Delphi 10.2 HusoEdit ve Sayısal Değer Girişi

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
mmg
Üye

Delphi 10.2 HusoEdit ve Sayısal Değer Girişi

Mesaj gönderen mmg »

Merhabalar,

Delphi 7 de oluşturulmuş bir projeyi Delphi 10.2'ye aktarmak istiyorum. Fakat Delphi 7'de kullandığım HusoEdit componentini Delphi 10.2 ye kuramıyorum, install ederken hata veriyor. HusoEdit'i Delphi 10.2 ye hata almadan install edebilir miyim ? Veya HusoEdit yerine kullanabileceğim daha kullanışlı bir component var mı önerebileceğiniz. HusoEdit install edemediğim içinde projeyi Delphi 10.2'de derleyemiyorum. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.
ertank
Kıdemli Üye

Re: Delphi 10.2 HusoEdit ve Sayısal Değer Girişi

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

- Aldığınız hata nedir?
- Elinizde kaynak kodu var mı?
mmg
Üye

Mesaj gönderen mmg »

Merhaba,

Componenti install etmek için resimlerdeki sıraya göre işlemleri yapıyorum ve görülen hatayı alıyorum. Kaynak kodunu da ayrıca gönderiyorum.
İlk 3 resimden sonra yükleme yapmadığı için 2. mesajda diğer 3 resmi ve kaynak kodunu gönderiyorum. Çok teşekkürler.
İşlem -1
İşlem -1
Resim1.jpg (1.64 KiB) 1717 kere görüntülendi
İşlem -2
İşlem -2
Resim2.jpg (1.8 KiB) 1717 kere görüntülendi
İşlem -3
İşlem -3
Resim3.jpg (3.31 KiB) 1717 kere görüntülendi
mmg
Üye

Mesaj gönderen mmg »

Diğer Resimler,
İşlem -4
İşlem -4
Resim4.jpg (3.36 KiB) 1717 kere görüntülendi
İşlem -5
İşlem -5
Resim5.jpg (3.31 KiB) 1717 kere görüntülendi
İşlem -6
İşlem -6
Resim6.jpg (3.38 KiB) 1717 kere görüntülendi
mmg
Üye

Mesaj gönderen mmg »

Kaynak kodları,
Husoedit.rar
Kaynak kodları
(14.69 KiB) 101 kere indirildi
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

Resimler görünmeyecek kadar küçük ve büyütülemiyorlar.

Ancak gönderdiğiniz dosyayı inceledim. Büyük değişiklikler gerektirmiyor.
- Ekteki sıkıştırılmış dosyayı "C:\HusoEdit" gibi bir dizine açın.
- Açılmış dosyalar içinden "HusoEdit.DPK" dosyasını açıp derleyin.
- Derlemede sorun olmaz ise proje üzerinde sağ tuş ile tıklayıp "Install" seçeneğini seçin.
- Bundan sonra Tools->Options ekranında Environment Options->Delphi Options->Library kısmına gelin.
- Selected Platform kısmını sürekli çalıştığınız platform olarak ayarlayın. Çok yüksek ihtimal ile "32-Bit Windows" olacaktır.
- Library Path içine "C:\HusoEdit\Win32\Debug" dizinini ekleyin.

Bunları yaptıktan sonra yeni bir proje açın. Bileşenler içinden HusoEdit bileşenini forma yerleştirin. Derleyip uygulamayı çalıştırın. Bileşen istediğiniz gibi çalışıyor ise kendi projenizin dönüşümünü yapmaya devam edebilirsiniz.

Benim test ettiğim kadarıyla Delphi 10.2.3 ile sorunsuz çalışıyor.
Dosya ekleri
HusoEdit.7z
(6.95 KiB) 115 kere indirildi
mmg
Üye

Mesaj gönderen mmg »

Allah razı olsun Ertank, delphi 7'de component instal etmek çok daha kolaydı, bütün bu anlattıklarınızı bilmeden yapmak gerçekten imkansız. Dediklerinizin hepsini sırasıyla yaptım ve husoedit bileşeni yüklendi. Test projesinde forma husoedit bileşenini yerleştirdim fakat derlerken hata verdi. Resmini gönderemiyorum, niçin küçük resimler anlayamadım. PrntScr alıp jpg olarak kaydettiğim resimlerdi, bu nedenle hata metinlerini aşağıya yazıyorum. Yardımlarınızı rica ediyorum.

function THusoEdit.Value(Str: String): Double;
var
i:integer;
Buffer:String;
begin
Buffer := SimgeDelete(Str);
Str := Buffer;
for i:=1 to length(Str) do
Begin
if Str= ThousandSeparator then
delete(Str,i,1);
End;
result:= StrToFloat(Str);
end;

