Hazırlanan Rapor Sayfasını Mail veya fax Olarak Gönderme

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

Selam...

- Bunun için uygulanan klasik yöntem, Printer Driver olarak sisteme yerleşen Fax programlarından kullanmak. (Symantec WinfaxPro veya ücretsiz olan programlar da mevcut)

- Sisteminizde yüklü başka bir yazıcı gibi seçeneklerde görebileceğiniz bu Fax yazıcısını seçtiğinizde çıktınız daha sonra sizden istenecek fax numarasına yönlendirilecektir... Böylece herhangi bir altyapı oluşturmanıza gerek olmayacaktır...

- Eğer bunu program içerisinde bir fax modülü oluşturmak isterseniz, TurboPower bileşenlerinden kullanabilirsiniz...
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
husonet
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen husonet »

Forumu Arattırırsanız Mail gönderme ile ilgili konulara ulaşabilirsiniz. Lütfen ilk önce Sorularımıza FORUM'da yanıt arayalım ayrıca Forum Kurallarına okuyalım.

Kolay Gelsin..

Gazete manşetleri
* DİKKAT :Lütfen forum kurallarını okuyalım ve uyalım...!
* Warez,crack vs. paylaşımı kesinlikle yasaktır.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

@husonet haklı... Forumda arama yaparsanız bulacağınız çözümler bunlar...

:oops: - Ayrıca bu mesajlar özel mesaj olmadığını unutmayalım. Diğer üyeşerin de faydalanabileceğini değerlendirerek sorularımızı daha düzeyli soralım... :oops:

- Şimdi cevaba gelelim.... Mail olayını birden fazla metodla halledebilirsiniz... :idea:

- En basiti... 8)

Kod: Tümünü seç

//Uses ShellApi
Var
begin
          +'mcop@ada.net.tr'
          +'?Subject='
          + 'Mail konusu'
          +'&Body='
          + 'Mail detayları'
          +'%0A' // Enter ile bir alt satıra geçiliyor
          + 'Mail detaylarına devam'
          +'%0A';
  ShellExecute(Handle,'open',pChar(Mesaj),'','',SW_Show);
- Bu şekli kullanışlı bulmazsanız, OleAutomation ile Word'e formatlı bir şekilde gönderip, buradan Word sayfasını mail olarak gönderebilirsiniz... Outlook'a göndermek dediğiniz de bu şekilde olacaktır... :)

- Bu metodları araştırıp sonucu bildirin... Çözümünüz diğer üyelerin de çözümü olabilir.. Bunu unutmayınız... :wink:
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Selam...

- Bu noktada işimiz biraz zorlaşacak...

- HTML sayfalar hakkında bilginiz varsa, projeniz yardımıyla istediğiniz şekilde bir HTML sayfa üretimi yaptırıp bunu mail ile göndermeyi tercih edin derim... :idea:

:arrow: Önce programınıza raporunuzu istediğiniz tarzda veren bir HTML sayfa üretimini yaptırın ondan sonra bu başlık altından tekrar sorunuzu yineleyin lütfen...

- Delphi'de yeniyim demişsiniz bu yüzden size diğer uygulama şekillerini tarif etmek yerine Delphi kitaplarından OLE Otomasyonu anahtar kelimesiyle araştırmanızı salık veririm... :idea:

- Bir de daha önce bahsettiğim OleAutomation nedir ondan bahsedeyim.

- OLE (Object Linking and Embedding) Nesne Bağlantı ve Yerleşimi olarak Türkçeleştirilebilir...

- MSWord bir Windows uygulamasıdır... Sizin; yazı, resim, clipboard işlemleri vs. windows'un izin verdiği kanal vasıtasıyla bu uygulamaya gönderide bulunmanız ve formatlamanıza müsaade edilir...
Resim
Resim ....Resim
name
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen name »

Bir kaç ay önce bende bu konuyla yoğun bir şekilde ilgilendim ve delphi içinden problemsiz bir şekilde bu işi yaptım. Peki nasıl?

Repor bileşeni olarak fastreport kullandım
- İlk olarak bu bileşenin export özelliğini kullanarak rapor'u bmp formatında programın çalıştığı dizine kaydettim.
- Bu bmp'yi indy ile html mail olarak oluşturduğum mesaja ekledim.

Fax olayıda aynı sadece, tpapro fax kendi formatı olan apf dosyalarını gönderebiliyor. Yani rapor'u bmp'ye export ettikten sonra fax bileşeninin export özelliğini kullanarak bu bmp'yi apf formatına conver ediyorum.

Eğer istersen daha sonra örnek yollayabilirim. (ki isteyeceksin :D :D )

Bu arada programımın link'i aşağıda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim. Muhasebeciler için beyanname yazım ve basım programı.
http://www.penos.net/download/B_2004_02_25.exe