tab tuşunu iptal etme

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
kadird35
Üye

tab tuşunu iptal etme

Mesaj gönderen kadird35 »

arkadaşlar herkese selam.
deplhi7 ve ado kullanıyorum.
firma bilgilerinin girildiği bir formum var. 12 adet edit bileşenim var
ilk edit bileşeni normal edit. diğerleri dbedit ve jedi den dbdate ve db maskedit ler var. benim sorunum şu.
ilk edit bileşenine yani firma kodu editinde "değeri integer" 1 numaralı firmayı yazıp enter dediğimde 1 numaralı firma varsa kayıtları geliyor yoksa yeni kayıt olarak algılıyor ve yeni kayıt bilgilerini giriyorum. ama enter yerine tab tuşunu kullandığımda kaydı rarmıyor yani locate komutu çalışmıyor ve kaydı bulmuyor. üstelik edit boş olduğu zaman entere basınca editte kal diyorum yani setfocus yaptırıyorum ama tab tuşuna bastığımda setfocus ta çalışmıyor ve boş olarak diğer edite geçiyor.
içinden çıkamadım birtürlü yardım ederseniz sevinirim.

birde rz bileşenlerinin trial ver. kullandım bir ara. hoşuma da gitti. ama yaptığım programın ana formunda rz nin reklamı çıkıyor. bunun çıkmaması için ne yapabilirim.

ayrıca jedi nin edit bileşenlerinin modified özelliğinin çalışmadığını öğrendim yani form da jedi edit bileşenlerinin içindeki yazının değişip değişmediğini kontrol eden modified komutu bu kontrolü yapamıyor ve değişiklik yapıldığı halde yapılmadı farzediyor.

ilgilenen arkadaşlara teşşekür ediyorum. kolay gelsin
Ancestor
Üye

Mesaj gönderen Ancestor »

Edit'in OnKeyPress olayına;

Kod: Tümünü seç

if key = VK_TAB then begin
Key := #0;

// buraya da enter'a bastığı an yapmasını istediğiniz kodları yerleştirin

end;
Böylece tab tuşu iptal olmuş olacak.

- rz bileşeni içinde yapabileceğiniz en güzel şey, tam sürümünü satın almak :idea:

- Jedi'deki Edit bileşeninin OnChange özelliğine kodlarınızı yazdığınız zaman çalışması gerek. En azından bende çalışıyor :idea:
kadird35
Üye

Mesaj gönderen kadird35 »

hocam teşekkür ederim.
şu anda işyerindeyim akşam deniyeceğim inşallah olur.
ALLAH razı olsun. selametle.
Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

Mesaj gönderen selimr »

işlemleri onchange olayında yaparsan edit te basılan her tuştan sonra bu aramayı yapacak.. yani fazladan işlem...

bence tab ı iptal etmektense; editin exit olayında aramalarını yaparsan istediğini elde etmiş olursun..