Checking project dependencies...
Compiling Project1.dproj (Debug, Win32)

[dcc32 Hint] HusoEdit.pas(44): H2365 Override method THusoEdit.createwnd should match case of ancestor TCustomEdit.CreateWnd
[dcc32 Error] HusoEdit.pas(371): E2003 Undeclared identifier: 'ThousandSeparator'
[dcc32 Warning] HusoEdit.pas(371): W1058 Implicit string cast with potential data loss from 'string' to 'ShortString'
[dcc32 Error] HusoEdit.pas(420): E2003 Undeclared identifier: 'ThousandSeparator'
[dcc32 Error] HusoEdit.pas(420): E2250 There is no overloaded version of 'Pos' that can be called with these arguments
[dcc32 Warning] HusoEdit.pas(420): W1058 Implicit string cast with potential data loss from 'string' to 'ShortString'
[dcc32 Error] HusoEdit.pas(421): E2250 There is no overloaded version of 'Pos' that can be called with these arguments
[dcc32 Warning] HusoEdit.pas(421): W1058 Implicit string cast with potential data loss from 'string' to 'ShortString'
[dcc32 Error] HusoEdit.pas(422): E2003 Undeclared identifier: 'DecimalSeparator'
[dcc32 Error] HusoEdit.pas(422): E2250 There is no overloaded version of 'Pos' that can be called with these arguments
[dcc32 Warning] HusoEdit.pas(422): W1058 Implicit string cast with potential data loss from 'string' to 'ShortString'
[dcc32 Error] HusoEdit.pas(423): E2250 There is no overloaded version of 'Pos' that can be called with these arguments
[dcc32 Warning] HusoEdit.pas(423): W1058 Implicit string cast with potential data loss from 'string' to 'ShortString'
[dcc32 Error] HusoEdit.pas(430): E2008 Incompatible types
[dcc32 Fatal Error] Unit1.pas(14): F2063 Could not compile used unit 'HusoEdit.pas'
Failed
Elapsed time: 00:00:00.5
Dosya ekleri
HusoEditHata.png
HusoEditHata.png (4.14 KiB) 1707 kere görüntülendi
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

Benim gönderdiğim dosyayı kullanmamışsınız. İçindeki HusoEdit.pas dosyasında Delphi 10.2.3 ile çalışacak şekilde gerekli değişiklikleri yapmıştım.
mmg
Üye

Mesaj gönderen mmg »

Çok haklısınız, daha önce yaptığım denemelerden kalan dosyalar kalmış. Tamamını temizleyip gönderdiğiniz dosyayı yeniden açıp derleyip install ettim ve hiç bir hata vermeden çalıştı. Çok büyük bir sıkıntıdan kurtulmama vesile oldunuz, çok teşekkür ediyorum.

Bir ricam daha olacak sizden.
Birde quick reportla ilgili bir sorum vardı, quick report 6.0 ın delphi 10.2.3'de sorunsuz çalıştığınız belirtmişsiniz. Quick report 6.0'ı nasıl edinebilirim ? Ücretli ise nereden satınalabileceğimi, ücretsiz ise de delphi 10.2.3 ile geliyor mu ? veya nereden indirebilirim. Birde kurulumunu nasıl yapabilirim ? Delphi 10.2.3 de yeniyim ve delphi 7 de yaptığım bir çok şeye acemiyim. Yardımınızı rica ediyorum. Çok teşekkürler.
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

Eskiden Delphi QuickReport ile "bundle" halde geliyor idi. Son zamanlarda FastReport ile "bundle" olarak geliyor. FastReport her ne kadar ücretli sürümünün tüm özelliklerini Delphi ile birlikte gelen sürümde bulundurmasa da raporlama ihtiyacınızı görecek kadar çalışır ve kullanılabilir durumda. Bu anlamda vakit ayırıp FastReport ile çalışmayı öğrenmenizde fayda var.

Ancak derseniz ki "benim FastReport öğrenmek için harcayacağım zaman yerine QuickReport 6 satın alma maliyeti az çok birbirini dengeler" O zaman aşağıdaki bağlantıdan sipariş verebilirsiniz:
http://www.qbssoftware.com/products/Qui ... t=QUICKREP

Orjinal üreticinin satış sitesidir.
mmg
Üye

Mesaj gönderen mmg »

Çok teşekkür ediyorum bu gerçekten çok değerli bilgilendirmeleriniz ve yardımlarınız için.
Kullanıcı avatarı
xozcanx
Üye

Mesaj gönderen xozcanx »

Merhaba,
Fmx tarafında kullanan oldu mu yada nasıl bir yol izliyorsunuz parasal işlerler için?
Nasibinde varsa, alırsın karıncadan bile ders, Nasibinde yoksa, bütün cihan önüne serilse, sana ters..