SQL Serverı nasıl edinebilirim?

MS SQL Server veritabanı ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
efkan
Üye
İletişim:

SQL Serverı nasıl edinebilirim?

Mesaj gönderen efkan »

Herkese merhabalar.SQL Serverda çalışmak ve öğrenmek için SQL Server ı edinebileceğim KANUNEN YASAL bir download vs. sitesi var mı?Bilen arkadaşlar varsa yazmalarını bekliyorum.Herkese iyi çalışmalar...
Bilgisayar Programcısı/Analyst ve Sistem Yöneticisi
Misafir

selamlar

Mesaj gönderen Misafir »

S.a. Muhtemelen Mssql server dan bahsediyorsun...Biliyorsun Lisanslı bir ürün onun yerine firebird kullanmanı tavsiye ederim hem ücretsiz hemde mssql'den özellik ve hız olarak çok daha üstün...Siteyi araştır her türlü bilgi var firebird ile ilgili kolay gelsin...
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

http://www.microsoft.com/sql/evaluation ... efault.asp

120 günlük deneme sürümü.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
efkan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen efkan »

Mx500 tavsiyelerin için çok teşekkürler.Firebird elimde var.Halen bakma fırsatım olmadı.SQL Server 2000'i aramamın sebebi şu ; Elimde bir proje yok.Dolayısıyla herhangi bir insankaynakları sitesine girip , eleman arayan şirketler en çok ne bilinmesini istiyorsa onu öğrenmek gerektiğini düşündüm.Yani boş vakit değerlendirmede deyebiliriz :) Çalıştığım şirketi yeni değiştirdim.Az buçuk SQL Server ı bilsemde , yeni şirketimizde kullanılan yazılım SQL Server da hazırlanmış bir veritabanı.Bu birazda işime saygı olduğu içinde istiyorum galiba.Bireysel projelerimde zaten MySQL kullanmaya çalışıyorum,Firebird ünde burada çok metihini duydum.
çalışmalarınızda başarılar

Mx500'e ve Mustafa Bey'e teşekkürler..
Misafir

Önemli Değil

Mesaj gönderen Misafir »

Zaten önemli olan sql dilini bilmen farklı veritabanlarında az da olsa farklılık göstersede sql dilini ve veritabanı mimarisini bildikten sonra gerisi geliyor...Bende çok iyi değildim bu konularda benim konumuma girmiyorda programcılık ama başladım artık programcılık konusundada bilgi edinmeyi istedim ve Delphiturkiye bu konuda öncülük etti...Öğrendiğim bir çok şeyi bu siteden öğrendim...

Kolay Gelsin
Kullanıcı avatarı
efkan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen efkan »

Evet haklısın.. SQL dilini bende sular seller gibi bilmiyorum.İşime yarayacak kadarını bile bilmiyorum desem belki yeridir.Çünkü komutları vs. hep kitaptan falan alıp kullanıyorum.Bunun sebebide sürekli projeler geliştirmememizden kaynaklanıyor. en basitinden iş yok elimde .. bir şeyleri araştırmak ,öğrenmek yalnızca meraktan ibaret kalıyor.Ancak insan iş yaparken daha bir başka oluyor.Çünkü iş için araştırdığın herşeyi deniyor,çalıştırıyoruz.Ben delphiyi bilipte unutanlardanım.Nasıl unuttun diyorsan ben başladığımda Delphi4 vardı 5 yeni çıkmıştı.Gerçi interface pek değişmediğinden ısınmam kolay oldu.Ben bir dönem öğretmenlik yapmıştım.Mesleğimden resmen uzaklaştım.Sonra tekrar programcılığa döndüm bilgi işlem sorumlusu olarak.Bu aşamada hepsinden Allah razı olsun http://www.delphiturkiye.com çok yardımcı oldu.Hatta onların seminerlerine gidemediğim için halen üzgünüm.Beni aylarca o kadar sabırla dinleyip şimdi güldüğüm sorulara cevap verdiler ki ilerde onlara benim bir yardımım dokunursa çok memnun kalıcam.
sanada çalışmalarında başarılar :)