ms sql 2000 de enterprise manager den kayıt silme problemi

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
kazimates
Üye
İletişim:

ms sql 2000 de enterprise manager den kayıt silme problemi

Mesaj gönderen kazimates »

kıymetli arkadaşlar,
ms sql server de enterprise manager ile tabloların query kısmına gidip tüm kayıtların hepsini seçtim ve delete tuşu ile sildim ama programdan yeni kayıt eklediğim zaman bir de baktım ki bu sefer yeni kaydın index nosunu 115 den başlattı oysa ben tüm kayıtları sildiğimi zannediyordum ve tüm kayıtları göster dediğimde bana hiç bir kayıdın kalmadığınıda göstermişti burada hata nereden kaynaklanıyor ben yeni kayıt ekle dediğmde tekrar 1,2,3,....n demesi lazım değilmiydi. Bu durumda ben yeni kayıtları işlemeden önce indexi tekrar 1 den başlatmasını nasıl başlatabilirim.

sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimle
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

O index nosu değil, kaydın id'si muhtemelen. Olması gereken bu zaten. Anormal birşey yok. Ortada hata yok. Generator tarafından kendiliğinden 1 arttırılırlar.

ID numaraları farklı tabloları 1 to many veya many to many olarak birbirine bağlamada kullanılırlar.
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

Autoincrement alan kullanmışsın, sql serverda bir kaydı silsen de onun için kullandığım numarayı tekrar kullandırmaz. Belki herhangi bir müdahaleden sonra tekrar baştan başlatmaya izin veriyordur ama bunu tam olarak ben de bilmiyorum. Eğer sen istediğim rakama tekrar döneyim istiyorsan autoincrement alan kullanmak yerine bir tablo oluşturup ordaki değeri bir artırıp kullanabilirsin. Böylece o değeri istediğin zaman değiştirebilirsin.
tears
Üye

Mesaj gönderen tears »

Kod: Tümünü seç

TRUNCATE TABLE TABLOADI 
tabloyu silip tekrar oluşturur.

kolay gelsin.