T.C.Kimlik numarasından Aile Listesi

Paket programlarınızın tanıtımını bu forumda yapabilirsiniz. Bu foruma soru sormayın!
Kullanıcı avatarı
conari
Üye

Re: T.C.Kimlik numarasından Aile Listesi

Mesaj gönderen conari »

@Muharrem hoca, Kütük değil Aile Soyağacı olarak değerlendirmişti olayı sanırım.
Bir kelimenin anlamını öğretsen bile yeter..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

@uparlayan önerin için teşekkürler. Bunu değerlendiricem. :wink:

Burada asıl konu resimli güvenlik kodlarının aşılması ama T.C.Aile etüd çalışması ( topu topu 1 saatlik basit aritmetik işlem yapan bir programcık ), bu konunun önüne geçmeyi başardı. :lol:
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Merhabalar...

- TCKimlik doğrulama için nvi.gov.tr sitesinde sunulan hizmetin kaldırıldığını biliyorsunuzdur. Bu nedenle farklı bir yaklaşımla hazırlanan yeni bir tanesi hazırlandı. Henüz aile listesi projesine eklenmeli mi karar veremedim ancak bu mesaja ekli olandan veya aşağıdaki linkten indirip deneyebilirsiniz.

link kaldırılmıştır..
En son mrmarman tarafından 23 Eyl 2009 11:29 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Resim
Resim ....Resim
canavar
Üye

Mesaj gönderen canavar »

mrmarman yazdı:Forumda daha önce paylaştığım bir doğrulama kodu vardı. Buradan çıkarttığım sonuç "TCKimlik numarası aslında 9 haneli bir ramakdan oluşuyor, son iki hanesi kontrol / hata düzeltme haneleri". Dolayısı ile geriye son iki haneyi nasıl bulacağımı tespit etme yoluna gittim. Herhangi bir 9 haneli rakamı alıp işlemden geçirdiğinde son iki haneye otomatikman ulaşabiliyorsun.

Geriye ilk 9 hanenin düzenine ilişkin çıkarımlar kalıyor. İlk 9 hane de listelere bakarsanız göreceksiniz, ilk 5 ve son 4 olmak üzere iki kalıptan oluşuyor. ilk kalıba 3 ekleyip son kalıptan 1 çıkardığında bir sonraki aile ferdine ulaşılıyor.

Bulunan TCNosundan sonra geriye TCKimlik sitesindeki Captcah (güvenlik) kodunu aşmak ve sorgu sonucunu elde etmek kalıyor ki bu en zoru idi.

Tüm bu sistemleri bir araya getirdiğimizde "Aile Soy Ağacı etüd projesi" oluştu. Sizlerle de paylaştığım budur.
uparlayan yazdı:Anlıyorum...
mrmarman yazdı:Geriye ilk 9 hanenin düzenine ilişkin çıkarımlar kalıyor. İlk 9 hane de listelere bakarsanız göreceksiniz, ilk 5 ve son 4 olmak üzere iki kalıptan oluşuyor. ilk kalıba 3 ekleyip son kalıptan 1 çıkardığında bir sonraki aile ferdine ulaşılıyor.
Bununla birlikte yukarıdaki görüşünüze katılmıyorum; Sizin bahsettiğiniz yöntem her zaman işe yaramaz ve bazen hatalı TC Kimlik numarası üretmenize neden olur. O nedenle doğru bir sonuç elde edememe olasılığınız daha yüksektir.

Size daha farklı bir yöndem öneriyorum, Aile Listesi programcığınızın daha da gelişmesi için ufak bir katkı olarak görmenizi isterim.

TC Kimlik numarasının Soldan 9 basamağı baz alınırsa Ardışık 2 TC Kimlik numarası arasında 29999 sayı fark vardır. Yani TC Kimlik numarasını 100'e bölüp 29999 ile toplarsanız kütükte sizden 1 önceki kişinin TC Kimlik numarasının ilk 9 basamağını hesaplamış olursunuz, 29999 çıkarırsanız da kütükte sizden 1 sonraki kişinin TC'sinin ilk 9 basamağını bulursunuz.

Bu konuyu Aralık 2008'de kendi sitemde yazmıştım http://www.kavramca.com/site/default.as ... ments=show adresinden ayrıntılı biçimde inceleyebilirsiniz.

