Android için Lazarus Çalışma Ortamının Sıfırdan Hazırlanması

Kylix, Lazarus, Freepascal ile ilgili konuları buraya yazabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
loaded
Üye
İletişim:

Android için Lazarus Çalışma Ortamının Sıfırdan Hazırlanması

Mesaj gönderen loaded »

Merhaba Arkadaşlar
Öncelikle, konu hakkında kendimi geliştirmek ardından yeni arkadaşlara yol göstermek adına Windows İşletim sisteminde Android çalışma ortamının sıfırdan kurulumu ile ilgili bir video çalışması yaptım.
Umarım birilerine faydalı olur. Youtube Videosu

Öncelikle;
Çalışma ortamı için gerekli dosyaları indirelim. Bunlar IDE, Android ve Diğer Platformlar için derleme paket ve eklentileridir.

https://sourceforge.net/projects/lazaru ... %202.0.12/
https://sourceforge.net/projects/freepa ... n32/3.2.0/
https://github.com/jmpessoa/lazandroidmodulewizard

https://gradle.org/install/
https://developer.android.com/studio
https://github.com/android/ndk/wiki/Uns ... -Downloads
https://www.azul.com/downloads/?package ... ad-openjdk

Kuruluma başlamadan önce, sonraki çalışmalarımızda kolaylık olması için;
İndirdiğimiz üçüncü parti elentileri saklayacağımız bir klasör oluşturalım.
Bu çalışmada ben Lazarus için Android eklentilerini çağrıştıracak bir şekilde "Lazarus_ADFOL" adında bir klasör ismi kullandım, akılda kalıcı olması ve yanlışlıkla silmemek için :)
Lazarus ve FPC'yi kuracağımız klasöre ise "Lazarus" adında olsun.

Hazırsak kurulama başlayabiliriz !!! Buradaki Sıralama Önemli !!!

1- Lazarus ve Çapraz Derleme Eklentilerini kuruyoruz.
2- Google NDK arşiv dosyasını ilgili klasöre çıkartıyoruz. *** NDK klasör yolu önemli ! Bu klasör yolunu, aşağıdaki FPC kurulumunda kullanacağız.
3- FPC Android Derleme Eklentisini kuruyoruz.
4- Java SDK'yı ilgili klasöre çıkartıyoruz. *** Java SDK klasör yolu önemli ! Bu klasör yolunu, JAVA_HOME Ortam değişkenine (değişken yoksa oluşturmalıyız) değer olarak ayarlıyoruz. Çünki, Android SDK kurulum aşamasında bu klasör yoluna ihtiyaç duyuyor.
5- Google SDK paketini ilgili klasöre çıkartıyoruz.
Ardından ;
-Yeni bir metin dosyası oluşturup içerisine aşağıdaki kodları yapıştıralım.
-Metin dosyasının uzantısını .BAT olacak şekilde adlandıralım ardından BAT dosyasını çalıştıralım.
-Veya;
-Klasör görünümündeyken SHIFT + LEFT CLİCK ile komut satırını açıyoruz.
-Komut satırı yerine PowerShell kullananlar , powershellden sonra CMD komutu ile komut satırını açabilirler.
-Ardından aşağıdaki komutları tek tek çalıştırıyoruz.
-Tüm bunlardan önce ; --sdk_root="E:\Lazarus_ADFOL" Klasörüne göre ayarlamayı unutmayalım.

Echo Y| sdkmanager --sdk_root=C:\Lazarus_ADFOL\cmdline-tools "platforms;android-30"
Echo Y| sdkmanager --sdk_root=C:\Lazarus_ADFOL\cmdline-tools "build-tools;30.0.0"
Echo Y| sdkmanager --sdk_root=C:\Lazarus_ADFOL\cmdline-tools "extras;android;m2repository"
Echo Y| sdkmanager --sdk_root=C:\Lazarus_ADFOL\cmdline-tools "platform-tools"
Echo Y| sdkmanager --sdk_root=C:\Lazarus_ADFOL\cmdline-tools "tools"

6- Gradle paketini ilgili klasöre çıkartıyoruz.
7- LAMW paketini ilgili klasöre çıkartıyoruz, kurulumunu yapıyoruz. Ardından Paket Dosya Yolu Ayarlarını Yapıyoruz.

