ADOTable master source sorunu

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
Cevapla
guvenlik
Üye
Mesajlar: 9
Kayıt: 23 Şub 2019 01:49

ADOTable master source sorunu

Mesaj gönderen guvenlik »

arkadaşlar iyi geceler stokkartı oluşturmak istemiştim fakat biraz değişik olabilir sizin için

stokkarti vt
id------İnteger-------primery key
stokkodu-----varchar
stok adi ------varchar


stokbirim vt
id-----integer ------- primery key
stokid----integer
birim -----varchar
adet-----integer
barkod-----varchar

amacım stok kartında kaydettiğim id stok biriminde kaç birimi varsa stokid si aynı olması lazım bunu sql vt ile yapıyorum.
sorun şu iki adotable var ve ikinci adotable ile mastersourc yapıp ilişkilendiriyorum ama sql den kaynaklanan bir sorunmudur bilmem önceki kayıtlarda geliyor. bunu önleyecek bir durum varmı? saygılar.
Kullanıcı avatarı
delphiyazar
Üye
Mesajlar: 8
Kayıt: 26 Tem 2023 01:39

Re: ADOTable master source sorunu

Mesaj gönderen delphiyazar »

Yaşadığınız sorunun SQL kaynaklı olduğundan eminseniz, öncelikle SQL sorgunuzu kontrol etmeniz gerekir. Stok kartı ile stok birimi arasındaki ilişkiyi oluşturmak için bir JOIN sorgusu kullanabilirsiniz.

Örneğin, stok kartınızın stokkodu sütununu kullanarak stok birimlerini almak isterseniz sorgu şöyle olabilir:

SELECT stokbirim.birim, stokbirim.adet, stokbirim.barkod
FROM stokbirim
INNER JOIN stokkarti
ON stokbirim.stokid = stokkarti.id
WHERE stokkarti.stokkodu = 'STOKKODU'

Bu sorgu, stokkartı tablosu ile stokbirim tablosunu INNER JOIN kullanarak birbirine bağlar ve stokkodu sütununa göre filtreleme yapar. Bu sorguyu kullanarak, stok kartındaki bilgilerle stok birimindeki bilgileri birleştirebilirsiniz.

Sorununuz için başka bir çözüm ise, adoquery gibi bir bileşen kullanarak, stok kartı ve stok birimini içeren bir sorgu oluşturabilirsiniz. Bu sorgu, stok kartından stokkodu ve id, stok biriminden stokid, birim, adet ve barkod bilgilerini içerebilir. Sonra stok kartı ve stok birimine ait bilgileri formunuzda göstermek için iki adotable yerine sadece bir adotable kullanabilirsiniz. Bu şekilde, SQL'den kaynaklanabilecek sorunları önleyebilirsiniz.
-----------------------------------------
http://puyafar.blogfa.com
Cevapla