Dataset nesnesi parasal alanları kabul etmiyor

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
baloglurecep
Üye
İletişim:

Dataset nesnesi parasal alanları kabul etmiyor

Mesaj gönderen baloglurecep »

Arkadaşlar selamlar... Cxgrid ile bazı testler yapmak için basit bir proje yaptım. Bir cxgrid bileşeni ve firebird veri tabanına erişimde kullandığım fibdatabase,fibtransaction ve fibdataset ile datasource bileşenlerim var. Yalnız dataset içine

select * from urunler

yazdığımda kabul etmiyor parasal alanlarda hata gösteriyor. Sebebini bulamadım. Aynı veri tabanı normal kullanılan projede çalışıyor. Sonra içinde parasal alanların bulunduğu tablolarda denedim onlarda da aynı. hatta farklı projenin farklı veri tabanında da durum aynı. Projeler çalışıyor ama yeni basit projedeki kod çalışmıyor. Sizce sebebi nedir? Hata veren veri tabanlarının tamamı ibexpert ile açılıyor tüm verilere ulaşılıyor. Sorun ne olabilir?

Select * from urunler değil de parasal alanlar çıkmış vaziyette tüm alan isimlerini kullanırsam kabul ediyor.
Datsette çıkan hata bu...

An error was found in the application program input parameters for the SQL statement.Dynamic SQL Error.
SQL error code = -804.
Data type unknown.
Client SQL dialect 1 does not support reference to BIGINT datatype.

Yourumlarınızı bekler saygılar dilerim...
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Re: Dataset nesnesi parasal alanları kabul etmiyor

Mesaj gönderen freeman35 »

ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
3ddark
Üye

Mesaj gönderen 3ddark »

Bu işi yapacaksak teknik anlamda ingilizce bilmek şart. Hata zaten neyin yanlış olduğunu anlatıyor. Tip hatası bigint nedir bilmiyorum diyor. Bunun yerine integer kullanın veya neyi anliyorsa dokümanları da bildirilen tipi kullanın
PostgreSQL - Delphi - Linux :!:
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

baloglurecep yazdı: 23 Mar 2020 02:38 Client SQL dialect 1 does not support reference to BIGINT datatype.

Yourumlarınızı bekler saygılar dilerim...
Uygulamanızda SQL Dialect 3 kullanarak veritabanı bağlantısı sağlamalısınız. Dialect 1 hatırlayamadığım kadar uzun bir süredir sadece uyumluluk için tutuluyor.