Bu aşamadan sonra, Artık "Merhaba Dünya" Çalışmanızı yapabilirsiniz :)
Kalk ve işe yarar bir şey yap! Çünkü Allah (c.c.) yeniden başlayanların yardımcısıdır.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Re: Android için Lazarus Çalışma Ortamının Sıfırdan Hazırlanması

Mesaj gönderen freeman35 »

Eline sağlık güzel olmuş, ama :D
Bunları yapan bir bach file hazırlasaydın çok daha fazla kullanmaya çalışan olur kanaatindeyim. Malum windows un yaygınlaşma sebebi, çift tıkla, sadece ileri, ileri de her şey hazır :)
nacizane tavsiyem, C değilde D sürücüsünü kullanın. format vs gibi işlemlerde rahat edersiniz.

Ben mac kullanıyorum, daha önce bahsetmiştim, mac i bu lazarus yüzünden almıştım, mac ve linux uygulamaları yazmak için. Ben öğrenme amacıyla da svn sürümü kullanıyordum, her seferinde uğraşmak yerine en sonunda mac için bir script yazmıştım. fpc yi güncelliyor, lazarus u güncelliyor, lazarus u build ediyor, hatta son zamanlar mac te 1-2gd lık ramdisk açıp dcu vs leri buraya kopyalayıp proje geliştirme sırasında bunları kullanıyordum. disk erişimi yerine ramdisk çok daha hızlı oluyordu. lazurus forum da paylaşmıştım bu script i.
Başlamak ve kullanmak isteyenlere bu tarz şeyleri tavsiye ederim. En iyi öğrenme yöntemi, kurcala, boz, tamir et :D
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
loaded
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen loaded »

freeman35 yazdı: 26 Ara 2021 10:55 Eline sağlık güzel olmuş, ama :D
Bunları yapan bir bach file hazırlasaydın çok daha fazla kullanmaya çalışan olur kanaatindeyim.
Üstad freeman35 , kıymetli vaktini ayırıp, benim için pek değerli görüşlerini yazdığın için çok teşekkür ederim.

Script Konusunda Haklısınız ; Nette çalışan Scriptler var. Benimde kullandığım LAMW Manager en bilineni birde Fpcupdeluxe var.
Fakat her zaman güvenemiyorsunuz. Önce çalışıp sonra ileri bir vadede herhangi bir hata ile çalışmadıkları oluyor. Mimariyi bilmediğiniz zaman yapacağınız birşey kalmıyor. Scriptin güncellenmesini beklemekten başka ...

Birde script konusunu bende yapabilirdim fakat, bazı eklentilerin özellikle Google Ndk ve Sdk'ların, direk kaynaktan yüklenmesi gerektiği ile ilgili lisans durumları nedeniyle bu şekilde yaptım. Tabi bunu hazırlarken konu hakkında kendimi de baya geliştirmiş oldum.

C sürücüsü ile ilgili olarak haklısınız. Benim bu sürücüyü kullanma nedenimse SSD olması idi.

Aslında benim bu iletiyi hazırlama nedenim sizin de dediğiniz gibi :)
freeman35 yazdı: 26 Ara 2021 10:55 En iyi öğrenme yöntemi, kurcala, boz, tamir et :D
Kalk ve işe yarar bir şey yap! Çünkü Allah (c.c.) yeniden başlayanların yardımcısıdır.
ertank
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen ertank »

fpcupdeluxe oldukça sık güncellenir. Sorun yaşayacağınızı sanmam. Geliştiricisine github üzerinden problem bildirdiğinizde çoğunlukla hızlı dönüşler yapar. En azından benim bugüne kadarki tecrübem.

Hatta bazı kişiler fpcupdeluxe desteklemedikçe o kütüphane/versiyonu kullanmazlar
Kullanıcı avatarı
loaded
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen loaded »

ertank hocam, görüşlerinizde haklısınız,şahsen fpcupdeluxe hiç kullanmadım. Bence bunlar tercih meselesi olabilir.
Çünki ;
-Bazıları bu tür işlerle hiç ilgilenmez.
-Bazıları da bu işler nasıl yapılır kaputun altında neler çalışıyor diye, fehminin yettiğince idrak etmeye çalışır.
Bir nebze olsun bu tür arkadaşlara hitaben böyle bir çalışma yaptım.