Şu anda daha çok hangi veritabanını kullanıyor sunuz?

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.

Anket 06 Tem 2003 03:46 tarihinde bitecek

Interbase/Firebird
44
30%
Oracle
9
6%
Sysbase
2
1%
SQL Server
28
19%
mySQL
11
8%
DB2
3
2%
Paradox/dBase
33
23%
dbIsam
1
1%
Easy Table
1
1%
Diğer
13
9%

Toplam oy: 145

Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

şu anda mevcut projeleriniz içinde daha çok hangi veritabanını kullanıyorsunuz. Ben geçen senelerde daha çok Oracle ve SQL Server ile yaparken, şu anda tüm projelerim Interbase. Bedava olması büyük avantaj.

Siz hangi veritabanını kullanıyor sunuz, + memnun musunuz?

Teşekkürler.
En son mussimsek tarafından 14 Tem 2004 02:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
yskilic
Üye

Mesaj gönderen yskilic »

paradox kullanıyorum gayet iyi bazı eksiklikler var onlarıda kodla halletmeye çalışıyorum. paradox 8 çıktımı çıkacakmı bilmiyorum ama çıartacak olurlarsa bu sorunları halledeceklerini sanıyorum.

interbase merak ediyorum ama hiç bilmiyorum. onuda yakında öğreneceğim inşallah.
Y.S.K.
Yazılım Sistemleri
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

paradox 8 çıktımı çıkacakmı bilmiyorum ama çıartacak olurlarsa bu sorunları halledeceklerini sanıyorum.
Merhaba,

Borland uzun süredir BDE'yi geliştirmiyor ve artık geliştirmeyeceğini açıkladı.

Paradox'la ilgili en son bildiğim Corel firmasına sattıkları. Ancak son surumu nedir bilmiyorum. Corel Microsoft'un Ofis paketi içinde Access veritabanı dağıttığı gibi onlarda Paradox dağıtmak için almışlardı ama noldu bilmiyorum. Kısacası Paradox 8'i unutun :?

Kolay gelsin.
hakkus
Üye

database

Mesaj gönderen hakkus »

merhaba
şimdiye kadar pdox kullandım ama firebird üzerinde çalışıyorum son günlerde, çalışmaktan kastettiğim dökümanlarını okuyorum.
saygılar
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

Ben de çalıştığım şirket SQL Server Kullandığı için mecburen SQL Server kullanıyorum. Kullanışlı ve kolay. Ama eğer bu işten ayrılırsam (yaklaşık bir sene sonra olacak inşallah) ve başka bir yerde işe girmez de kendim program yaparsam interbase kullanmayı düşünüyorum(hiç bilmiyorum). Şimdiden başlasam mı acaba :D Türkçe döküman varmı bildiğiniz güzel yer? Mustafa Bey hazırlıyor, onu biliyorum :)
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

Agirlikli olarak Sybase kullanmakla birlikte Interbase kullandigimiz projelerimiz de var.

Sybase Adaptive Server Anywhere tek kullanicili veya ag uzerinde 50 kullanicili sistemlere kadar rahatlikla kullanilabilen ayrica tasinabilir poket pc'lerde de calisabilen bir veritabani.

Uygulama gelistiricilere sagladigi imkanlar cok iyi. Su kadarini soyleyebilirim ki bir cok konuda barindirdigi fonksiyonlarin adedi nerede ise Delphi'deki kadar fazla. Mesela bir query icinde tarihlerle ilgili ihtiyac duyabileceginiz butun fonksiyonlari barindirmakta bu yuzden bir cok kompleks sorgulamalari basit select cumleleri halinde alabiliyorsunuz. Statement level degil row level trigger destegi var.
Yonetim araclari guclu ve ODBC uzerinden de Delphi ile oldukca hizli bir sekilde calisabilmektedir.

Kolay gelsin....
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Hangi DB

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Merhaba Fahrettin Bey,

Çalıştığımız firma MS SQL Server kullandığı için biz de onu kullanıyoruz ancakk kendi yaptığım projelerde FireBird (InterBase'i) tercih ediyorum, lisans problemi oluşmaması için.

Ayrıca fena da değil, hız, güvenirlik vs gayet iyi ancak toolar konusunda biraz sıkıntısı var. Bunu da DatabaseWorkbench isimli bir tool ile halledebiliyoruz. Tavsiye ederim.

Kolay Gelsin.

