Jim Starkey artık mysql 'de.

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
onaydin
Üye

Mesaj gönderen onaydin »

Kullanıcı avatarı
Terminator
Üye

Mesaj gönderen Terminator »

Burada ilginç ve şaşırtıcı bir görüş yok...
adam 25 terabytelık müşterimiz mysql kullanıyor diyor ama inndodb kullanıyor demiyor. ISAM olduğu kesin.
innodb yi mysqle ekleyeli daha 1-2 yıl olmadan, bu süre zarfında 25 TB lik
bir hacme mi ulaştılar sence.. eğer öyleyse vay hallerine.
Yıl 2004, Mysql ACID olmaya çalışıyor, ve bunun için MGA mimarisini kopyalayan ve SQL arayüzü olmayan innodb engineini kiralıyor.
Yıl 1984, G(db)rotonlu jim amca Interbasei piyasaya veriyor.
dünyada eşi benzeri yok, önerdiğinde alaya alınan sistem.
işte kendi ifadesiyle, aklına gelen bazı ilkler bu piyasaya kazandırılan:

We were the first database with
MGA
heterogeneous connectivity,
two phase commit,
cascading triggers,
user defined functions,
event alerter,
blob filters,
array support,
bitmapped btree index,
bidirectional multi-vendor gateways...

Yıl 2006, oracle, hızlı web uygulamaları sayesinde tabana yayılıp büyüyen
ve ciddi bir RDBMS olma yolunda mantıklı adımlar atan MySQLi elegeçirip
müşteri oranıyla tekrar tekel olmaya çalışıyor. innodbyi satınalıyor.
neden alıyor: ya kendi mimarisi moktan ve devrim yapmaya çalışıyor,
ya da rakibini boğazlamayı iyi biliyor. berkleydb yi de satınalıyor.
Mysqlin yakında sözleşmesi doluyor ve innodbyi kullanamayacak ya da kullanabilmek için oraclea kuma olacak. oracleın bu teklifini kabul etmiyorlar, çünkü zaten bu tip sistemlere başkaldırı olarak doğmuş bir sistem. informixi satınalan IBM naapmıştı?
Borlandın satacağı interbasei yedirmezler mysqle zengin akbabalar.

fanatik düşünmeyi bırakıp, taktik, teknik ve stratejik düşünmeyi öğrenmelisiniz. programcı olmakla kapitalist ekonomi çarklarının uzmanı olmak farklı şeylerdir.
Firebird Foundation Member #208
http://www.firebirdsql.org
onaydin
Üye

Mesaj gönderen onaydin »

25 terabytelık müşterimiz mysql kullanıyor diyor ama inndodb kullanıyor demiyor.
http://www.mysql.com/why-mysql/case-stu ... estudy.pdf
Ne kullandıklarını açık açık söylüyorlar. Bu konuyla ilgili birkaç makale daha var, clustering ile ilgili sitesinde demo videolar mevcut bir bakın isterseniz.
Kullanıcı avatarı
Terminator
Üye

Mesaj gönderen Terminator »

