Cxgrid runtime oluşan sütünların format ve toplam alma ve query currensy true yapm hk

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
diseqc
Üye

Cxgrid runtime oluşan sütünların format ve toplam alma ve query currensy true yapm hk

Mesaj gönderen diseqc »

Merhaba;

Projede sütünlar çalışma anında değişen bir query var bazı duruma göre 4 bazen 6 sütün oluşuyor. Kodda oluşan sütünları yine çalışma anında querynin fildine ekliyorum ardından aşağıdaki kod ile cxgride aktarıyorum burada yapamadığım şu; fiyat oluşan sütüları tl olarak formatlamak istiyorum ve aşağıda oluşan footer üzerinde toplam aldırmak istiyorum tasarım anında yapması kolaydı ama kod ile yapamadım. Bir diğer konu ise tasarım anında filed özelliklerinde currency true yapıp rakamın fiyat olarak görünmesini sağladığımız özelliği kod ile nasıl yapabiliriz ? konu hakkında desteğinizi rica ederim.

Kod: Tümünü seç

cxGrid1DBTableView9.ClearItems;
                cxGrid1DBTableView9.DataController.CreateAllItems(True);
               cxGrid1DBTableView9.ApplyBestFit();
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Re: Cxgrid runtime oluşan sütünların format ve toplam alma ve query currensy true yapm hk

Mesaj gönderen freeman35 »

Runtime da bunlarla uğraşmak yerine, designtime da kolonlarını düzenle. DataField larını null yap, ve visible özelliklerini de False yap. Runtime da bu kolonların bu özelliklerini ataman yeterli olur, yani field adını ve visible ları True yapman yetecektir.
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
diseqc
Üye

Re: Cxgrid runtime oluşan sütünların format ve toplam alma ve query currensy true yapm hk

Mesaj gönderen diseqc »

Cevabın için teşekkür ederim ama oluşacak kolonlar önceden belli değil kullanıcının bir tabloda oluşturduğu kriterler sorguda sütün olarak oluşuyor. O nedenle tasarım anında ekleyeceğim kolonlar anlamlı olmayacak. Bir sorguda 1 sütun oluşabiliyorken kullanıcıya göre 7-8 stün oluşabilir sütün adları yine kullanıcının girdiği kriterler ile oluşuyor. O nedenle run time da çözüm arıyorum..
diseqc
Üye

Mesaj gönderen diseqc »

Alttaki function ile 0,00 ₺ formatında veriler göstermeyi çözdüm bir de toplam alabilirsem güzel olacak.

Kod: Tümünü seç

procedure Taidat_makbuz.format_integer_field(Atable: TDataSet);
var i: integer;
begin
 if Atable.Active then
 if Atable.FieldCount > 0 then
 with Atable do
 begin
  for i:= 0 to FieldCount-1 do
  if (Fields[i] is TIntegerField) then
  begin
   (Fields[i] as TIntegerField).DisplayFormat := ',0.00 ₺';
   (Fields[i] as TIntegerField).EditFormat := '##0,000.00';
  end
  else
   if (Fields[i] is TFloatField) then
  begin
   (Fields[i] as TFloatField).DisplayFormat := ',0.00 ₺';
   (Fields[i] as TFloatField).EditFormat := '##0,000.00';
  end;
 end;
end;
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
diseqc
Üye

Mesaj gönderen diseqc »

https://stackoverflow.com/questions/261 ... at-runtime

Bu link deki functionlar ile cxgridde toplam almayı başardım emeğine sağlık teşekkür ederim.