Sql Server'a Uzaktan Bağlanma

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
yavuzmumcu
Üye

Sql Server'a Uzaktan Bağlanma

Mesaj gönderen yavuzmumcu »

Arkadaşlar iyi günler,

C# ta MS SQL Server veritabanlı bir windowsform uygulaması üzerinde çalışıyorum.
Yapmak istediğim şey internet üzerinden bu sql server a bağlanmak internette ağ üzerinde paylaşmak için ayarlar var ancak internet üzerinden uzak bir bilgisayardan nasıl erişebileceğimi bulamadın. Yardımcı olursanız sevinirim.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Re: Sql Server'a Uzaktan Bağlanma

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

Uzaktan bir SQL Server'a erişmek ile, yerel ağdaki bir SQL Server'a erişmek arasında fark yok.IP ve Port ayarlayıp, bunlara dışarıdan erişim vereceksiniz. Sonra da bu IP ve Port ile, SQL Server'a bağlanacaksınız.

Ancak burada verilerin güvenliğini sağlamanız önemli. Açık port görenler, sürekli brut force ile şifrenizi kırmaya çalışacaklardır.

2. bir alternatif ise, Azure kullanmak. Veritabanı ufak ise, aylık ödemesi düşük olacaktır.

Kolay gelsin.
yavuzmumcu
Üye

Mesaj gönderen yavuzmumcu »

Öncelikle cevabınız için teşekkürler.

Yerel ağda 1433 portunu açarak yerel ağda n bilgisayarım ip si ile bağlantı yaptım ancak internet üzerinden hangi ip ile bağlanacağımı bilmiyorum. Port yönlendirme konusunu biraz daha açabilir misiniz? İnternetten bulduğum kadarıyla Bir şelyer yapmaya çalıştım ancak bi yerde hata yapıyorum sanırım.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Her internete çıkan modemin bir IP'si olur. SQL Server bulunan bilgisayardan www.whatismyip.com adresini açarsanız internet IP'nizi öğrenebilirsiniz. Bu IP üzerinden bağlanmanız lazım.

IP üzerinden bağlandığınız zaman 1433 portuna gelen istekleri de içeride SQL Server bulunan bilgisayara yönlendirmeniz lazım. Port yönlendirme diye aratırsanız, kullandığınız modemde nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

Kolay gelsin.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

Cogu internet servis saglayicisi artik gercek IP vermiyor, yukarida paylasilan adresten bulacaginiz IP'nin modeminize atanmis IP olduguna emin olmaniz lazim. Modem arayuzunde WAN IP olarak gorunur genelde. Bu WAN IP inin www.whatismyip.com adresindekiyle ayni olmasi gerekir. Eger degilse ek ucret odeyerek sabit IP almaniz gerekir.