combobox benzeri component

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
ademcicek
Üye

combobox benzeri component

Mesaj gönderen ademcicek »

herkese merhaba.
combobox 'ın içine yazı yazdırıyorum.mesela 500 karakterlik. comboboxsun satır atlama özelliği olmadığı için ekranı taşıyor ve taşan kısmı doğal olarak okunmuyor.

combobox versiyonu ama stirngin uzunluğuna göre kendini ekrana göre ayarlayabilen cümleyi bölüp 3 satır gösteren bir component varmı. veya delphi nesneleri.

bunu nerede kullanıyorum.
memoların yanına sadece ok şekilinde görünür vaziyette koyuyorum.
sabit 4 tane cümle oluyor. kullanıcının onu tek tek yazana kadar vertabanından aldırıyorum.

çok teşekür ederim..
kolay gelsin
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

Bu dediğin tarzda birşey varmı bilmiyorum ama combobox ın hint özelliğini kullanarak bunu yabilirsin sanırım.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

Selam...

:arrow: Yapmak istediğin için aklıma ilk gelen şey, ComboBox'un Canvas'ına (tuval) TextOut ile index'indeki mevcut bilgiyi yazdırmak şeklindedir...

:arrow: ComboBox'un içeriğinde ne varsa aynen kalır, göstermelik olarak iki veya daha fazla satır olarak Canvas üzerinde boyama/yazma tekniği ile gösterilir....

:!: Eğer buradan klavye ile veri girişi de yapmak istiyorsan, bu çözümü çöpe atabilirsin... O zaman işe yaramaz. Sadece göresel bir çözümdür... Ama ComboBox üzerinde bir tuşa bastığında o harfle başlayan Item'e yine gidecektir... :wink:

- Başka yorum gelmezse ve bu şartı uygun bulursan forumda ara, bulamazsan da bildir ki yöntemi açıklayalım...

Resim
Resim
Resim ....Resim