access violation hatası

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
loribnaczo54
Üye

access violation hatası

Mesaj gönderen loribnaczo54 »

arkadaslar bu konu cok konusuldu biliyorum. access violation hatası: tanımlanan bir değişkenin veya bir nesnenin çalışma esnasında bulunamaması.
Fakat bir çalışıp bir çalışmayan durumda ne yapacağımı şaşırdım.
Projemde Devexpress componentlerini kullanıyorum. CxGrid Ayarları içinde ColumsQuickCustomize alanını true yaptığımda ve çalışma esnasında bu alanın üzerine geldiğimde Access violation at adress .... hatasını alıyorum. aynı şekilde column caption örneğin uzun bir şey yazdığımda hepsini göstemiyor fakat çalışma esnasında mouse ile üzerine geldiğimde yine bu hatayı alıyorum. Yine aynı sorunu Fast Report 4 dizayn halindeyken veya önizleme halindeyken mouse u hiç kıpırdatmadan beklettiğimde 1 sn. içinde alıyorum. kıpırdatırken bir sorun yok. işin enteresan kısmı bu sorunun sürekli olmaması. yani projeyi sonlandırıp tekrar çalıştırdığımda yapmaya biliyor. Dikkat ediyorum burası önemli, muhtemelen bir hint ekranı çıkarmaya çalışırken bu hata mesajlarını veriyor.
acaba diyorum benim kullandığım dll alt yapısıyla alakası varmı. dll alt yapı kullanım şeklim de şu şekilde:
dinamik dll(LoadLibrary şeklinde) yükleme yapıyorum. ufak bir exe ile kullanıcı girişi yapılıyor ve AnamenuDLL yükleniyor. bu dll den diğer X1.dll, X2.dll gibi diğer dll modüllerim yükleniyor. buralarda bir sorunum çok şükür. Fakat proje bitme noktasına geldi ama halen bu access violation hatasını çözemedim. Yardımlarınızı bekliyorum. ilgilerinize teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
undefined
Moderator
İletişim:

Re: access violation hatası

Mesaj gönderen undefined »

MadExcept (beleşware) gibi bir exception logging sistemi kullanırsan böyle ne zaman geleceği belli olmayan hataların nerden kaynaklandığını loglardan bulabilirsin.
akdatilla
Üye

Mesaj gönderen akdatilla »

merhaba,
Ben sizin anlattıklarınıza göre sorunun belleğe fazla yüklenmesinden kaynaklanmış olabileceğini düşünüyorum.
cxgrid bileşeni listelenen bütün bilgileri ram belleğe yüklüyor. Eğer grid üzerinde yüksek kayıt sayılı bir
tablo gösteriliyorsa böyle bir sorun olabilir. Acaba hatanın gerçekleştiği anda windowsun görev yöneticisini
açıp kullanılan bellek seviyesine bakarmısınız. Eğer seviye gerçekten yüksekse listelenen kayıt sayısını
sınırlayarak sorunu çözebilirsiniz. Bellek durumu normalse sizin kodlarınızda bir hata olabilir veya
bileşenler içinde de hata olabilir. Mümkünse bileşen paketlerini güncelleyin.
Kullanıcı avatarı
loribnaczo54
Üye

undefined yazdı:MadExcept (beleşware) gibi bir exception logging sistemi kullanırsan böyle ne zaman geleceği belli olmayan hataların nerden kaynaklandığını loglardan bulabilirsin.
sevgili undefined sizin önerinizi dikkate alıp MadExcept ile bir kontrol edeceğim. ilginize teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
loribnaczo54
Üye

akdatilla yazdı:merhaba,
Ben sizin anlattıklarınıza göre sorunun belleğe fazla yüklenmesinden kaynaklanmış olabileceğini düşünüyorum.
cxgrid bileşeni listelenen bütün bilgileri ram belleğe yüklüyor. Eğer grid üzerinde yüksek kayıt sayılı bir
tablo gösteriliyorsa böyle bir sorun olabilir. Acaba hatanın gerçekleştiği anda windowsun görev yöneticisini
açıp kullanılan bellek seviyesine bakarmısınız. Eğer seviye gerçekten yüksekse listelenen kayıt sayısını
sınırlayarak sorunu çözebilirsiniz. Bellek durumu normalse sizin kodlarınızda bir hata olabilir veya
bileşenler içinde de hata olabilir. Mümkünse bileşen paketlerini güncelleyin.
akdatilla, bende aynı şekilde düşünüyorum. bellekten kaynaklanan bir hata uyarısı aldığını sanıyorum. fakat işin enteresan kısmı bu hatayı nezaman bir butonun veya bir hint çıkan bir yerin üzerinde beklediğimde alıyor olmam. ben diyorumki bu hint olayını disabled edebileceğim bir yer yokmudur acaba, hiç değilse bu şekilde sorunun hint ten kaynaklandığından emin olurum. ona göre çözüm ararım. bir de listelerdeki çoklu kayıt bu sorunu veriyor olabilir demişsiniz. pek zannetmiyorum çünkü devexpress demolarında bakıyorum. çok daha fazla kayıtla hatasız çalışabiliyor. benim kullandığım sistemden veya dll yapımdan veya dediğim gibi hint olayından kaynaklanan bir sorun diye tahmin ediyorum. yardımlarınızı tekrar bekliyorm ilginize çok teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

Kullandığınız projelerde, standart olmayan harici bir hint bileşeni ya da kodları kullanmışsanız bu kodlarla ortalık biraz karışmış olabilir. Ayrıca bir de ApplicationEvents bileşenleri de ortalığı biraz karıştırmış olabilir. Hatta bazen bu bileşeni kullanmadan direk Application.OnHint:=???, Application.OnMessage:=??? gibi kodlarla çalışıldığı zaman dikkatten kaçmış en küçük bir noktada ortalık toz duman olabilmektedir.
Şaban Şahin AKMAN
Üye

sabanakman yazdı:Kullandığınız projelerde, standart olmayan harici bir hint bileşeni ya da kodları kullanmışsanız bu kodlarla ortalık biraz karışmış olabilir. Ayrıca bir de ApplicationEvents bileşenleri de ortalığı biraz karıştırmış olabilir. Hatta bazen bu bileşeni kullanmadan direk Application.OnHint:=???, Application.OnMessage:=??? gibi kodlarla çalışıldığı zaman dikkatten kaçmış en küçük bir noktada ortalık toz duman olabilmektedir.
sabanakman hocam undefined üyemizin vermiş olduğu MadExcept bilgisiyle sorunu yakaladım. sizin söylediğiniz de doğru bu MadExcept hata yakalama programıyla hatanın FlatHint Component inden kaynaklandığını keşfettim. yani sizinde doğru tahmininiz gibi hint çakışmasından kaynaklanan bir sorunmuş.

Sorunum Şuanda Halloldu ilginize ve alakanıza çok teşekkür ederim.
askarad
Üye

Mesaj gönderen askarad »

bir islem aynı anda birden fazla tetiklendiğinde de bu sorun olusabilir.
kullanımda olan bir işlemin tekrarlanması gibi..