Firebird ve arkasından gelenler..

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
Terminator
Üye

Firebird ve arkasından gelenler..

Mesaj gönderen Terminator »

Selam arkadaşlar,
ben yeni üyeyim ve eski konulara da bir göz attım kısaca...
Normalde yerli forumlara-halkıma adapte olamadığım için girmiyorum ama buraya Kuri sayesinde katıldım.

Firebird kullananlar neden manyaklaşır ve fanatik hale gelir, gözü başkasını görmez biraz açayım istedim.

1. Ticari Firmalar neden FB tercihinde geri kalıyor:
Ticari firmalar, yaptıkları kötü tasarım-yapılanma-uygulamaların bedelini
ödetebilecekleri, sorunlarını bir şekilde çözüm ürettirebilecekleri ticari muhatap isterler. bu, beceriksizlikleri yüzünden ortada kalma korkusunu yenmek amacıyladır. SAS, DAP vb gibi neyi nasıl yaptığını bilen, işin uzmanlarıyla çalışan firmalar ise, cevheri keşfetmiş ve korkmadan kullanmaktadırlar, yarınlarda ellerinde çok büyük ekonomik avantajları olacaktır bu. Anketteki Netsis neden MSSQL kullanıyor sorusu mesela:
netsis, btrieve kullanıyordu, sonra btrievein üzerine yazılan yamalı bohça ve işe yaramaz pervasivesql kullanmaya kalktı felç oldu çok zaman ve kaynak kaybetti, ve güçlü bir ürüne ve firmaya sığınmak zorunda kaldı.

Önümüzdeki yıldan itibaren tüm dünyada FB'e geçiş patlaması olacak belirteyim.

2. Firebirdü kimler tercih eder:
Kesinlikle işini bilen, mesleğini bilen, seven, olaya hakim uzmanlar.
FB amatörler için bir tool değildir. yanında cicili bicili wizardlar, GUIler,
rengarenk kitaplar, dökümanlar, büroşürler gelmez. Hatta digital
dünyayı yanlış tanımışsanız, ezbere biliyorsanız, temelsizseniz adapte olmakta çok zorlanırsınız. Ama ben öyle uzmanlar tanıyorum ki,
sadece basit bir FB'e özgü özellik yüzünden FB'e aşık oluyor, kopamıyor.
Mesela ben de FB'e 92 yılları civarı (o zamanki adıyla Interbase) benzeri olmayan Event özelliği ve küçücük çekirdek mimarisi nedeniyle aşık olmuştum. Tanıdıkça hayranlığım daha çok arttı, üstelik ben FB'e dbase,paradox, record manager gibi sistemlerden geçmedim, oracle, informix, sql/370 gibi tecrübelerden geçtim. Ve bir sistemde baktığım ilk şey sağlam mimaridir. çürük mimari kaotik büyüme ve hantallıktır. Hiçbir zaman bir ürüne o komut var mı bu komut var mı şeklinde yaklaşmadım.

FB yeni bir sistem değildir, tek kişi tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiş bir sistemdir, ve temeli 1970 li yıllara dayanır.
DEC Programcısı Jim Starkey amcamız yazmıştır. kendisi şu anda yine
FB 3 altyapısını tek başına yazmıştır ve Vulcan olarak önümüzdeki günlerde çıkacaktır. FB ün DISK üzerindeki mimarisi ilk günkü şeklindedir,
geliştirilen sadece dosyayı süren yazılımdır ve güçlenen kaynaklara paralel olarak genişletilen sahalardır.

FB kaotik gelişen bir RDBMS değildir, compact yapısını her zaman korumuştur. slient modda kurulumu 1 saniye bile sürmez, interaktif moddaki hız ise sizin reflexlerinize ve mouse response hızına bağlıdır.

İşte FB ün dünyaya kazandırdığı ilklerden bazıları:
MGA(record versioning),
heterogeneous connectivity,
two phase commit,
cascading triggers,
user defined functions,
event alerter,
blob filters,
array support,
bitmap btree index: clustered index ve balanslamaya ihtiyaç duymayan doğal avantajlı yapı
bidirectional multi-vendor gateways...

