Başlangıç Tanıtımı Oluşturma

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
Kullanıcı avatarı
maxpaynen
Üye
İletişim:

Başlangıç Tanıtımı Oluşturma

Mesaj gönderen maxpaynen »

çoğu programı ilk kurduğumuzda ilk başta tanıtım yapılıyor.
Örneğin görsel şekilde tıklanması gereken buton ön plana alınıp geri kalanlar gri bırakılarak yeni kayıt oluşturmak için burayı tıklayın gibi. Kenarında botunun işlevini anlatan kısa bir bilgi. bunu delphide yapmanın kolay bir yolu varmı. veya bu işleme ne ad veriliyo bilen varmı. daha anlaşılır olması için bikaç resim gönderdim.

Resim
Resim
eskalibur_
Üye

Re: Başlangıç Tanıtımı Oluşturma

Mesaj gönderen eskalibur_ »

formun üstüne transparan bir panel ekleyip istediklerini içine doldur Senin tasarım yeteneğine kalmış.. :). Panelin visiblesini false yap. ister registeriye varsayılan değeri 0 olan bir kayıt ekle. ister veritabanına değeri 0 olan bir alan ekle. Formun onshowunda kontrol et eğer kayıt değeri 0 ise transparan paneli true yap. Değer 1 ise false yap. transparan formun üzerine 1 çheckbox koy. ''Başlangıçta gösterme''.. Checkboxun onclikinde veritabanı yada registerideki 0 olan kaydı 1 yap. bu kadar.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Re: Başlangıç Tanıtımı Oluşturma

Mesaj gönderen mussimsek »

Embarcadero'nun youtube videolarında, benzer bir kaç dizayn yapımını seyretmiştim. Mesela bir tanesi şu:

https://www.youtube.com/watch?v=cT5tiPD ... Rvi6BS0HKN

Ayrıca delphi için hazırlanmış örnek şablonlar vardı. Bakındım ama arşivimde bulamadım.

Kolay gelsin.