Firebird 4.0 bağlantı sorunu

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
alican60
Üye

Firebird 4.0 bağlantı sorunu

Mesaj gönderen alican60 »

Merhaba. Vb.net dilinde proğram yazıyorum ve sqlite veri tabanından firebird veri tabanına geçmeye karar verdim ama bir türlü bağlantı yapamıyorum.Firebird 4.0 kurdum ve flameRobin proğramıyla veri tabanınına bağlanmaya çalışırken resimdeki hatayı alıyorum.Resim[/img]
ertank
Kıdemli Üye

Re: Firebird 4.0 bağlantı sorunu

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

FirebirdSQL 4.0 sürümden itibaren kurulumda size kullanıcı adı ve şifre tanımı sorar. Bu tanımlar ile veritabanı bağlantısı sağlamalısınız.

Ayrıca, FirebirdSQL 4.0 sürümüne özel;
-FirebirdSQL 4.0 64bit kurdu iseniz: fbclient.dll dosyasını c:\windows\system32 dizinine 64bit sürümünü, c:\windows\syswow64 dizinine de 32bit fbclient.dll dosyasını kopyalamalısınız. firebird.msg dosyası da her iki konuma kopyalanmalı.
-FirebirdSQL 4.0 32bit kurdu iseniz: İşletim sisteminiz 32bit ise fbclient.dll dosyasını c:\windows\system32 dizinine, işletim sisteminiz 64bit ise c:\windows\syswow64 dizinine kopyalamalısınız. firebird.msg dosyası fbclient.dll ile aynı konuma kopyalanmalı.

FirebirdSQL 5.0 sürümden itibaren işletim sistemi dizinlerine DLL dosyası kopyalamaya gerek kalmayacak.

Flamerobin uygulaması FirebirdSQL 4.0 destekliyor mu emin değilim. Aşağıdaki uygulamanın desteklediğini biliyorum.
https://texteditor.pro/firebird/
alican60
Üye

Mesaj gönderen alican60 »

Ertan Bey teşekkür ederim. İnternet yada ağa bağlı olmadan çalışmıyormuş. Deneme yanılmayla öğrenmiş oldum. Bilgisayarı internete bağlayınca çalışıyor , interneti kesince çalışmıyor.
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

Bağlantı kurmak istediğiniz veritabanı internet üzerinde değil ise internet bağlantısı zorunlu değildir.