[Microsoft][ODBC Driver Manager] Veri kaynağı adı

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
musti
Üye

[Microsoft][ODBC Driver Manager] Veri kaynağı adı

Mesaj gönderen musti »

s.a.
formu aradım ama tam bulamadım. Veritabanına yazacaktım fakat iki farklı vt birleşimi olur diye programlamaya yazdım.

Acces deki bir tabledaki bir kolonu fib/IB e (BDE tanımlı)aktarıyorum sorunum benim makinamda yok ama baska makina yukleyince [Microsoft][ODBC Driver Manager] Veri kaynağı adı..... mesajı alıyorum.
Bu pc de access var (office). benim calisan pc deki hangi configurasyon dosyasını bu pc ye yuklersem calisir .İlla odbc acıp ayar yapmammı gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
fatihtolgaata
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen fatihtolgaata »

BDE bileşenlerini kullandıysan, diğer bilgisayara da BDE'yi de kurmalısın. Ayarlar ile uğraşmak istemiyorsan, Borland'ın cd'sinde Install Sheild Express var. Orada BDE ayarlarını ve BDE kurlum dosyalarını install dosyasına gömebiliyorsun.
Kullanıcı avatarı
musti
Üye

Mesaj gönderen musti »

AdoConnection kullandım.
BDE de bir sıkıntım yok. BDE interbase icin kullanıyorum zaten. sorunun ADo ile Access baglantıda. Benim makinamda ADo ile bağlanıyorum sorun yok ama aynı exe baska makinada [Microsoft][ODBC Driver Manager] Veri kaynağı adı .. mesajını veriyor.
Kullanıcı avatarı
hbahadir
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen hbahadir »

Kod: Tümünü seç

'Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=c:\deneme.mdb;Persist Security Info=False'
Connection string ' ini dsn yerine yukarıdaki gibi tanımlarsan problemsiz aktarman lazım.
Kullanıcı avatarı
musti
Üye

Mesaj gönderen musti »

s.a

Benim bağlantıda sorunum yok. sadece diğer pc lere yükleyince bu mesajı alıyordum. Diğer pc lerde ODBC acıp sistem dsn olusturduğum zaman o da calisyorum. benim derdim bunu yapmadan sadece accesi okumak icin aciyorum. ve pclerde office kurulu access programı kurulu yani. (office de access bu access db sine ulasıyor o yuzden birdaha dsn ayarı bana gereksiz mis gibi geliyor )

Not:
sizin yazdığınız ADOConnection, ConnectionString= sizin yazdığınızı yazdım bu seferde "Çalışma gurubu bilgi dosyası eksik veya baska bir kullanıcı " diyor kendi bilgisayarımda dahi calismadı. Oysa benim ayarlarımda kendi pc imde calisiyor baska pcde calismiyordu.

tsk ederim.
Kullanıcı avatarı
hbahadir
Kıdemli Üye
İletişim:

Benim yazdığım connection string de DataSource kısmına kendi access dosyanın yolunu ve adını yazdın mı?
Kullanıcı avatarı
musti
Üye

Mesaj gönderen musti »

yazdım abi c:\dene.dat diye yazdım sadece bu alanı değiştirdim.
Kullanıcı avatarı
hbahadir
Kıdemli Üye
İletişim:

Yazımla ilgili imla sorunu olabilir, benim sana tavsiyem ado connectionun bağlantı sihirbazı ile connection stringini kendin oluştur, ama ben bu şekilde rahat bir şekilde bağlanıyorum.
Kullanıcı avatarı
musti
Üye

Mesaj gönderen musti »

benim bağlantı sıkıntım yokki ben bağlanıyorum zaten. benim sorunum her pcde odbc ayarı yapmadan baglanmak. mantık olarakta diyorum ki ms access yüklü pc de zaten ms access acıyorsa odbc ayarı olmadan benimde acmam lazim.
yani sorun yapmış olduğum programı baska bir pc ye kopyaladığım zaman odbc ye girip system dsn tanımı yapmadan bağlanmak.

benim kodum boyle adoconneciton daki sorunsuz calisiyor

ama baska pc de gidi sysyem dsn den "dene" tanıtmam lazim geliyor bende bunun cozumu nu soruyordum

Provider=MSDASQL.1;Persist Security Info=False;Extended Properties="DSN=dene;DBQ=C:\dene.dat;DriverId=281;FIL=MS Access;MaxBufferSize=2048;PageTimeout=5;UID=admin;"
Kullanıcı avatarı
hbahadir
Kıdemli Üye
İletişim:

zaten bu şekilde bir bağlantının mantığıda dsn kullanmadan bağlantı yapabilmek !!! artı sen msaccess ' i kullanmıyorsun bağlanırken ODBC sürücüleri ile bağlanıyorsun ADO (dbGo) bağlantılarında.
Kullanıcı avatarı
musti
Üye

Mesaj gönderen musti »

abi senin yazdıgını yapıncada hic baglananamıyorm test connection bile olmnuyor yukarda yazdıgım mesajı veriyor.
Kullanıcı avatarı
hbahadir
Kıdemli Üye
İletişim:

ADOConnection üzerine sağ tıkla - Edit Connection string menüsüne gir, Build butonuna bas, Sağlayıcı olarak Microsoft Jet 4.0 OLE Db provider ' ı seç, next butonuna bas, veri tabanını seç ve bağlantını sına. Bu şekilde bağlanmama imkanın pek yok.
Kullanıcı avatarı
musti
Üye

Mesaj gönderen musti »

zaten sorun orda Microsoft Jet 4.0 OLE Db provider bunu secince o mesajı veriyor. size yazmadan once bunuda defalarca denedim. pc yi kapattıp actım denedim.

Test conneciton failed diyor.
calisma grurubu bilfi dosyası eksik diyor
Kullanıcı avatarı
hbahadir
Kıdemli Üye
İletişim:

Provider=MSDASQL;Persist Security Info=False;Extended Properties="DBQ=c:\dene.dat;Driver={Microsoft Access Driver (*.mdb)};DriverId=281;FIL=MS Access;MaxBufferSize=2048;PageTimeout=5;UID=admin;"
@musti bu şekilde de bağlanabilmen lazım. Bi deneyip sonucu da buraya yaz bence.
Kullanıcı avatarı
musti
Üye

Mesaj gönderen musti »

öyle zaten bağlanyıroum abi benim koda bakarsan oyle
dsn tanımı yok sacdece

Microsoft Jet 4.0 OLE Db provider bununla baglanmıyor