Merak eden varsa başka yönlerini ve tarihçesini de anlatabilirim...

Gelelim diğer sistemlere:
MSSQL: sysbase den satınalınan kod üzerinden geliştirilmeye çalışılıyor
büyük hantal ve mimarisi karmaşık. recordları read lockdan kurtarmak için 2005 versiyonunda record versiyoninge geçiyorlar. çünkü ekiplerinde
eski interbase firması mühendisleri de var.
kurmak, ayarlamak, yaşatmak kaç saat sürüyor bilemiyorum, hayat kısa, ömrümü böyle şeyleri yaşatmak için harcayamam, üstüne bi de para veriyorlar.. ben o kadar zengin değilim.

Oracle: uçmaya çalışan hipopotam.
kurulduğu sisteme(düzgün kurabilirseniz) yayılır, abanır apışır kalır,
kurmak bi dert yaşatmak bi dert, uninstallu hiç denemeyin, sistemi temiz yeniden kurun daha iyi. record versioning değil page versioning yapıyor,
bir sürü dosya açıyor, bütün sistem kaynaklarına sülük gibi yapışır.
kazayla db dosyaları dışında transaction loglar undo vs dosyaları da bozulursa size digital şenlik çıktı demektir. Oracle kullanmak akrep nalanla flört etmeye ve ileri gitmeye benzer diyebilirim.

MySQL: bırakın onun SQL i olsun, ondan size hayır gelmez.
RDBMS bile sayılmaz. RSBMS olabilmek için innodb çekirdeğini kiraladı
ama oracle onu da satınalıp yolunu tıkadı. MySql de ACID yok,
bir sürü format ve standartsızlık var. ISAM record manageri üzerine yarımyamalak yazılmış SQL fonksiyonları diyebiliriz kendisine.
SQL cevaplarının doğruluğu sizi ilgilendirmiyorsa, sınırlarınız ACIDe gelmediyse güle güle kullanın.

sysbase: MSSQL'in yeşili.

ingres: en eski RDBMS, çok iyi ve kullanışlı olsaydı oracle a bile geçilmezdi, oysa en az yaygın sistemlerden biri.

DB2: IBM marka DB, parası olan, ibm mühendislerini kiralamak isteyen zenginler kullanabilir. unidirection index kullanır FB gibi. bazı açılardan hızlı olması ondan.

PostgreSQL: FB mimarisine en yakın DB(MGA), ama 90 lı yıllarda çıktı, büyük hantal ve FB kadar rahat bir linsansı yok. FB karşısında hiç şansı yok. FB ü fanatik uzmanlar geliştiriyor, diğer sistemleri ise paralı uşaklar.
serkan
Üye

Mesaj gönderen serkan »

hocam hoş geldin pir geldin maşallah..eline emeğine sağlık..şu yazını yazdırıp çerçeveleteyim diyom sonra mssql ve mysql fanatiği arkadaşlara göstereyim cevapları olursa sanada yazarım elçiye zeval olmaz...
başarılar...
highmemo

Mesaj gönderen highmemo »

Terminator oncelikle hoş geldin. Hoş bir giriş yapmışssın.

Söylediklerine büyük oranda katılıyorum.

Benimde eklemek istediğim bir kaç nokta var.
Örneğin
Interbase 5.1 ile geliştirdiğim bir multi-user uygulama
2000 den bu yana yani yaklaşık 6 yıldır. Tam performans çalışıyor.
Çok şükür bir kere bile bozulmadı. Ve devir falanda yok :lol:

RDMS ilk IB ile başlamıştım. Çok ii oldu. Firebirde henüz geçiş yapmadım.
Ama gelişmelerini takip ediyorum. Yeri gelince kullanacağımı biliyorum. IB de olan eksiklikler FB ile tek tek zamanla kapatılıyor.

Yanlış hatırlamıyorsam IB için yaratıcısı olan Jım Starkey'in bir söyleşisinde IB yi sağlam sistemler için geliştirdiğini söylüyordu.
Yani elektrik kesintisi olamayan, donanımları uyumlu çalışaan serverlar için.

