virüs engeli

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
Tahsinzencir
Üye

virüs engeli

Mesaj gönderen Tahsinzencir »

Hazırladığım prgramı setapını kurarken bilgisayardaki virüs programı engelliyor. setapı nasıl tanıtırım virüs programına
ertank
Kıdemli Üye

Re: virüs engeli

Mesaj gönderen ertank »

Merhaba,

Delphi ile hazırlanan EXE dosyalar genel olarak "virüs" muamelesi görürler. Bunu engellemenin %100 kesin çözümü bildiğim kadarıyla yok. Tavsiye edilenler;
- EXE dosyalarınızı PeCompact gibi uygulamalar ile diskte daha az yer kaplaması için sıkıştırmayın.
- EXE dosyalarınızı Themida gibi "hack" edilmesini engellemeye yönelik uygulamalar kullanarak değişikliğe uğratmayın.
- EXE dosyalarınızı dijital imza ile imzalayabilirsiniz. Bunun faydalı olduğunu ve virüs uygulamalarınca göz önünde bulundurulduğunu söylüyorlar. Ancak bunu yapsanız dahi yine de "virüs" olarak hatalı tanı koyulabiliyor.

Her sorun yaşadığınız EXE dosyayı "virüs" olarak nitelendiren uygulamanın sitesi üzerinden "false positive" olarak bildirim yapmanız gerekiyor.
Genelde bir hafta içinde temiz olarak işaretlenip bir sonraki yayınlanan antivirüs veritabanına kayıt ediliyor.

Bu sizi tek bir antivirüs programı için temize çıkarır. Tüm sorun yaşadıklarınıza bu şekilde bildirim yapmalısınız.

Uygulamanız güncellendiği zaman aynı durum yeniden baştan başlayabilir.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Biz de benzer bir sıkıntı yaşadık, kesin çözümü dijital sertifika alıp, .exe dosyanızı bununla imzalamak sanıyorum. Windows ve anti-virüs programları dijital sertifikayı doğrulayınca, programınıza çok ilişmiyorlar sanıyorum.

Geçici olarak sorunu çözdüğümüz için çok uğraşmadık ama araştırmanızda fayda var.

Kolay gelsin.
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

Şahsen doğrulanabilir dijital sertifika ile de sorun olduğunu bildiğim için kesin çözüm diyemiyorum.
Belki sürücü imzalama için kullanılan seviyede dijital sertifika kesin çözüm olabilir. O tür sertifika kullanmadım. Ancak bu sertifikalar da çok pahalı.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Antivirüs'ten antivirüse de değişebilir. Bitdefender kullanıyoruz biz, arkadaşlar bu şekilde bilgi verdiler. Belki ufak bir ayarla, şu dijital sertifikası olan .exe'leri güvenilir kabul et gibi bir ayar da yapıyor olabilirler.

Kolay gelsin.