Arkadaşlar vermiş olduğunuz ailedeki diğer bireyin tc kimlik no bulma yönteminin ikisi de kısmen tutmakla beraber kendi ailemizde denediğimde 2 kişi için tutmadı.yani anlaşılan işin içinde başka hesaplar da var.
canavar
Üye

Mesaj gönderen canavar »

Ayrıca
mrmarman yazdı:Merhabalar...

- TCKimlik doğrulama için nvi.gov.tr sitesinde sunulan hizmetin kaldırıldığını biliyorsunuzdur. Bu nedenle farklı bir yaklaşımla hazırlanan yeni bir tanesi hazırlandı. Henüz aile listesi projesine eklenmeli mi karar veremedim ancak bu mesaja ekli olandan veya aşağıdaki linkten indirip deneyebilirsiniz.

dosya indir

bu projeniz açılmıyor.Access violationat address 0046B153 in module 'TCDoğrulama.exe' Read of address 00000000 hatası veriyor.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

@canavar yazdı:Arkadaşlar vermiş olduğunuz ailedeki diğer bireyin tc kimlik no bulma yönteminin ikisi de kısmen tutmakla beraber kendi ailemizde denediğimde 2 kişi için tutmadı.yani anlaşılan işin içinde başka hesaplar da var.
demişsin ama daha ilk sayfadaki ilk mesajda bildirdiğim detayı atlamışsın.
@mrmarman yazdı:- Bir süredir T.C.Kimlik sorgu sistemi değişmedi. Mernis projesinde 2000 yılından önce doğmuş / evlenmiş / hayatta olan - olmayan T.C.vatandaşlarına verilen numaralar belli bir sisteme dayanıyor.
Hata için de TCKimlik resmi sitesine bakarsan artık TCKimlik no sorgulamalarına son verdiğini görebilirsin. TCKimlik sitesine alternatif siteler üzerinden çözümler üzerine çalışıyordum ve hatta çözüm de bulmuştum ama iş yoğunluğu nedeniyle ara verdmek zorunda kaldım. (Ekteki dosyayı dene)
Resim
Resim ....Resim
Master43
Üye

Mesaj gönderen Master43 »

Link çalışmıyor yenileyebilir misiniz?
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Kaynak kodları şimdilik veremiyorum, çünkü hukuki olarak (parası neyse veririz deseniz dahi herkese açık değil) normal yolla sorgu yapılamıyor. TCKimlik sitesi hizmetini kaldırdığından bu yana, farklı bir sistem ile kamu kuruluşlarından alternatif sorgu ile sonuç alıyorum. İpucu vermek hukuki olarak trojan sınıfından bir çözüm önermek olacak ki bu site kurallarına da aykırı.

Özel mesaj ile TCNosunu yazarsan sana listeyi EXCEL olarak yollarım. Bazı arkadaşlara programı gönderdim ama artık sakıncası olabilir diyerek artık gönderemiyorum. Başarılar...
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
Asri
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen Asri »

BAKAN YALANLADI
İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bir gazetenin bugünkü nüshasında yer alan Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) ile ilgili iddiaların doğru olmadığı, bir kişinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasından akrabalık bağı olan başka bir kişinin kimlik numarasını bulmak ve üretmenin mümkün olmadığı bildirildi.
Bu devletin bakanları bu kadar mı cahil, hiç araştırma yapmadan/yaptırmadan demeç verilir mi?

En azından buraya bir baksalardı :)

Yıllar önce çözülmüş konuların daha yeni farkına varıyorlar. :)

http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/ ... ri-cozuldu
Öğrenmek ve öğretmek, akıntıya karşı yüzmek gibidir ilerleyemediğiniz taktirde gerilersiniz.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Güzel tespit 8)

Burayı görmelerini bırakın "Mernis" projesinde TC numara altyapısını hazırlayan ünitesi kim(ler) ise onlara sorsalar yeterdi diye değerlendiriyorum. EAN barcode sistemini kendilerine baz aldıklarını, sıralı giriş yaptıklarını biliyorlar. Numaraları önceden üretip random halde karıştırdıktan sonra, karışık listeden atama yapsalardı bu sonuç hiç oluşmazdı. :idea:
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
conari
Üye

Mesaj gönderen conari »

burada da bazı bilgiler var zaten. :D

http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrki ... aras%C4%B1
Bir kelimenin anlamını öğretsen bile yeter..
ResimResim