Güvenlik konusunda ise Güvenliği işletim sistemine bıraktığını söylemişti.
Yani parola koruma, şifreleme yi bu yüzden koymadığını. Sadece end user lar için bir giriş şifresi masterkey dışında.

FB için tam bilemiyorum varmı şu an ama, IB için güçlü GUI tool lar yetersizdi, beraberinde gelenler çok ii değildi.
3 ncü parti toollar kullanıyordum. Ha bu arada IBAdmin çok başarılı bir tool.

Ayrıca benim istediğim bir DB deki en önemli özellikler:,
Çökme koruması dolayısıyla veri kaybı olmaması, hızlı, simple olması.
ve uyumlu olması(windows, linux vb. gibi sistemlerde çalışabilmesi).
Ve ne kadar provider o kadar sosyal.

Sonuç olarak IB olsun FB olsun iyileştirmeleri her zaman bekliyoruz.
ORA, MSSQL,DB2 ise kötü yanları olmasına rağmen bence yinede başarılı DB ler olarak görüyorum.
Yoksa bu kadar tercih edilmezlerdi. Unutmayalım dünyadaki bir çok büyük şirket bünyesine ORA, MSQL, DB2
kullanıyor. Bir sebebi olmalı, dikkatinizi çekerim.

Salıcakla kalın.
Kullanıcı avatarı
musti
Üye

Mesaj gönderen musti »

Ortalık kızısacak gibi geliyor
Sebep sysbase olabilir.
Bekleyip gorelim kulturumuz artsın vay allah sizden razı olsun

fahrettin abiye saygılar.
Kullanıcı avatarı
Terminator
Üye

Mesaj gönderen Terminator »

Ora kıl 1976 dan beri var ve elinde her türlü maddi ve sosyal imkan var olmasına rağmen neden çekici gelmiyor? çok güzel ve başarılı oldugu için mi?
türkiyede en yaygın en kolay ticareti yapılan otomobil şahindir mesela, bu, en iyi arabanın şahin olduğunu mu gösterir?

Interbase in şanssızlığı uzun yıllar ihmal edilmesiydi. yani borland uzun yıllar interbase mimarisine hakim olup geliştiremedi, yeterli kaynak ayırıp üstüne gitmedi. yani şans eseri ashton tate üzerinden eline geçen bir sistemin kıymetini bilemedi. zaten çöküntü dönemine girdi philip khandan sonra borland. şu anda microsoftun yan sanayisi ve yatırımı gibi çalışıyor. zaten önemli bir hissesi microsoftun elinde. interbasei borlandda geliştirenlerin bile çoğu jim amcanın eski personeli.

FB çok gelişti son yıllarda, Jim amca o sohbetinde 1980 başlarındaki bilişim dünyasından bahsediyor, bugün ihtiyaç ve gerçekler farklı ve
buna uyum sağlamak gerekiyor. Kendisi çok ileri görüşlüdür.
Şu anda FB e secure connection ekledi ve şifreli ve comprasyonlu db üzerinde çalışıyor.
FB ü felç eden asıl sorun, çirkin C kodu, optimizer deki borland hataları ve foreign keylerdeki duplicate index sorunuydu ve FB 2.0 ile halledildi. bir de SMP desteği önemliydi o da vulcanla halledildi ve 32 ve 64 bit tek bir
code mimarisi sağlandı. borlandın bozduğu kodlar C++ olarak yeniden yazıldı. bundan sonraki gelişmeler çok hızlı ve tek bir code mimarisi üzerinde yapılcak, zor olan kısım aşıldı, artık yenilikler eklenecek ve
diğer sistemlerin eklerken biyerlerini yırttıkları bir özelliği FB kasmadan
sahip oluyor çünkü yapısı bu şekilde. çünkü geliştiricileri karmaşadan ve tutarsızlıklardan nefret eden insanlar. jim aslen bir matematikçi mesela.

