ASP NET MVC çektiğiniz çileye değiyor mu?

Web tabanlı uygulama geliştirme araçları(PHP, ASP vb...) ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Cevapla
Saltuk
Üye
Mesajlar: 19
Kayıt: 16 Nis 2018 10:45

ASP NET MVC çektiğiniz çileye değiyor mu?

Mesaj gönderen Saltuk »

Arkadaşlar 18 yıldır Delphi ile Windows form application geliştirmiş biri olarak şunu söylemeliyim.
İlk kez .Net MVC ve onun alt mimarisi ile karşılaştığımda kafamda beliren sahneler şimdiye kadar izlediğim bir çok korku filminde kahramanların filmin baş kötülüğü ile karşılaştığında yüzlerinden belli olan hislerinden farklı değildi.
Hala daha da değil ve uzaklara çok uzaklara kaçmak istiyorum.

Peki siz ne diyorsunuz bu Kaf dağını aşmayı başarıp MVC öğrendiğinizde değiyor mu çektiğiniz çileye?
Performans, üretilen işin kalitesi, piyasada bulduğunuz işlerin miktarı vb.
mkysoft
Kıdemli Üye
Mesajlar: 3104
Kayıt: 26 Ağu 2003 12:35
Konum: Berlin
İletişim:

Re: ASP NET MVC çektiğiniz çileye değiyor mu?

Mesaj gönderen mkysoft »

Güvenli ortamınızdan çıkmanızı tavsiye ederim. Korkularınız C#'dan ziyade web teknolojileri ile ilgili. Web'de masaüstünde karşılaşmadığınız bir çok probleme ilişkin farklı çözüm yolları var, korkutan bunlar. MVC sadece web'e indirgenebilecek bir yaklaşım değil, masaüstü uygulamalarda da kullanılanılıyor. Bu bağlamda C#, .Net tercih etmeniz çok önemli değil, web'de kullanılan diğer dillerden birini de tercih edebilirsiniz. Microsoft'un stratejilerinin sonucu olarak kaynak bulmak daha kolay ve nispeten ucuz. Ancak diğer ortamlarda olduğu gibi "iyi" kaynakların sayısı ve maliyeti aynı. Kurumlarda Microsoft teknolojilerini bildiğini iddaa edenler fazla olduğu için bilip bilmeden Microsoft teknolojilerini tercih etmek istiyorlar.
Saltuk
Üye
Mesajlar: 19
Kayıt: 16 Nis 2018 10:45

Re: ASP NET MVC çektiğiniz çileye değiyor mu?

Mesaj gönderen Saltuk »

Benim gördüğüm bir tek şey varsa o da Delphi dediğim zaman yüz ifadeleri zombi görmüşe dönüyor ve sessizce uzaklaşıyorlar sizden.... (Kurumlar)
omurolmez
Üye
Mesajlar: 187
Kayıt: 31 Eki 2012 11:41

Re: ASP NET MVC çektiğiniz çileye değiyor mu?

Mesaj gönderen omurolmez »

@Saltuk

Size bir soruyla cevap vermek isterim.

Bir uygulama yapalım ve iki programdan oluşsun :
* Android uygulaması
* Masaüstü uygulaması

Ve bazı kurallarımız olsun :
* Sorgular sadece bir noktada yazılacak (ve çalıştırılacak). Örneğin bir select ifademiz varsa, bu sadece bir noktada kodlanacak veya query vb tek bir nesnede olacak. Yani aynı select hem android hem masaüstü tarafında kodlanmayacak.
* Diğer tüm kurallar aynı mantıkla. Kullanıcı verileri tek bir noktada onay veya red edilecek. Örneğin, kişinin yaşı sorulduğunda kişi yaş olarak 1000 yazıyorsa ve bu değeri kabul etmeyeceksek bunun kontrolü tek bir noktada yapılacak. Örneğin hem android app de hem de masaüstü app de aynı kontrol (if yas in [0..100] then benzeri ifade) iki defa kodlanmayacak.

Şimdi, bu iki kuralı işleterek bu sistemi yazmaya odaklandığımızda, MVC nin ne anlama geldiğini ve Delphi nin rapid development inin aslında ne gibi bir sorun olduğunu anlamaya başlarız.

Not: bu kurallar, tutarlılık/consistency ve daha iyi kod bakımı için gereklidir. Gerçekten de böyle kurallar konmalıdır (ve koyulur).

Peki böyle bir uygulamayı nasıl yapabiliriz ?

Saygılarımla
Ömür Ölmez
Saltuk
Üye
Mesajlar: 19
Kayıt: 16 Nis 2018 10:45

Re: ASP NET MVC çektiğiniz çileye değiyor mu?

Mesaj gönderen Saltuk »

Bu soruyu kendim yanıtlayayım.
Kesinlikle değer. Öğrendikten sonra ASP .net + MsSQL vey MsSQL ve entityframework yapısını oldukça zevkle kullandım. Delphiden geldiğim için başlangıçta bir direnç oluyor. Geçmek lazım onu.
Cevapla