delphiturkiye Eğitim düzenlesin mi?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.

delphiturkiye Eğitim düzenlesin mi?

Anket 29 Ara 2003 02:54 tarihinde bitecek

Evet, eğitimlere katılırım
19
70%
Evet, eğitimlere katılamam
7
26%
Hayır, gerek yok
1
4%

Toplam oy: 27

Kullanıcı avatarı
şimal
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen şimal »

Bende maalesef Istanbul disindan bir katilimciyim... Ama Sairx beyin delphi+interbase hakkindaki engin bilgisinden faydalanma firsati buldum... Msn den konferanslar serisi bicimde dersler aliyoruz... Bende diyordum ki ib ve database hakkinda Sairx bey bir kitap cikarsa... Bende konferasdan tuttugum noltari kendisine duzenleyip versem... Herkes faydalansa...

Herkse kolay gelsin SAYGILAR
DotCom
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen DotCom »

Merhaba ark lar şu ana kadar yazılan tüm fikirleri tek tek okudum , herkez çok istekli herkes bir şeyler üretiyor....

Belki bana düşmez ama bende birkaç madde sıralıyayım dedim.

* Eğitimler Seminer şeklinde ve projeksiyon cihazı ile yapıla bilir.
* Eğitimlerin en azından ufak tefek masrafları karşılaması amacı ile cüzi miktarlarda ücretlendirilmesi makul olabiilir.
* Benim gibi istanbul dışındaki kişiler için vcd çok makul , sebep olarak şu.. ; makale kısmına vereceğiniz bir makale ile vcd den izleyecegimiz bir konu arasında dağlar kadar fark olacagına eminim. projeksiyon cihazı olursa kamera çekimleride çok net olur.

inşallah çok güzel şeyler çıkar ortaya..

kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
safak
Şafak EBESEK
İletişim:

Mesaj gönderen safak »

Sınıfta eğitim dar alanlı kalabilir.
Kitaptan eğitim çok daha yaygın olabilir.
Bende bir çok delphi kitabı var.
Hepsini toplasan bir tane zor ediyor.
Bilmek , anlatmak ve yazmak ayrı ayrı kavramlar.
Kitaplarda bir çok temel yanlış var.
Çoğunlukla beceri kazandırmak yerine, çözüme giden pek çok yoldan sadece birisi ,"bak bunu yap, şunu da yap, oldu" şeklinde gösteriliyor. Problem uzayı ne, bu yol dışında hangi yollar var, hangisi hangi durumda uygun olur? Bir programcının temel becerileri neler olmalı? Bu becerilerin delphi üzerindeki açılımı nasıl? Elimizde hangi araçlar var? Bunlar hangi durumlar için uygun?

Dikkat ederseniz kalın kalın kitaplar, her konuya ucundan azıcık değiniyorlar, ama içinde (güya) her şey var. Bu programcılık işi, "şunu hemencecik yapayım" şeklinde pek olmuyor. Bu tip yürüyüş en başta biraz hızlı gibi görünür ama projeler biraz ilerleyince duvarlara çarpar. Dönüp sağlam yürümek için ne vakit olur ne de kredi.

Kitapta temelden dataya, genelden özele bir açılım etkin olabilir. Ben temel bilgileri aktardıktan sonrai daha ince, özel alan kitapçıkları eklemeyi çok uygun buluyorum. Aksi taktride aynı yazarın delphi 4, delphi 5, delphi 6 gibi kitaplarının yüzlerce sayfası aynı, 20-30 sayfası farklı oluyor.

Düşünüyorum, temel giriş ve ana becerileri verdikten sonra uzmanlık alanı kitapcıklıkları hazırllanabilir. Database kendi başına binlerce sayfalık bir konu. Interbase el kitaplarının kaç bin sayfa olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu kaynakları tekrar etmeyen, bilginin yerini gösteren fakat bilginin kullanımı ve beceri kazanımı konusuna eğilen yaklaşımlar daha etkin olabilir.

Bu konuda yazacak çok şeyim var. Kitap /eğitim projesi başlatılması konusunda yeterli bir kritik büyüklüğe ulaşılabilirse, elimden geldiği kadar destek olmak isterim.
Kullanıcı avatarı
karflake
Üye

Mesaj gönderen karflake »

Merhaba.

