Arayüz Geliştirme

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.

Arayüz Geliştirme Noktasında

İyiyim, yaptığım programların görselliği hoşuma gidiyor
19
46%
İdare Eder, tam istediğim gibi olmasa da çokta kötü değil
17
41%
Kötüyüm, daha çok çalışmam lazım.
5
12%

Toplam oy: 41

Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Arayüz Geliştirme

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

siteye arayüz geliştirme ile ilgili bir makale koydum. Bu konuda bir anket yapmanında faydalı olacağını düşünüyorum.

Bence bir programcının yaptığı program önce kendi hoşuna gitmesi lazım.

Sizin hoşunuza giden kullanışlı programlar ve teknikler nelerdir?

NOT : Bu arada ankete kim ne cevap vermiş ben dahil kimse göremiyor. Rahatlıkla cevaplayabilirsiniz :wink:

Kolay gelsin.
En son mussimsek tarafından 03 Eki 2003 04:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
hicker
Üye

Mesaj gönderen hicker »

merhaba, mustafa abinin vermiş olduğu makaleyi herkesin okumasını tavsiye ederim. zira yazılım piyasasında yer almak, müşterileri memnun edecek programlar yazmak istiyorsanız bunun en önemli kurallarından biri bence arayüzü esgeçmemek. kullanıcı arkadaki mimariyi, algoritmadaki dehayı farkedemez. sizin programınızdaki mantıktan bırakın daha iyi olmayı, kalitesine yaklaşamayan fakat kullanımı daha kolay olan programların tercih edildiğini gördükçe bu gerçeği kahrolarak farkedersiniz. sunulan makaleden dolu dolu tecrübe akıyor bu yüzden hepinize tavsiye ederim. tabi orda yazanları yıllarca çalıştıktan sonra tecrübe edinerek öğrenmek de elinizde...
bir tavsiye de benden... son zamanlarda kullanıcılardan kayıt ekranlarıyla ilgili ilginç istekler gelmeye başladı. daha önceleri dos programlarındaki kullanımı (ok tuşlarıyla hareketi, enter tuşunun tab fonksiyonunu vs..) isteyen kullanıcılar windowsa alışmaya başladılar. bu sefer de istedikleri kayıt ekranlarının değişmesi. windowsun klasik wizardlarını bilirsiniz. makaledeki örneği ele alırsak; tüm bilgilerin tek ekranda olması yerine adım adım kayıt yapmak istiyorlar:
1.Adım : Kişisel bilgiler
2.Adım : Adres bilgileri
3.Adım : Telefonlar
4.Adım : Internet bilgileri
herkese iyi çalışmalar
mustafa abi, sana da verdiğin bilgiler için teşekkür ederim...
mavsar

Mesaj gönderen mavsar »

Ben aslında burada büyük bir projenin tamamına ilişkin tasarım çalışması yapan bir arkadaşın olup olmadığını merak ettim. Var mı böyle bir arkadaş? Tabi buradaki tasarım sadece visual Desgin değil aynı zamanda Harmony Design da bu tasarım içinde. Bu design lardan herhangi birini yapmış arkadaş var mı?
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

Çok teşekkürler,güzel bir yazı olmuş, bilmediğim bazı püf noktalarını da öğrendim buarada. :)
Ellerinize sağlık..
Misafir

Ben göremedim

Mesaj gönderen Misafir »

uzun süredir siteyi ziyaret fırsatım olmadı çok özür dilerim . bu süre içinde boş durmayıp Allah'ın sevgisine nail olmuş arkadaşlarımı en içten dileklerimle kularım (Allah öğretenden ve öğrenenden razı olsun). makale hakkında çok güzel şeyler söylenmiş tabiki saygıdeğer Mustafa abimiz bizleri geliştirecek konuları bize sunmaktan zevk alıyor olsa gerek. ve eminim makale çok güzeldir ama ben gece girdiğimden olsa gerek uykum gelmiş ki :oops: makaleyi bir türlü bulamadım size zahmet olmas ise bana makalenin başlığını söylermisiniz. çok teşekkür ederim . tüm arkadaşlarıma iyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

sitedeki yeni yazıları Yenilikler linkine tıklayarak görebilirsin. Ayrıca forumda da yenilikler isimli bölüme yazıyorum.

Makale Temel kısmında İyi Bir Arayüz Oluşturma isimli makale.

Kolay gelsin.
hicker
Üye

Mesaj gönderen hicker »

mavsar hocam, cahilliğime verin.. harmony design ne oluyo?
mavsar

Mesaj gönderen mavsar »

Database tasarımı + Görsel Tasarım + Kod Tasarımı nın uyumluluğunun ortak adı Harmony Design
hicker
Üye

Mesaj gönderen hicker »

:) ben yaptım. her ne kadar adının ne olduğunu bilmesemde... büyük bir proje olarak düşünürsek bir erp projesi üzerinde. tamamı demesek de %80i bana aitti.
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

Şimdiye kadar Harmony Design'ını üstlendiğim projeler orta büyüklükteydi çok büyük değiller (mesela bir sinema için bilet satış programı). Bir CRM projesinde de görel tasarım ve kod yazımı yaptım.
Kullanıcı avatarı
husonet
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen husonet »

Merhabalar

Arkadaşlar Harmony Design'ın nedir neyin dizaynıdır.

Kusura bakmayın cahillik ilk defa duydum. :oops:

İyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

mavsar yazdı:Database tasarımı + Görsel Tasarım + Kod Tasarımı nın uyumluluğunun ortak adı Harmony Design
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Hocam yazdığın makale nerede? Ben bulamadım da :?
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/