mdac' ı yükleme

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
ademcicek
Üye

mdac' ı yükleme

Mesaj gönderen ademcicek »

bana yardım edecek yok mu?
çok acill!!!!!
herkese merhaba.
programımı win 98 'e yüklemeyi başardım.mdac 2.7'yi kurduğum zaman sorun çözülüyor.insstall shield' mdac 2.7 yok. yani mdac'ı elimle yüklemek zorunda kaldım. mdac'ı program açılmadan önce nasıl install ettirebilirm.
çok teşekür ederim.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

hocam bu çok acil ifadeleri yanıt verme süresini kısaltmadığı gibi, bana çok itici geliyor. Kullanmamanız bence daha iyi.

MDAC zaten Windows 2000 ve sonrasında (XP, 2003 vs) kurulu olarak geliyor. Öncesi sürümlerde ise, Delphi ile gelen InstallShield ile kurlum hazırlayıp, MDAC'ı beraber kurabilirsin. Ama şirket ortamındaysan, direk .exe'den senin kurman daha kolay.

İyi günler.
ademcicek
Üye

merhaba

mdac win 2000 ve xp de sorun çıkarmıyor zaten. win 98 de çıkartıyor.ayrıca installshielde mdac 2.6 var onuda denedim win 98 de hata veriyor.program ticari adamlara veriyoruz programın cd sini kuruyorlar.

ama mdac'ı hallettim.sorun daha başka bir şey galiba.program sorunsuz yükleniyor.ama sonrasında çalıştırıyoruz programı (task manegerda)çalışıyor görünüyor ama çalışmıyor. neden böyle bir şey yapıyor anlayamadım. valla en son çare galiba win 98 kurup programı orada derlemek olacak.
ben size acil diye yazarken gerçekten çok acil olduğu için yazıyorum.
şimdi ben bunu gönderdim size.
belki konuyla ilgili bir fikriniz var. o bana hemen gelirse yarım günlük bir işten kurtulmuş olacam.

ama sizin site çok iyi gerçekten.hiçbir forum sitesinin bukadar ilgili olduğunu görmemiştim.

çok teşekür ederim.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Merhaba,

hocam MDAC'ın çeşitli sürümleri var. 2.5, 2.6, 2.7 gibi. Hangi sürümde programı derledin ise onu kullan. Bir kaç öneri :

* Bunların service pack'li olan sürümünü indirip onu kur. Mesela 2.5 kullanmışsan, 2.5 SP2'yi indirip onu kur.

* 2000 ve XP'de zaten MDAC (ADO/ODBC) kuruludur. Kurmana gerek yok. Ama daha yeni bir sürüm kullanıyorsan upgrade etmen gerekebilir.

İyi günler.
ademcicek
Üye

kusura bakmayın forum kurallarını okumamıştım

herkese kolay gelsin.mdac'ı ilgili sorunum vardı hatırlarsanız.instalShield'in sitesinden mdac 2.7 msm dosyasını indirdim bu sayede instalShieldin içine mdac'ın yeni versiyonunu koymuş oldum ve kurulum sırasında kullanıcının extra işler yapmasını engelledim.
bunu yapmama rağmen bir kaç gün önce yine programı sattığımız bir gidip kurmayı denedim. kurulum sırasında yine hata verdi.bu sefer sorun internet explorer ile ilgiliydi.çünkü mdac 2.7 kurulabilmesi için internet explorer en az 4.2 sürümünün olması gerekiyormuş.yine girdim instalshieldin sitesine internet explorer 6.0 msm dosyasını bulabilirmiyim diye bulamadım.yine başa döndük yani.
nasıl halledebilirim bu sorunu.

(ayriyeten bir sorum daha olacak.bazı win 98 yüklü bilgisayarlara programı yüklüyorum tabi madac 2.7 ile birlikte çalışıyor.ama bazı bilgisayarlarda hiçhata vermiyor program da açılmıyor.)

bende sizi çok rahatsız ediyorum herhalde.bir çok soru soruyorum. kusura bakmayın.

çoooooookkk teeeeşekür ederim...
ademcicek
Üye

garip şeyler öğreniyorum

tekrar herkese merhaba.bugün win 98 seconder edition sürümüne programı yükledim çalıştı.başka bir makinada da windowsun aynı sürümü vardı hata da vermemişti, çalışmamıştıda.
ne diyorsun mustafa hocam niye böyle garip şeyler oluyor.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Merhaba,

Microsoft'dur ne yapsa yeridir. Benim şahsi düşüncem kişisel kullanıcılar haricinde, iş ortamında Win9x serisinin pek kullanılmaması.

Hata hakkında bir fikrim yok maalesef. Bazen Windows 98 bir bozuluyor, format atmadan da düzelmiyor. Bir ara bir arkadaşın bilgisayarına 3 hafta da bir 98 kuruyordum :lol:

Kolay gelsin.