişsin, bizde çalışmaması garanti olmaz mı? vt yok.
en sağlıklı kontrol source kodundan takip etmek,
diğer alternatif, exe ve vt yi başka bir makinada sanalda olabilir, vt ile deneyip teyit etmek.
mayki nin access ı yapma sebebi, ev kullanımlarında ki basit verileri tutabilmek, excel vs içerisinden kullanabilmek. ticari ve önemli verileri saklamak hiç mantıklı değil. Ben hayatımda hiç kullanmadım. O yüzdende vt de var ama access da yok için bir fikrim yok. Şimdi aklıma gelen olasılık version farkı. db nin create edildiği ile bağlanmaya çalışan dll arasındaki fark olabilir.
yukarıda yazdığım gibi. sadece yedek almaksa mesele, farklı bir makinada 2-3 klasöre kopyalayıp, exe içerisinden test edip sonuca varmak mantıklı.
kolay gele
FreeMan 35.5