Bence böyle bir eğitim işinde makale veya kitap yazımı çok vakit alacaktır. Bunun yerine Screen Capture(ekran yakalama) programları ile görsel dersler de hazırlanabilir. Bu tip bir free programın linkini Mustafa Bey sitede yayınlamıştı. Zaten defalarca yaptığımız bir işi, bir kere daha yapıp kaydetmek daha az vakit alabilir. Ben fikir vermesi açısından basit bir ipucunu görsel hale getirdim. Eğer istenirse bu tip dersler sesli olarak da hazırlanabilir, bu durumda dağıtım ancak cd ile olabilir.
(http://www12.brinkster.com/karflake/dos ... pucu01.zip -622KB, 56K modem ile 1.5 dakikada indirilebilir)

NOT: Maalesef dosya bedava bir yerde durduğu için bant genişliği sınırlaması var. Eğer indiremezseniz, daha sonra tekrar deneyebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
futbolcu
Üye

Mesaj gönderen futbolcu »

Evet. Çok iyi olur da İstanbul dışında olanların başı kel mi? :?
Bence en iyisi bu eğitimin bir ayağını da interaktif eğitim oluşturmalı.
Hem böylece ofis-iş yeri dışındaki belirlenecek bir zamanda eğitim olanağı doğar.

Yani ben kendi adıma ancak böyle katılımcı olabilirim.
Bilgi çoğaldıkça krallar ölür
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

karflake yazdı:Ben fikir vermesi açısından basit bir ipucunu görsel hale getirdim. Eğer istenirse bu tip dersler sesli olarak da hazırlanabilir, bu durumda dağıtım ancak cd ile olabilir.
Merhaba karflake,

ipucu çok güzel olmuş, teşekkürler. Bence ekran biraz daha büyük olsa ve seste olsa mükemmel olacak.

Bu tip bir çalışma ekibi kursak katılmak isteyen olur mu? Belki biraz daha detaylı konuşup bir eğitim ekibi kurulabilir. Gerçekten çok güzel fikirler çıktı. Bu kadar ilgi beklemiyordum, işin açığı.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

Mesaj gönderen gkimirti »

ScreenCam isimli bir program ile masaustu yapılan islemler ve ses kaydı yapılabilmekte idi. programın shareware versiyonu kullanıma acık diye biliyorum sadece sagda solda kendi logoları oluyordu(yeni versiyonları nasıl bilmiyorum)
bu program yada baska ibr program ile kisisel bazda canlı dersler hazırlanabilir
ben bir zamanlar office egitim cd lerinde aynı sekilde oldugunu gormustum
ÜŞENME,ERTELEME,VAZGEÇME
Kullanıcı avatarı
karflake
Üye

Mesaj gönderen karflake »

Admin yazdı:
Bu tip bir çalışma ekibi kursak katılmak isteyen olur mu? Belki biraz daha detaylı konuşup bir eğitim ekibi kurulabilir. Gerçekten çok güzel fikirler çıktı. Bu kadar ilgi beklemiyordum, işin açığı.

Kolay gelsin.
Ben Delphi ile amatörce uğraşmama rağmen bu tip bir ekipte elimden geldiğince, bilgim yettiğince görev almaya hazırım.
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selamlar Arkadaşlar,

Sanırım herkes istekli bu konuda bir toplantı yaparak karar verilsin diyorum. Admin'im Mustafa'm toplantı ile ilgili olarak bir duyuru ve katılımcılar için yer belirleyelim ne dersin? Fahrettin bey Recep Bey sizler de fikir beyan edin. yılbaşından sonra olursa daha iyi olur, zira Yılbaşından önce Konya, Adana ve İzmir'e gitmam gerekebilir (Belki de yılbaşından sonraya kalır ama önce olma ihtimali yüksek.

Kolay Gelsin.
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

uygun... yilbasi sonrasi bu amacla bir toplantı yapılabilir. Bizim ofis ortamı her türlü Delphi etkinligi icin kullanılabilir...
osman_simsek
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen osman_simsek »

böyle bir organizasyonun olması beni epey sevindirdi. tüm mesajları okudum. şu anda muğlada olduğum için istanbulda katılamam ama bahsettiğiniz gibi cd vasıtasıyla bizlere de dağıtılırsa biz de sebeplenmiş oluruz.
herkese saygılar
...[ at, avrat, delphi ]...
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

arkadaşlar eğitim için bir liste hazırlıyorum, hangi konularda eğitim olsun diye. Daha sonra eğitim verebilecek arkadaşlarla konuşup, duyurularını burdan yaparız.

İnşallah ocak ayı içinde ilk eğitimimizi yaparız.

İyi günler.