odbc bağlantısı

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Ayzer
Üye

odbc bağlantısı

Mesaj gönderen Ayzer »

Yazılımcı değilim. Daha önce araştırarak ve birazda deneyerek excel ve firebird arasında odbc kurmuştum.
Sadece ana makineden ve clientlerdan da birinden baglantı gerçekleştirebiliyordum.
Daha sonra windows, firebird ve programını hepsi tekrar yeniden yüklendi.
Su an işletim sistemim win 10 64 bit
Firebird 2,5
odbc önce 32 bit, sonra 64 bit kullandım
hatta etkili mi bilmediğim için office i de 32 bit ve 64 bit olarak denedim.
Ancak odbc üzerinden bağlantı kurulamadı.
genelde "unable to connectto data source. fbclient.dll failed to load" benzeri bir hata alıyorum.
İnternette araştırma yaptım. çok farklı çözüm önerileri var. Genelde fbclient.dll i tekrar farklı bit mimarisiyle indirip,
yok system32 inin altına kopyalamak, ya da firrebird bin klasörü, ya da değişik değişik yerlere değişik isimlerle kopyalamak var. Fbclient.dll in pc içinde dolaşmaktan başını döndürecek kadar sağa sola kopyaladım.
Ama henüz bir sonuca ulaşamadım.
Neler yapabilirim.? Ya da konu üzerine uzman kişiler varsa iş olarak yapabilecek kimse var mı.?
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Re: odbc bağlantısı

Mesaj gönderen freeman35 »

Firebird klasöründe database.conf için alias eklemeyi deneyin, alias kullanılmıyorsa bağlantı string ini kontrol edin, server IP sini eklemeyi deneyin, dll i dolaştırmak yerine path olan bir klasör de olması daha mantıklıdır. sonuçta bulunacağı adresi sölenmezse bulamaz, system32 default path olduğu için söylenir. firebird ü "program files" altına değilde, sürücünün root u a kurup deneyin. Bu arada o kopyaladığınız tüm " fbclient.dll" leri silin. İleride sorun çıkartabilir.
32/64 kullanımı için birinde karar kılın ki tavsiyem her zaman 64bit tir. dün kullanılan program ve dll ler aynı bit derlenmiş olsun, ya 32 ya 64.
w10 da klasör ve/veya dosyaların yetkilendirmelerde sorun olabilir, "deneme" amaçlı bunlara kullanıcı "everyone" ve tam yetki verebilirsin, ama bunun riskli olduğunu unutmamak gerek, sadece sorunun yetkiden kaynaklımı bulmak için yapılmasını tavsiye ederim.
kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Ayzer
Üye

Mesaj gönderen Ayzer »

cevap için teşekkürler..

Ancak yazılım bilgi vba giriş seviyesinde olduğu için tam anlıyamadım. odbc kurup sadece query üzerinden vba ile ulaşmaya çalışıyorum. Kullandığım program kurulumda firebird ü otomatik kurduğu için 32/64 e müdahele edemiyorum.32 kurulu iken 64 ü üzerine kurarsam ne olur kestiremiyorum.O nedenle 32/64 tercihim ya da tekrar firebird ü silip root a almayı deneyemiyorum.
Benim takıldığım konu şu, sistemi değiştirmeden önce win 10/64, firebird 2.5, odbc(32/64 ü şu an için hatırlıyamıyorum) ve 32 bit excel ile odbc ve query ile verileri vba yardımıyla excel e alabiliyordum.

Şimdi ise win10/64 , firebird 2,5, odbc(32 iyi de 64 ü de ayrı ayrı denedim), ve excel 64(acabasorun burada mı diye 32 iyi de ayrıca denedim) ile odbc den veri çekemiyorum. genelde failed to load (fbclient.dll) hatası alıyorum.

Ayrıca, eğer odbc yi tekrar kuramazsam, yazılım ve veritabanı bilgim olmadığını da gözönünde tutarsak, firebird veri tabanından excel e veri çekmek için nasıl bir yol önerebilirsin.?
Mesela firebird editör pro yu indirdim. Verilerime ulaşabiliyorum, ama bunu excel e nasıl çekebileceğimi bilmiyorum. Sql server, ole db ..vs bunlar vba ile firebird db den excel e veriçekiminde kullanılabilir mi.?
anemos
Üye

Mesaj gönderen anemos »

Muhtemelen Firebird ile Excel farklı mimarilere sahip... Aşağıdaki koşullardan uyanını uygulayın.

Eğer Firebird (32 bit) ve Excel (64 bit) ise,
  • 64 bit ODBC kurulmalı
  • ADO Connection string' e 64 bit Client dll'in gösterilmesi gerekir.

Kod: Tümünü seç

Dim cn As New ADODB.Connection
cn.Open _
   "Driver=Firebird/InterBase(r) driver;" & _
   "Dbname=D:\database.fdb;" & _
   "Client=D:\fbclient.dll;" & _
   "User=SYSDBA;Password=masterkey;Role=;CharacterSet=WIN1254"
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

firebird den bir table ı excelde açmaksa mesele, ücretsiz toolları kullanabilirsin.
http://www.guacosoft.com/xmlwizard/
gibi.
yada https://firebirdsql.org/en/third-party-tools/ burda ücretsiz olan toollardan birini kullanabilirsin.
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Ayzer
Üye

Mesaj gönderen Ayzer »

Cevap için teşekkürler. İhtiyacı olan varsa diye yazıyorum.
Sorun office in 64 bit olmasıymış. Ofisi kaldırıp yerine 32 bit kurunca sorun çözüldü. yani veritabanı 32 bit , ofis 64 bit ise odbc connection çalışmıyor.