Kripto Değerleri Bulma İşlevi

Kylix, Lazarus, Freepascal ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
habibustun
Üye
İletişim:

Kripto Değerleri Bulma İşlevi

Mesaj gönderen habibustun »

Bu makalede, bir uygulamamızda kullanılabilecek, kripto değerleri bulma işlevini ele alacağız. Verilerin depolandığı bir liste kutusu üzerinde çalışan bu işlev, belirli bir kripto paranın değerini bulmayı amaçlar.

Kod İncelemesi

Kod: Tümünü seç

function TForm1.FindCryptoValue(const ACrypto: String): String;
var
  I: Integer;
  Symbol, ItemValue: String;
begin
  Result := '';

for I := 0 to ListBox1.Items.Count - 1 do
  begin
    Symbol := Trim(Copy(ListBox1.Items[I], 1, Pos(':', ListBox1.Items[I]) - 1));
    ItemValue := Copy(ListBox1.Items[I], Pos(':', ListBox1.Items[I]) + 1, MaxInt);

if SameText(Symbol, ACrypto) then
    begin
      Result := Trim(ItemValue);
      Break;
    end;
  end;
end;
Yukarıdaki kod, TForm1 adlı bir form sınıfında bulunan FindCryptoValue adlı bir fonksiyonu içerir. Bu fonksiyon, bir kripto paranın sembolüne göre değerini bulmayı amaçlar. Kodun temel mantığı, ListBox1 adlı liste kutusundaki her öğeyi döngü içinde kontrol etmek ve istenilen kripto paranın sembolünü bulup buna karşılık gelen değeri geri dönmektir.

Fonksiyon Açıklaması

ACrypto: Bu parametre, aranan kripto paranın sembolünü temsil eder.

Result: Bu değişken, fonksiyonun geri döndüğü değeri tutar. Eğer aranan kripto sembolü bulunamazsa boş bir dize olarak kalır.

for döngüsü: Liste kutusundaki her öğeyi kontrol etmek için kullanılır.

Symbol: Her öğenin başındaki sembolü temsil eder.

ItemValue: Her öğenin sembolünü takip eden değeri temsil eder.

SameText(Symbol, ACrypto): Sembollerin büyük-küçük harf duyarlılığı olmadan karşılaştırılmasını sağlar.

Result := Trim(ItemValue): Eğer aranan sembol bulunursa, karşılık gelen değeri döndürür ve gereksiz boşlukları temizler.

Break: Aranan sembol bulunduğunda döngüyü sonlandırır.

Sonuç

Bu kod, liste kutusundaki kripto paraların sembollerini ve değerlerini karşılaştırarak, belirli bir kripto paranın değerini bulma işlevini gerçekleştirir. Bu tür bir işlev, kripto para uygulamalarında veya finansal uygulamalarda kullanılabilir, özellikle kullanıcıya belirli bir kripto paranın anlık değerini göstermek istendiğinde.
Benim için, öğrenmek ve kendini geliştirmek önemlidir. Bu nedenle, yeni teknolojiler ve programlama dilleri hakkında araştırmalar yapmayı, okumayı ve öğrenmeyi seviyorum. Bu alandaki çalışmalarıma devam etmek istiyorum ve gelecekte de bu alanda birçok başarıya imza atmayı hedefliyorum.