Dikkat ederseniz IB/FB visual C ile geliştirilmektedir windows ortamı için
(linux ve diğerlerinde GNU ve forte vs)
bu da ürünün borlandla bir ilgisi olmadığını açıkça göstermektedir.
çünkü visual C jim amcanın tercihiydi uzun yıllar önce, ve borland ürünü
kendi C derleyicisine bile aktarmayı beceremedi, rakibinin derleyicisini kullanmak zorundaydı. IB yi open source yapmadaki amacı da
üvey çocugunu klise avlusuna bırakmaktan farksızdı. kurtulmaya çalıştı
ama büyük talep ve ilgi karşısında şaşırıp tekrar ticari yaptı.

Bir ürünün ticari başarılı olmasıyla bilimsel başarılı olması farklı şeylerdir.
Ora ve diğerleri bir sürü mimari sorunlarını kapatacak yama çözümleri
ekstra bir özellikmiş gibi kakalıyor müşterilerine ve cahil bilişim meraklılarına.

FB ilk günden beri record versioning yapmaktadır. hiçbir yazan okuyanı okuyan da yazanı locklamaz. transaction isolation sistemi mükemmeldir.
interactive çalışan ilk RDBMS dir FB, yani eventlarla server da clientlara olay mesajlarını iletir.
Diğer sistemlerin avantaj gibi görünen yanı, bir sürü fonksiyon ve özellik eklemiş olmaları. alt yapısı çürük mimari üzerine bir sürü fonksiyon ve özellik. kullanıcı var ve çalışcak sanır, kullanır ve çuvallar.. çünkü
bakar ki bunlar bir biriyle çelişkili, hepsi rahatça kullanılamıyor, sadece
var, nasıl var, ne kadar var kullandıkça öğreniyor geliştiriciler..
ve bir batağa saplanıp kalıyorlar, geri dönüş zor, dere geçerken at değiştirilmez...
Kullanıcı avatarı
musti
Üye

Mesaj gönderen musti »

hiihihihi ora kıl sevdim bunu kıl ha hihihihi
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

@Terminator hocam bu yazıları yanlış yere mi yazdın ne :wink: Ağzına sağlık tam makalelik bir derleme olmuş :)
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

valla @recep abiye katılıyorum. ağzına klavyene beynine sağlık daha ne diyim.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

Nerelerdeydin sen @Terminator? :) Eline sağlık. Bunları makaleler bölümüne derlersen harika birşey olur.
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Boşuna OSSSSSS çekmiyoruz arkadaşlar :)

Ellerine sağlık Terminator'um Ali'm :) Alim güzel oldu Aaaalim :) Bilge adam :)
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
Hakan Can
Üye

Mesaj gönderen Hakan Can »

Biraz muhalif olacak ama bir kaç sorum ve görüşüm olacak.

Şu an FireBird bedava. Ben dahil bir çok kişinin temel tercih nedeninin bu olduğu kanaatindeyim.

Peki ilerde FireBird'ün de gözü açılıp, allem edip kallem edip, vay şartlardı vay martlardı diye iki mazeret uydurup ben de artık paralıyım dediğinde; bu FireBird sevdası ne olacak?

Ben FireBird'ün bir noktadan sonra paralı olacağına inanıyorum.

Bir zamanlar Delphi ilk çıktığında en büyük üstünlüklerinden bir tanesinin de BDE (Borland Database Engine) olduğunu söylüyordu. Şimdi BDE nerede kaldı. Borland DbExpress kullanın diyor ve bir sürü üstünlükten bahsediyor. Yani dün ak dediğine bugün kara diyor.
Ben bunların arkasında maddi çıkarlar olduğunu düşünüyorum.

Diğer bir konu da; FireBird'ü diğer veritabanlarıyla kıyaslarken diğer veritabanlarına baya bir haksızlık ediyorsunuz gibi geliyor.
Bu yaptığınız kıyaslamalar mutlaka doğrudur. Ama küçük veritabanları için.

Binden fazla (1.150 kadar) tablodan oluşan 2 küsür gigabytelık bir FireBird veritabanına sadece bağlanmamın 17 dakika sürdüğü tecrübelerim oldu (1.2 GigaHertz, Pentium III, 512 MB RAM).

Mahkemelerde karşıt görüş belirten hakimler gibi oldu ama sonuçta bu forumdan faydalanan birçok insan var ve yanlış verilen kararlardan dönmekten şahsen bana gına geldi.