onaydin yazdı:
25 terabytelık müşterimiz mysql kullanıyor diyor ama inndodb kullanıyor demiyor.
http://www.mysql.com/why-mysql/case-stu ... estudy.pdf
Ne kullandıklarını açık açık söylüyorlar. Bu konuyla ilgili birkaç makale daha var, clustering ile ilgili sitesinde demo videolar mevcut bir bakın isterseniz.
Bu dökümanda açık açık söylenen nedir onaydin?
nerde yazıyor ACID mimari, transaction? neresinde söylüyor innodb
engine kullandığı?
clustering yapmış olması, innodb kullanıyor olması demek mi?
bu döküman 2005. Mysql5 çıkar çıkmaz bu projeyi yapıp 8TB sistem mi
emanet ettiler?
8TB, 25TB dosyalar RDBMS ile yönetilemez demiyorum, gayet güzel yönetilir buradaki gibi uygun donanım ve ağ mimarisi kurarak.
günde 1 milyar querye cevap veriyormuş bu koca yatırım... nesi ilginç?
bizde de vasat serverlar günde milyonlarca querye cevap veriyor hem de web kullanıcılarınınki gibi light queryler de değil.
bir web query acaba kaç rowun terminale fetch edilmesine sebep olur?
10 mu 100 mü 1000 mi? üstelik bu rowlar clienta doğrudan da gönderilmiyor, HTML koduna gömülüyor, yani serverside bir operasyon.
bir web projesinde 10 bin kişi aynı anda 100 kayıt fetch ettirse bile
bir LAN client/server uygulamasında aynı anda 100 kullanıcı birden onbinlerce kaydı okumaya ve browse etmeye, raporlama için clienta çekmeye kalkıyor.
bir veritabanın okuma ve iletme performansı genelde disk ve BUS band performansına bağlı bir durumdur, bildiğin hangi internet bağlantı band genişliği bu sistem performansının üzerinde çalışıyor da, sistemler bu bandı aşamayacak kadar zayıf bilgi üretebiliyor?
diskten saniyede 50-100 MB veritabanı okuyabildiğim bir sistemde hangi
internet bağlantısı benim ürettiğim bu bilgiden hızlı davranıp beklemek durumunda kalacak?

Bu tartışmayı uzatmak istemiyorum, MySQL belki de ddiğin gibi olağanüstü bir sistemdir de, yeşillik olsun diye başka sistemlere, uzmanlara para ödeyip piyasasını daraltma amacı güdüyodur.

Artık foruma girmiycem bilgin olsun, daha oturup tartışmak isterdim ama vaktim yok.

kolay gelsin.
Firebird Foundation Member #208
http://www.firebirdsql.org
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

Re: Jim Starkey artık mysql 'de.

Mesaj gönderen sadettinpolat »

Jim Starkey mysqlden ayrilmis

Firebird-Architect mail grubuna gonderdigi "yeniden buradayiz" baslikli mesajinda mysql firmasindan ayrildigini belirtmis. NimbusDB adinda kumeler uzerinde calisan ve bugune kadarki mevcut veritabani yapilarindan cok daha farkli bir yapiya sahip olan yeni bir veritabani gelistirecegini belirtmis.
http://tech.groups.yahoo.com/group/Fir ... sage/10184
"Sevmek, ne zaman vazgececegini bilmektir." dedi, bana.

---
http://sadettinpolat.blogspot.com/
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

Mevzuyu taraftar tartışmasına döndürmeye gerek yok herkeş istediğini kullansın hepsi yapıyor aynı işi, iyi veya kötü, hızlı veya biraz daha yavaş, sonuçta tanınmış VT leri hepsi kaliteli...kendilerine göre artıları eksileri olacaktır elbet...artık yeni sistemler ile de hız sorunu çok önemli olmayacaktır...MySQL de SUN'ın elinde var olan itibarını dahada güçlendirecektir...FireBird de gelişimini sürdürecektir...bunlar artık öksüz kalacak değildir.
Ben bide Advantage'ın hali ne olacak diyorum :) hiç kullananız var mı...ben performansında baya memnun kalmıştım ama türkiyede fazla yeri yok heralde...
shadowmann
Üye

Mesaj gönderen shadowmann »

Bildiğim kadarıyla advantage i sybase aldı. Bir de fts de i ve ı karakterinde sorun çıkıyordu. Son olarakda dikkatimi çeken bir şey self refenced tree de advantage kullandığımda firebirde göre takılmalar olmuştu.
Her zaman bir vâmuk-i azra olur alem bu ya,
Nev-be-nev efsaneler peydâ olur alem bu ya,
Kabz u bast kıl tefekkür aleminde ey gönül,
Vakt-i sermânın sonu, vakt-i germân olur alem bu ya...
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Jim Starkey, innoDB yerine mySQL için yeni bir motor geliştirecekti. Akıbeti ne oldu acaba? Geliştirdi mi?

İşin açıkcası Sun'ın almasından sonra, böyle bir ayrılma bekliyordum ben.

Kolay gelsin.