veri tabanı seçimi

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
safak
Şafak EBESEK
İletişim:

veri tabanı seçimi

Mesaj gönderen safak »

Belki de en kritik konulardan biri.
Hangi durumlarda, hangisi uygun?
Eğer sadece bir tanesi her durum için çözüm olsaydı ne kolay olurdu.

Olası uygulama alanlarını aşağıdaki gibi seçersek:
1. Tek kullanıcılı Local Database uygulamaları,

2. peer to peer ağ içerisinde, paylaştırılmış bir noktadaki veriye erişen ve server gerektirmeyen uygulamalar,

3. DataBase Serverin, Client Server şeklinde çalıştığı uygulamalar.

4. Daha ileri uygulamalar. (bunları ayrıca tartışmalı)

Çözümler neler olmalı ?

1. BDE hala uygulanabilir. Fakat BDE kurulumu gerekiyor. BDE gerektirmeyen ve EXE'nin içinde bulunan bir erişim mekanızması ne hoş olur.

2. BDE hala kullanılabilir. Gene kurulum sorunu var. BDE gerektirmeyen ve yüksek performanslı-güvenli bir built-in EXE çözümü daha şık olmaz mı?

3. Bu seviyeden itibaren bir sever kurulumunun verimli olacağı düşünülebilir. Ama uzak müşteriler için tarifi ve kontrolu zor bir yol. Meraklı kullanıcılar tarafından yapılan işlemler, kritik uygulamaları odukça olumsuz etkileyebilir. Bu yol seçişirse, IB, Firebird, MySql, Advantage, Apollo,... gibi pek çok seçim var. Lisans sınırlamalarına ve ücretlere dikkat etmek lazım. Gene 1. ve 2. deki yaklaşımla bir çözüm bulunsa ve dışarıdan müdahaleye açık bir server yerine, yazdığımız program içerisinde bir server olsa, performans ve güvenlik yüksek olsa.. Böyle bakınca Advantage, Flashfiler,.. gibi çözümler var. Gerçi Flashfiler'in SourgeForce altında olması bu ürüne güveni azaltabilir gibi algılanabilir. Fakat tiari olarak satıldığı sırada önemli bir pazar payı vardı. Ücretsiz olması ve yukardaki tanımlara çözüm getirmesi olumlu görünüyor.

Şimdiye kadar ben yaklaşımımı açıklamaya çalıştım. Bu konularda çalışmış ve sonuçlarını karşılaştırma olanağı bulmuş forum kullanıcılarından izlenimlerini aktarmalarını rica ediyorum. Özellikle Flashfiler'e yaklaşımız ve izlenimlerinizi beklerken, aynı zamanda olası çözümleri ve karar kriterlerini de açıklamanızı rica ediyorum.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

1. Tek kullanıcı uygulamalar için dbIsam veya EasyTable olabilir. Hem BDE gerektirmez, hem de kullanışlı, hızlı ve destek noktasında iyiler. Linkleri sitede Linkler kısmında var, deneme sürümlerini çekip deneyebilirsin.

- Flash Filer güzel bir veritabanı, kullanılabilir de. Ancak bu duruma bağlı. Şirket içinde (ticari) bir ürün geliştiriyorsanız ben desteği olan, gelişmeye devam eden bir ürünü tercih ederim. Değilse kullanabilirsiniz, çok güzel bir ürün olduğu duydum.

- Durumu göre tek kullanıcı uygulamalar için Interbase/firebird'de kullanabilirsiniz. Özellikle ilerde çok kullanıcıya geçme ihtimali varsa. Hem çok iyi Delphi desteği var, hem de bedava.

2. Çok kullanıcılı ise Interbase/Firebird.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

veri tabanı seçimi

Mesaj gönderen selimr »

flasfileri in compenent
ve server programını internetten indirdim..

benim sorum bu server programını ticari olarak kullanabilirmiyim..
yani bir kısıtlama varmı.. yani tamamen bedavamı

kullanımı çok kolay ve dbe gerektirmiyor..

selamlar
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

evet tamamıyla bedava. işinizi görüyorsa, istediğiniz gibi dağıtabilirsiniz.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
safak
Şafak EBESEK
İletişim:

Mesaj gönderen safak »

Ben de kurdum denedim. Oldukça iyi.

FlashFiler kendi zamanındaki ortam için oldukça iyi bir çözüm. Gelişerek günümüze kadar gelen çözümleri de göz önünde bulundurmak faydalı olabilir. Yeni bir ortama alışmak için harcanacak zamanı, sürümü bitmiş bir ürün üzerine mi yoksa gelişmekte olan yüksek performanslı ürünler üzerine yöneltmeli sorusu açık seçik cevaplanmalı. FlashFiler, NEXUS adı ile TurboPower den ayrılan bir ekip tarafından ticari olarak yeniden geliştiriliyor. Eğer gömülü client/server uygulaması bir gereklilikse FlashFiler kullanılabilir. Diğer durumlarda Firebird'u yakından incelemenizi öneririm. Birkac ay önce Local kullanımı da duyruldu. Server kurulumu olmadan, sadece Client Dll ve directory yapısı kullanılarak kendi uzayı içerisinde kullanılabiliyor.
Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

veri tabanı seçimi

Mesaj gönderen selimr »

flash filler hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim..

aslında benim istediğim ticari olarak kullanabileceğim ve bedava olan bir ürün.. flas filer kullanımı çok kolay geldi bana..

firebird i de indirdim fakat kurulumunu yapamadım.. yani kullanamadım..

bu konuda veya başka bedava ticari olarak kullanabileceğim ürünler hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim...

şimdiden teşekkürler..
Kullanıcı avatarı
safak
Şafak EBESEK
İletişim:

FireBird

Mesaj gönderen safak »

FlahFiler 'i deneyip uygulama aralığınına uygun yerlerde kullanabilirsiniz.
FireBird kuruluşu için aşağıdaki linkden faydalanabilirsiniz. Kurulum çok kolay. Bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz çok düşük.

http://prdownloads.sourceforge.net/fire ... e?download