Herkese iyi çalışmalar.
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

Firebird ileride bir gün paralı olsa bile, (ki bunun şartları çok da kolay değildir ileride bahsedeyim) paralı olmasından bir önceki sürüm muhakkak ki özgür yazılım olacaktır ve kodları da açık olacaktır. Bundan sonra başka geliştiriciler bu koddan geliştirmeye devam edecektir, hiç şüpheniz olmasın.

Geçenlerde meşhur güvenlik tarayıcı yazılımı Nessus'u geliştiricisi paralı hale getirdi. Ancak bir önceki sürümü başka birisi geliştirmeye devam edeceğini açıkladı. Dolayısıyla Nessus'un kendisi ücretli, ancak bir önceki sürümden devam edecek olan proje ücretsizdir.

Bu tip projelerde, projenin ücretli hale gelebilmesi için Firebird koduna, desteği olmuş olan bütün geliştiricilerin onayının alınması gereklidir. Bir tek kişi çıkıp da, ben ücretli olsun istemiyorum dediği takdirde açık kaynak olarak devam etmeye mecburdur.

Firebird'ün ücretli olmasından çekinilecek bir taraf olmadığını dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.

Herkese kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

Mesaj gönderen selimr »

ben bu tür açık kaynak kodlu projelerin bundan sonra dahada hız kazanacağı düşüncesindeyim..

yani sonraki dönemde FB paralı olsabileki çok zor; arkasından başka geliştiricilerin buna FC olarak devam edeceğine eminim..
Kullanıcı avatarı
selimr
Üye

Mesaj gönderen selimr »

açıkçası terminator hacamızın bu yazısından sonra ben tartışmanın biraz kızaşacağını düşünmüştüm..

çünkü bazı arkadaşlar projeler büyüdükçe fb nin yetersiz olacağını sysbase veya ora kıl ın daha iyi olacağını yazmışlardı daha önce..
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

musti yazdı:Ortalık kızısacak gibi geliyor
Sebep sysbase olabilir.
Bekleyip gorelim kulturumuz artsın vay allah sizden razı olsun

fahrettin abiye saygılar.
Ortalığın kızışma ihtimalni görmüyorum... Zira Terminator arkadaşımız ayağının tozu ile güzel bir giriş yapmış... Belki söyledikleri o veritabanını kullanan kişile tarafından ağır olarak algılanabilir... Fakat meseleye duygusal bakmaya gerek de yok... Hiç bir veritabanına ortak olmadığımıza göre fanatiklige gerek de yok.. Ha bir de zaten ben Sybase kullanıyorum. Terminator de sybase den bahsetmemiş zaten... :o sysbase var ama isim benzerliği herhalde....

Şu ana kadarki projelerimde interbase ve sybase kullandim... Fakat yoğun olarak sybase i tercih ettim ve hala da ediyorum... Fakat bu durum ömür boyu böyle sürecek diye bir şart yok... Firebird in hızlı ve emin adımlarla gelişimini de izliyorum... Sybase üzerinde yapabildiklerimi firebird üzerinde yapabileceğimi görüp bundan emin olduğumda Firebird e de geçebilirim... Bu geçiş kararım da Firebird un ücretli olup olmamasından bağımsız olur... Yani firebird belki bir gün paralı olabilir. Ama Oracle kadar pahalı olmayacağından eminim bu nedenle de eğer ücretinin karşılığını size verecekse paralı olması çok da önemli değil. En azindan şu an bulunan versiyonları ücretsiz ve bu verisyonların altından kalabileceği projelerde ömür boyu ücretsiz veritabanı olarak firebird kullanabilceğimiz kesin.... :) Bir de en şuna inanıyorum. Kod bir kere açıldıktan sonra yüksek üdretler talep etmek pek mumkun olmaz. Yani bir gun firebird paralı olursa bedava olan son versiyonunu alıp ustune geliştirmeye devam eden birileri çıkar kanaatindeyim... Belki bunlar da biz oluruz :) ...
* http://www.fahrettin.org Manzara Fotoğraflarım... :)
* http://delphiturkiye.gunduz.info Seminerler... ;)
* http://www.hakmar.com.tr Kalite bir haktır... 8)