Kuri
Kullanıcı avatarı
ALUCARD
Üye
İletişim:

advantage

Mesaj gönderen ALUCARD »

iiii de arkadaşlar ben advantage veritabanı kullnıyorum gayette iyi çalışıyor server-istemci olarak ta iyi çalışıyor tek dezavantajı ucreti.
deneyin inanıyorum sizde beyeneceksiniz...

kusura bakmayın ben bu fikrimden vazgeçtım...
En son ALUCARD tarafından 28 May 2004 04:10 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
husonet
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen husonet »

Arkadaşlar ben Acces kullanıyorum. İnternet işlevli uygulamalar için güzel ama 10.000 kayıt civarına gelince kasılıyor zaten katagori içinde bile yok zannedersem database sınıfına almıyorsunuz. İnşallah bende Interbase veya Firebir'de gececeğim.

Gazete manşetleri
* DİKKAT :Lütfen forum kurallarını okuyalım ve uyalım...!
* Warez,crack vs. paylaşımı kesinlikle yasaktır.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Merhaba,

hocam bir ara linklerini vermiştim. 50'nin üzerinde Delphi ile çalışabilen veritabanı var + her gün yenileri ekleniyor buna. Hepsini listeye ekleyebilmem mümkün değil. En çok kullanıldığını düşündüğüm, gördüğüm veritabanlarını listeye eklemiştim. Geri kalanlar içinde Diğer isimli bir seçenek eklemiştim.

Yeri geldiğinde Access'te çok iyi işler yapabilir.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

@husonet ile tercihim aynı. :) Ben de ADO kullanıyorum. :o

- Local projelerde kod yazdığımdan Access'i tercih ettim. :)

- AdoQuery ile dynamic veritabanı düzenleme (Field : ekle/çıkart/boyut değiştir/tip değiştir) konularında oldukça pratik sahibi oldum. (bkz.DivXTurk programı) 8)

- Veritabanının sürüm bazında ileriye ve geriye dönük uyumu sözkonusu olduğundan çok şey öğretti bana.

- Artık yavaş yavaş lisans problemine karşı FireBird (InterBase) için araştırma yapmaya başladım. Yeni projem için (WMF katalog) 300.000 kayıt işlemek kolay değil. kendi adıma, Ado (MSAccess) yakında emekliye ayırıcam.
:cry:
Resim
Resim ....Resim
ASE
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ASE »

Ben projelerime paradox ile başladım her delphi kullanıcısı gibi. Daha sonra access kullandım. Ama şu an advantage ile çalışmaya devam ediyorum. Kullanımından gayet memnunum. Architech ile hemen bütün istediklerimi yapabiliyorum. Bir de türkçe arayüz mevcut. Yerle kullanımı ücretsiz. Denemekte fayda var. (Bence)
Allah'ım!...
Yol boyunca bırakma elimi...
Düşerim sonra...

ASE YAZILIM
ardahan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ardahan »

nedir bu firebird yaaa ben bu yazılımcıları anlamıyorum bazen illa bir şeye keçi inadı gibi tutuluyorlar.

madem free bir şey arıyorsunuz msde kullanın kolaylıkla sql server a taşırsınız işi büyüttünüz o zaman sql server oyuncağını babaların babası oracle a taşıyın.

Varsa yoksa ORACLE (Oracle DBA olduğum anlaşılıyor mu :))
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

ardahan yazdı:nedir bu firebird yaaa
görülen ilgiyi hakediyor da ondan. Maalesef her şirket Oracle alacak kadar zengin değil. NASA gibi dünya devi şirketler bile Oracle'ın pahalılığından yakınıp ufak çaplı projelerini mySQL'e taşımışken :)

MSDE güzel fakat yine küçük çaplı projeler için uygun. Bazı kısıtları var, mesela 5 kullanıcı ve 2 GB gibi. Ayrıca serbestçe dağıtabilmek için Visual Studio lisansınız olması lazım (eğer son zamanlarda değiştirmedilerse). Bu da yine lisans parası demek.

Küçük ve orta çaplı projeler için Firebird/Interbase, Büyük projeler için Sybase, SQL Server, baba projeler içinde istisnasız Oracle.

İyi günler.
ng
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ng »

Ben şu ana kadar paradox kullanıyordum ancak yeni proje için mysql ve biraz da bu siteden etkilenerek firebird'ü indirdim. firebirdü kurdum ancak hala çözemedim uğraşıyorum.