MS-Sql server de smalldate ve date

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
AReS
Üye

MS-Sql server de smalldate ve date

Mesaj gönderen AReS »

S.A Arkadaşlar hepinize kolay gelsin.
VT de Tarih(SmallDate) ve Saat(Date) tipinde alanlarım var.
Buraya normal gunun tarihini Insert etmeye çalıştıgımda bana smalldate data type hatası veriyo.Smalldate sorununu nası çözebilirim.Yardımlarınız için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

date veri tipi tarih+saat şeklindedir, smalldate sanırım sadece date i tutuyor. Sense günün tarihini eğer getdate() ile alıyorsan bu da taih+saat bilgisini içerir bu yüzden smalldate alana yazmaya çalışırken hata veriyor sanırım.
Kullanıcı avatarı
Asri
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen Asri »

Merhaba,
Smalldate'in yapısını şuan bilmiyorum. Ama

Kod: Tümünü seç

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
begin
         LABEL1.Caption:=DATETOSTR(DATE);
          LABEL2.Caption:=TIMETOSTR(TIME);
End;
programını çalıştırınca
Label1.Caption =27.08.2005
Label2.Caption=12:06:26 şeklinde görünüyor.

Siz de small date'e öncelikle elle atama yaparsınız. Kabul ettiği tarih formatının yukarıdakine uyuşup uyuşmadığına bakarsınız. Smalldate'i tam olarak bilmediğim için şu an bir şey diyemiyorum.
Ama bir kaç denemeyi elle atama yaparak çalıştırırsanız istediğinizi bulursunuz.
Hiç olmazsa Encodate , Decodate functionlarını kullanarak tarih ve zamanı parçalayıp istediğiniz formata atayabilirsiniz.
İyi çalışmalar.
Öğrenmek ve öğretmek, akıntıya karşı yüzmek gibidir ilerleyemediğiniz taktirde gerilersiniz.
Kullanıcı avatarı
emrahkaraarslan
Üye

Mesaj gönderen emrahkaraarslan »

aynı sorunla bende karşılaştım ve smalldate time ı date time olarak değiştirdim sorun çözüldü :roll:
Allah'ım bana değiştirebileceklerimi değiştirme değiştiremeyeceklerimi kabullenme ve aradaki farkı anlayabilme yeteneği ver