3. parti bileşen kullanıyor musunuz?

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.

Anket 13 Kas 2003 10:42 tarihinde bitecek

Kullanmıyorum
5
22%
Sadece bedava olanları kullanıyorum
10
43%
Kullanıyorum
8
35%

Toplam oy: 23

Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

bazı 3. parti bileşenler işimizi çok kolaylaştırabiliyor. Ancak bazı programcılar, 3. parti bileşen kullanmaya karşı. Delphi ile gelen bileşenler bana yeter diyorlar. Siz 3. parti bileşen kullanıyor musunuz? Kullanıp, beğendiğiniz 3. parti bileşenleri de yazarsanız sevinirim.

İyi günler.
En son mussimsek tarafından 17 Kas 2003 10:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Merhaba,

benim en çok kullandığım ve beğendiğim 3. parti bileşenler :

1. Devexpress Quantum Grid : çok iyi bir grid bileşeni + beraberinde gelen bileşenler çok iyi. (edit, currecy edit, date edit vs. )

2. Devexpress Printing System : Quantum Gridi zahmetsizce birkaç tıkla yazdırmak için.

http://www.devexpress.com

3. Raize : Görsel yönden güzel ekranlar oluşturmak için kullanıyorum. http://www.raize.com

Ayrıca lazım olursa TurboPower gibi bedava çözümleri de arada sırada kullandığım oluyor. Mesela Async Pro gibi.

İyi günler.
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

Ben ücretsiz olanlarla işimi görmeye çalışıyorum. Belki zaruri bir durum olsa şirket paralı olanlardan alır ama yazılım şirketi olmadığı için ücretsiz kısımlarından hallediyoruz :)

Kullandıklarım:

Rx componenti (En çok kullandığım CurrencyEdit)
TMS InspectorBars (outlook un menusüne benzer menuler)
StringAlignGrid (StringGridden daha gelişmiş güzel bir gird)
DxPack (XP tarzı buton bileşeni)
Bir de barkod gereken durumlarda kullandığımız bir component var.
NightFlight
Üye

Mesaj gönderen NightFlight »

ben 3 parti bileşenlere karşı değilim. Eskiden kendi bileşenlerimizi yazmamızı önerirdim. Bende pek fazla 3 parti bileşen kulanmıyorum. ama şuda bir gercekki delphinin bileşenleri pekte yeterli değil mesela büyük bir proje yazıyorsanız. Bazı bileşenleri birleştirmeniz gerekebiliyor. Mesela editti saga dayama özelliği yok vs.. gibi Ek olarakta zaten delphinin üzerindeki bazı komponentler kısıtlı sürüm onları tamamı için satın almanız gerekiyor.

Ben 3 parti bileşenlere karşı değilim ama kullandıgınız bileşenlerin kodları elinizde olmalı ve siz bu kodlara müdahale edebilmelisiniz edemiyorsanızda çareniz yoksa kullanın :)

NE demişler atın ölümü arpadan olsun :)
Birde ^. parti bileşenlere karşı olan arkadaşlar şunu unutmamalıdır ki delphi 6-7 ile gelen bazı bileşenler eskiden 3 parti bileşenlerdi.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

NightFlight yazdı: Ben 3 parti bileşenlere karşı değilim ama kullandıgınız bileşenlerin kodları elinizde olmalı ve siz bu kodlara müdahale edebilmelisiniz edemiyorsanızda çareniz yoksa kullanın :)
Merhaba,

bu noktada kesinlikle haklısınız. Ben de kodu olmayan bileşenleri kullanmıyorum ve kullanmamayı öneriyorum hep.

Kolay gelsin.
ASE
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ASE »

Abi ben bunları kullanmayı çok istiyorum ama on guard kullanmayı öğrenmeyi çok istedim bir türlü kullanamadım bilmediğim bir şeyi nasıl kullancağım biriler bana bunları kullanmayı öğretebilirmi. apro da işime yarayacağına inandığım bir komponent ama onuda pek beceremedim. hiç bir türkçe dökümnan yok burada bunlarla ilgili dökümanlar paylaşılabilirse ya da örnek uygulamalar gösterilirse işimiz biraz daha kolaylaşacak ona inanıyorum. Allah a emanet olun herkese kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Merhaba,

biraz konunun dışında ancak hocam bu tip bileşenleri bırak derinlemesine anlatmayı, yüzeysel anlatması bile onlarca sayfa makale demek. Şu aşamada bunu temin etmek/yazmak çok güç.

1. Bu bileşenlerin hepsinin de yardım dosyaları ve pdf olarak dökümanları var. Onlardan faydalanabilirsiniz.

2. Mevcut örnekleri inceleyebilirsiniz (examples klasöründe oluyor genelde)

3. Takıldığınız hususları buraya sorarsınız, bildiğimiz birşeyse yardımcı oluruz.

Kolay gelsin.